fbpx Ekolist | Ekodům

Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 12 hodin 5 min zpět

Odborníci: Chytré technologie urychlují sklizeň a mohou zvýšit také výnosy

15.07.2024 22:20
Použití chytrých technologií, například senzorů na polích nebo částečné automatizace při řízení strojů, může při žních urychlit práci nebo zvýšit výnosy, a to zhruba o deset procent. Shodují se na tom oslovení odborníci z České zemědělské univerzity a společnosti Agdata, věnující se takzvanému preciznímu zemědělství. Velký přínos pro zemědělce představují také data získaná z technologií a družic.

Fond: Lesníci mohou žádat o vyplacení části nákladů na pojištění

15.07.2024 22:19
Lesníci mohou ode dneška žádat o podporu pojištění lesních porostů. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) o tom informoval na síti X. Příjem žádostí skončí 31. října.

Kriticky ohrožení čmeláci klamaví se objevili v Českých Budějovicích na dalších místech

15.07.2024 18:12
V Českých Budějovicích objevili loni biologové kriticky ohroženého čmeláka klamavého. Letos byl jeho výskyt potvrzen na dalších budějovických lokalitách.

MŽP svolalo jednání k NP Křivoklátsko, podle starostů ze dne na den

15.07.2024 17:58
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) svolalo na úterý jednání k vypořádání připomínek vůči plánovanému vyhlášení Národního parku (NP) Křivoklátsko. Starostům, kteří s vyhlášením parku nesouhlasí, vadí, že schůzky se mají zúčastnit jen zástupci ministerstva pro místní rozvoj (MMR), Svazu měst a obcí a Svazu místních samospráv. Poukazují na to, že připomínky k záměru podaly i další subjekty. Jednání na MMR byla navíc svoláno ze dne na den a bez písemných podkladů, uvedla starostka Karlovy Vsi a předsedkyně Svazu obcí Křivoklátska Iveta Kohoutová.

Katarína Svitková: Budou ve městech „klimatická útočiště“? Česko se musí při adaptaci na vedra inspirovat u zkušených jihoevropských zemí

15.07.2024 12:03
Rozpálený asfalt, ulice bez stínu a kapoty aut, na jichž lze usmažit vajíčka. Léto 2023 bylo nejteplejší v historii měření – vše nasvědčuje tomu, že to letošní bude v opět extrémně teplé (a možná opět rekordní). Pokud se potvrdí dřívější odhady evropské služby Copernicus, česká města čeká zkouška odolnosti a schopnosti učit se od našich těžce zkoušených jihoevropských sousedů.

V Česku začalo první letní sčítání motýlů za účasti veřejnosti. Potrvá do neděle

15.07.2024 11:55
V Česku dnes začalo letní kolo prvního ročníku celostátního sčítání denních motýlů za účasti veřejnosti. Cílem akce nazvané Motýlí půlhodinka je zlepšit ochranu motýlů, kteří z přírody rychle mizí, řekl David Číp, který akci za Skupinu JARO organizuje ve východních Čechách.

Ministři zemědělství EU budou debatovat o hmyzu i masu vypěstovaném v laboratoři

15.07.2024 11:54
Unijní ministři zemědělství budou dnes při jednání v Bruselu diskutovat také o tom, zda hmyz, rostlinné potraviny nebo maso vypěstované v laboratoři mohou ohrozit evropské kulinářské tradice, informoval server Euractiv. Téma, která se má probírat při obědě, na jednání zařadilo maďarské předsednictví v Radě EU, které je vůči těmto takzvaným novým potravinám kritické.

Na Novém Zélandu zřejmě objevili exemplář málo známého druhu kytovce

15.07.2024 07:00
Na začátku července lidé na pláži na Novém Zélandu zřejmě nalezli exemplář málo známého druhu kytovce. Podle agentury DPA o tom informovalo novozélandské ministerstvo pro ochranu přírody. Nález musí ještě potvrdit genetická analýza.

V Praze jako v Bulharsku. Nová aplikace ukazuje, jak se kvůli změně klimatu promění naše města

15.07.2024 03:59
Jak klimatická změna promění naše města? O kolik teplejší v nich budou léta za 60 let? A jaké budou zimy? Stroj času nemáme. Přesto můžeme získat konkrétnější představu o tom, jaké bude asi panovat podnebí v roce 2080 v jednotlivých částech světa.

Expertka: Inspiraci pro boj s teplem může Česko čerpat v jižní Evropě

15.07.2024 02:05
Česká města se mohou inspirovat v boji s teplem v jižní Evropě, například v Barceloně, která má efektivní plány a je lépe přizpůsobená na vysoké teploty. Město má například více než dvě stovky takzvaných klimatických útočišť v prostorách veřejně dostupných muzeí, galerií, úřadů a knihoven, které poskytují pitnou vodu, klimatizaci a informační servis, sdělila výzkumná pracovnice Katarína Svitková z Institutu pro Evropskou politiku.

Tlející dřevo je bohatství lesa. Díky němu objevili na Šumavě po více než sto letech vzácného brouka kornatce velkého

15.07.2024 01:43
Nezastupitelný význam tlejícího dřeva pro ekosystémy vysvětlují letos odborníci ze Správy Národního parku Šumava veřejnosti. Osvětové akce zasvětili právě tlejícímu dřevu, jakožto šumavskému fenoménu. Na vrchu Poledník u Prášil turistům ukazovali, jak i díky mrtvým stromům nyní žije a prosperuje les zničený před lety nejdříve orkánem Kyrill a následně kůrovcovou kalamitou, řekl ČTK mluvčí parku Jan Dvořák. Další podobné akce se o prázdninách uskuteční ještě na Březníku, u Pramenů Vltavy a u Plešného jezera.

Města jsou v létě problematická, neboť se nezvládnou v noci přirozeně ochlazovat

15.07.2024 00:50
Města mají problém se při letních nocích přirozeně ochlazovat, neboť sestávají z umělých povrchů jako je beton či asfalt, které se ve dne nahřívají. To může být problematické, jelikož vyšší teploty zatěžují lidský organismus, ale také zeleň, řekl klimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Nicméně takzvané městské tepelné ostrovy, tedy zástavby, které zadržují více tepla, mohou být naopak prospěšné v zimě.

Jihlavská zoo chystá nové výběhy pro pouštní kočky a karakaly, přispěje jí kraj

14.07.2024 23:16
Zoologická zahrada v Jihlavě má v plánu udělat nové výběhy pro pouštní kočky a karakaly. Na stavbu skoro za devět milionů korun se městu chystá přispět kraj. Krajští radní doporučili krajskému zastupitelstvu, aby na tento projekt zoo schválilo dotaci čtyři miliony korun. Hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO) novinářům řekl, že je to výsledek debat o možné krajské podpoře zoo, která patří mezi nejatraktivnější turistické cíle na Vysočině.

Aukční síň Sotheby's nabídne téměř kompletní kostru stegosaura

14.07.2024 22:11
Aukční síň Sotheby's příští týden v New Yorku nabídne téměř kompletní kostru až 161 milionů let starého stegosaura. Odhaduje se, že se jeho impozantní fosilie včetně charakteristických hřbetních plátů prodá za čtyři až šest milionů dolarů (asi 93 až 139 milionů korun).

Při vysokých teplotách se v Praze více zalévá zeleň a omezuje se sečení trávníků

14.07.2024 11:25
Při letních vysokých teplotách se zeleň v Praze musí více zalévat, a to hlavně nově vysazené stromy a keře nebo květinové záhony. Omezit by se kvůli horkům mělo naopak sečení trávníků. ČTK to řekla mluvčí organizace Lesy hlavního města Prahy Petra Fišerová. Na zalévání se soustředí i pražská botanická zahrada, problémem jsou však podle odborníků spíše výkyvy teplot. Lidem doporučují rostliny kontrolovat.

Daniel Pitek: Myslím, že je na čase, aby norování lišek bylo přiřazeno k zakázaným způsobům lovu

14.07.2024 05:45
Ve sněmovně je aktuálně připravena k projednání novela zákona o myslivosti. A tento zákon vůbec není nedůležitá legislativní norma, protože její podoba ovlivní výrazným způsobem stav našich lesů i zemědělské krajiny. A tak není divu, že se s myslivostí potkáváme v posledních týdnech ve všech možných médiích.

Ekologicky významné prvky (krajinné prvky) jako součást ekologické sítě

14.07.2024 05:17
Ekologickou síť v České republice tvoří soustava velkých jádrových území (chráněných území, biocenter) vzájemně propojených cestami (biokoridory) či nášlapnými kameny. Je to tedy prostorově propojená síť krajinných prvků, která zajišťuje uchování nebo zlepšení stavu populací druhů a biotopů, a tím i zdraví ekosystémů a v nich probíhajících procesů, zásadně posiluje rezistenci a rezilienci krajinné struktury a udržitelnost obnovitelných přírodních zdrojů v době probíhající klimatické změny.

V ČR roste pomalu zájem o agroturistiku. Přibývají i zařízení nabízející venkovský pobyt

14.07.2024 01:25
V Česku přibývá agroturistických zařízení, která nabízejí dovolenou zaměřenou na venkovský pobyt. V současnosti mohou lidé vybírat zhruba mezi 1000, vyplývá z odhadu Svazu venkovské turistiky a agroturistiky. Státní agentura CzechTourism uvedla, že venkovský turismus preferují téměř dvě procenta návštěvníků během pobytu v Česku. K většímu rozvoji ale podle svazu chybí dlouhodobá programová a finanční podpora.

Berlín během fotbalu uspořil dva miliony jednorázových kelímků a talířů

14.07.2024 01:16
Berlínská fan zóna pro vrcholící fotbalové mistrovství Evropy díky opakovaně využitelnému nádobí uspořila dva miliony jednorázových obalů nápojů a potravin. Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) pořadatele a představitele metropole za klimaticky šetrný přístup ocenila a dala je Evropské fotbalové unii (UEFA) za příklad.

Zlínská zoo odchovala mládě tygra ussurijského

14.07.2024 00:45
Zlínská zoologická zahrada odchovala mládě tygra ussurijského. Sameček se narodil na začátku května pětileté tygřici Sambě, se kterou zatím zůstává v chovatelském zázemí. Je ve skvělé kondici, zdravý a vitální, sdělila ČTK mluvčí zoo Romana Mikešová.

Stránky