fbpx Ekolist | Ekodům

Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 7 hodin 1 min zpět

Pražská zoo přišla o lední medvědici Bertu, kvůli nemoci ji musela utratit

21.09.2023 23:11
V pražské zoologické zahradě dnes museli utratit samici ledního medvěda Bertu. Téměř 20 let staré zvíře trpělo neléčitelným onkologickým onemocněním. V prostoru stávající expozice ledních medvědů Bertu už žádná jiná samice nenahradí, a návštěvníci tam tedy uvidí jen samce Toma, uvedla zahrada na webu.

Ministr: Německo letos vyrobí více než 50 procent energie z obnovitelných zdrojů

21.09.2023 19:42
Německo bude letos pravděpodobně vyrábět více než 50 procent energie z obnovitelných zdrojů. Ke konci desetiletí ale musí přechod na tuto technologii zrychlit. Na konferenci pořádané nadací Heinricha Bölla v Berlíně to podle agentury Reuters řekl německý ministr hospodářství Robert Habeck.

Karel III. vyzval ke spolupráci Británie a Francie v ochraně klimatu a biodiverzity ve světě

21.09.2023 19:40
Král Karel III. se dnes stal prvním britským monarchou, který pronesl projev ve francouzském Senátu, hovořil o nenahraditelném přátelství obou zemí na úrovni vlád i obyčejných lidí nebo partnerství ve sportu a umění. Závěrem asi patnáctiminutové řeči Karel III. vyzval senátory ke spolupráci na nové dohodě mezi Británií a Francií, která bude "neodkladně" reagovat na stav klimatu a biodiverzity ve světě. Karel III. je ve Francii s chotí Camillou do pátku na třídenní návštěvě.

Soud v Berlíně poslal klimatickou aktivistku na osm měsíců do vězení

21.09.2023 19:30
Na osm měsíců do vězení dnes soud v Berlíně poslal aktivistku ze skupiny Letzte Generation, která při demonstracích proti nedůsledné ochraně klimatu především blokuje dopravu. Podle skupiny jde o zatím nejpřísnější trest, který někdo z protestujících dostal.

Soud skončil dokazování v kauze otravy Bečvy, rozsudek by mohl padnout 23. října

21.09.2023 11:35
Vsetínský okresní soud dnes skončil dokazování v případu otravy řeky Bečvy ze září 2020. Závěrečné návrhy by měly zaznít 18. a 19. října, na kdy soudkyně Ludmila Gerlová odročila hlavní líčení. Rozsudek ve sledované kauze by podle ní mohl soud vynést 23. října. V kauze jsou obžalovaní společnost Energoaqua a její ředitel Oldřich Havelka. Vinu opakovaně odmítl, stejně jako zmocněnec podniku Vladimír Kurka. Podle obžaloby řeku otrávily kyanidy a šestimocný chrom.

Resorty průmyslu a životního prostředí aktualizovaly klimaticko-energetický plán

21.09.2023 11:28
Bezpečnou, udržitelnou, konkurenceschopnou a cenově dostupnou energii pro Česko má zajistit aktualizovaný Vnitrostátní klimaticko-energetický plán. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ho spolu s ministerstvem životního prostředí (MŽP) poslalo do mezirezortního připomínkového řízení. Plán má také podpořit výzkum a inovace prostřednictvím přilákání investic, uvedly dnes ministerstva v tiskové zprávě.

Národní dotace v zemědělství by měly klesnout minimálně, řekl Výborný

21.09.2023 11:27
Dotace v zemědělství ze státního rozpočtu by v rozpočtu na příští rok měly klesnout jen minimálně. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) chce, aby se udržela částka 2,5 miliardy korun, řekl ve svém vystoupení při příležitosti oslav 30. výročí Agrární komory ČR. V letošním rozpočtu bylo na národní dotace určeno 2,7 miliardy korun. Vláda již zrušila dotaci pro potravinářské podniky, na které se mělo rozdělit 230 milionů korun. Zrušil se také dotační program na chov dojnic a skotu bez produkce mléka, kde se má podle odhadu ministerstva uspořit přes 300 milionů korun.

Otakar Pražák: Vlastníci pozemků mohou zastavit vyhlášení CHKO Soutok

21.09.2023 06:30
Dne 23. srpna 2023 oznámilo Ministerstvo životního prostředí předložení záměru k projednání vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok. Obce a vlastníci nemovitých věcí, dotčených navrhovanou ochranou, mají podat písemné námitky k záměru ve lhůtě 90 dnů od dne doručení oznámení veřejnou vyhláškou na portálu veřejné správy.

V evropské uhlíkové bilanci chybí stromy, které zatím nikdo nespočítal

21.09.2023 01:55
O tom, že stromy jsou nedílnou součástí evropské krajiny, by nejspíš nikdo soudný nepochyboval. Pochvalovat si je můžeme třeba za tvorbu kyslíku, vyrovnávání teplotních extrémů nebo zvlhčování vzduchu, za to že poskytují stín nebo hnízdní příležitosti ptactvu a za spoustu dalších věcí.

Téměř všichni v Evropě dýchají velmi znečištěný vzduch

21.09.2023 01:25
Až 98 procent Evropanů dýchá vysoce znečištěný vzduch, který má na svědomí 400 000 úmrtí ročně. Vyplynulo to z analýzy, kterou ve spolupráci s odborníky provedl britský list The Guardian, podle nějž kontinent kvůli špatné kvalitě ovzduší čelí "vážné krizi veřejného zdraví".

Sunak: Británie zakáže prodej nových aut se spalovacími motory o pět let později

21.09.2023 01:05
Britský premiér Rishi Sunak oznámil, že Británie posouvá plánovaný termín zákazu prodeje nových automobilů se spalovacími motory z roku 2030 na rok 2035. Uvolnění se má týkat také postupné výměny domácích plynových kotlů za tepelná čerpadla, dosud plánované do roku 2035. Cíl uhlíkové neutrality do roku 2050 nadále platí, ujistil Sunak podle agentury Reuters v projevu.

Obce, kde by mohlo být jaderné úložiště, chtějí do zákona nutnost souhlasu obcí

21.09.2023 00:55
Obce z Pošumaví chtějí do připravovaného zákona o hlubinném úložišti radioaktivního odpadu zahrnout jako nezbytnou podmínku souhlasy dotčených obcí. Požádaly o to dopisem vládu a Parlament. Vzhledem k tomu, že ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje další jaderné bloky a zvýší se objem odpadu, cítí teď údajně starostové tlak na urychlení výběru jedné ze čtyř zvažovaných lokalit pro úložiště. Při řešení tak závažné problematiky by měly fungovat demokratické principy, což vůbec neplatí, řekl ČTK bývalý starosta Chanovic na Klatovsku Petr Klásek, který je deseti obcemi lokality Březový potok pověřený k jednání o úložišti. Vládní návrh ani sněmovní úpravy s právem veta pro obce nepočítají. MPO veto odmítlo, zájem obcí podle úřadu nemůže převýšit zájem státu na zachování jádra jako jednoho z pilířů české energetiky.

Čaputová projev v OSN věnovala kritice ruské agrese a ochraně klimatu

20.09.2023 20:17
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová svůj dnešní projev na Valném shromáždění OSN věnovala kritice pokračující ruské agrese proti Ukrajině, ochraně klimatu a potřebě dbát na obranu lidských práv a demokracie v souvislosti s novými technologiemi. Výzvy, se kterými se svět nyní potýká, jsou podle Čaputové zejména lidského původu, a tudíž vyžadují lidské řešení. Naději slovenská prezidentka spatřuje především v mladých lidech.

Austrálie, zažívající horké a větrné jaro, se potýká s desítkami požárů

20.09.2023 18:10
Silný vítr a nebývalá vlna veder na začátku australského jara rozdmýchaly na jihovýchodě Austrálie desítky lesních požárů, s nimiž bojuje přes 600 hasičů. Oblast největšího australského města Sydney, kde teploty pět dní za sebou přesáhly 30 stupňů Celsia, vyhlásila varování před extrémním nebezpečím vzniku požárů, informovala agentura Reuters.

Děti Země podaly rozklad proti povolení pro úsek D11, ŘSD s nimi chce jednat

20.09.2023 18:04
Ekologické hnutí Děti Země napadlo rozkladem stavební povolení pro úsek dálnice D11 z Trutnova ke státní hranici s Polskem. Generální ředitel státního Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Radek Mátl by chtěl s předsedou Dětí Země Miroslavem Patrikem jednat o možném zpětvzetí rozkladu, sdělil mluvčí ŘSD Jan Studecký.

V říčce Bystřici na Žďársku je račí mor, platí mimořádná veterinární opatření

20.09.2023 18:01
V říčce Bystřici na Žďársku se rozšířil račí mor, plísňové onemocnění, které napadá evropské raky a způsobuje jejich úhyn. Krajská veterinární správa vydala tento týden mimořádná opatření, která by měla šíření tohoto infekčního onemocnění bránit. V platnosti budou půl roku, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Lesníci ve Východním Krušnohoří vytipovali 250 hektarů, jež zůstanou bez zásahu

20.09.2023 11:27
Lesníci v biologicky cenném Východním Krušnohoří vytipovali 250 hektarů porostu, které zůstanou zcela bez zásahu člověka. Do roku 2025 Lesy ČR označí v celé zemi 40 000 starých odumírajících tzv. biotopových stromů, aby byl v lesích zachován prostor pro hmyz, houby a další mikroorganismy. V lesní správě Litvínov to bude do konce října 30 stromů v každém z 16 revírů. Cílem je chránit a podpořit biologickou rozmanitost porostů starších 120 let. O nových principech tzv. aktivního lesnického managementu dnes novináře informoval generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.

Ornitologové pozorovali na Moravě v uplynulých dnech tři vzácné ptačí druhy

20.09.2023 11:17
Ornitologové pozorovali na Moravě v uplynulých dnech tři vzácné ptačí druhy, které se v tuzemsku běžně nevyskytují. Na Kroměřížsku se objevil orel stepní, na Olomoucku a Přerovsku ouhorlík černokřídlý a na Novojičínsku chaluha malá, sdělil dnes ČTK místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Nikol Krejčová: Lesy ČR slibují omezení kácení v Krušných horách, přitom chtějí kácet v oblastech, kde jim to úřad zakázal

20.09.2023 11:06
Ministři životního prostředí Petr Hladík a zemědělství Marek Výborný dnes s generálním ředitelem Lesů České republiky Daliborem Šafaříkem oznámili, že Lesy ČR budou v unikátních krušnohorských bukových lesích hospodařit šetrněji.

BBC: Británie zvažuje odklad zákazu prodeje nových vozů se spalovacím motorem

20.09.2023 11:03
Británie zvažuje odklad zákazu prodeje nových aut s benzinovým nebo naftovým motorem o pět let. Zákaz by tedy nově platil až od roku 2035. Informovala o tom zpravodajská televize BBC s odvoláním na nejmenované zdroje. Úřad premiéra v reakci na zprávu uvedl, že se ke spekulacím nevyjadřuje. Premiér Rishi Sunak včera večer oznámil, že v příštích dnech přednese významný projev ohledně dlouhodobého rozhodnutí, jež se týká snižování emisí.

Stránky