fbpx Ekolist | Ekodům

Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 10 hodin 44 min zpět

Policie v Uherském Hradišti vyšetřuje podvod při prodeji hnojiv

07.03.2021 13:03
Kriminalisté v Uherském Hradišti vyšetřují podvod při prodeji hnojiv se škodou přesahující 2,2 milionu korun. V souvislosti s ním stíhají šestatřicetiletou ženu ze Zlínska. V případě prokázání viny a odsouzení jí hrozí až osmileté vězení. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělila policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

KRNAP ponechává v lesích čtyřikrát více mrtvého dřeva než je běžné

07.03.2021 07:48
Dřevní hmota ponechaná v lesních porostech k rozkladu je jedním ze základních činitelů v koloběhu látek v lesních ekosystémech. Správa Krkonošského národního parku v lesích, které obhospodařuje, nechává více než 60 kubíků na hektar. To je čtyřikrát více, než je běžné v ostatních lesích v Česku.

Vědci přišli na způsob, jak vyhozené oblečení zrecyklovat a vytvořit nové vlákno

07.03.2021 07:44
Vyřazené oblečení, které není vhodné pro charitu, končí velmi často na skládce nebo ve spalovně. Jeho recyklace je totiž poměrně složitá. Vědci ze švédské Lund University ale vyvinuli metodu, která dokáže přeměnit bavlnu na sacharidy a ty potom na textilní materiály, vhodné na šití nových oděvů – spandex nebo nylon. Informuje o tom Lund University.

Miroslav Mužík: Může recyklace odvrátit hrozící stavební surovinovou krizi?

07.03.2021 04:59
Hitem udržitelného rozvoje ve stavebnictví je oběhové hospodářství neboli cirkulární ekonomika. Velké naděje se vkládají do recyklace stavebního kamene. Objevují se dokonce názory, že docházející přírodní kamenivo bude možné postupně kompletně nahradit recyklátem a přírodní beton umělým betonem a že tímto způsobem lze odvrátit nadcházející stavební surovinovou krizi. Má však technologie skutečně tak dalekosáhlý potenciál? A je vůbec šance, že by někdy recyklované kamenivo splňovalo kvalitativní i kvantitativní požadavky českého trhu?

V sibiřské řece hoří látky z děravého ropovodu

07.03.2021 04:00
Na sibiřské řece Ob u Nižněvartovska hoří ropné látky, které se do ní dostaly z poškozeného ropovodu. "Plocha požáru činí 1000 metrů čtverečních," uvedla agentura TASS. Podle ní potrvá patrně asi 12 hodin, než tyto látky úplně shoří.

Přeživší oběti žraločích útoků spojuje Klub pokousaných

07.03.2021 03:30
Prvním pravidlem Klubu pokousaných je, že komunikace probíhá nejprve prostřednictvím Davea Pearsona - 58letého Australana, který přežil útok žraloka. Klub, který založil, nyní spojuje po celém světě stovky lidí nacházejících útěchu ve sdílení zkušeností ze života "po kousnutí", napsala agentura AFP.

Koně budou smět na závody jenom s očkováním proti herpesviru

07.03.2021 01:43
Koně budou smět na přehlídky, výstavy, závody a podobné akce pouze, když budou očkováni proti herpesviru EHV-1. ČTK to sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Virus způsobuje chorobu rhinopneumonii, která postihuje dýchací systém, ale může způsobit i nervové onemocnění, jež se může projevit obrnou nervů. Zasahuje také reprodukční orgány a může vyvolat předčasné potraty. Koně by se proto měli očkovat jednou za půl roku.

Olomoucká zoologická zahrada dokázala za 65 let existence překonat řadu problémů

07.03.2021 01:00
Historie olomoucké zoologické zahrady se začala psát počátkem 50. let minulého století, kdy ve Smetanových sadech vznikl provizorní zoo koutek. Kvůli úspěchu u veřejnosti se začalo uvažovat o zřízení zoo. Souhlas ke zřízení zoo severovýchodně od obce Samotišky na Svatém Kopečku, který je vzdálen asi deset kilometrů od centra Olomouce, byl udělen místními úřady v březnu 1952. Původní rozloha byla asi 24 hektarů, nakonec se velikost celého areálu budoucí zoo ustálila na 42,5 hektarech.

Lesníkům mohou při obnově lesa pomoci dříve opomíjené dřeviny. Třeba topoly

06.03.2021 16:15
Při úvahách o aktuálních problémech obnovy lesů se pozornost vědců i lesníků obrací k dříve opomíjeným dřevinám, mezi něž dosud patřily i domácí druhy topolů. Používání topolů jako přípravné dřeviny je jednou z možností rychlé obnovy lesního prostředí na rozsáhlých holinách a je v souladu s nezbytností vytvářet lesy prostorově diverzifikované, ekologicky stabilní, s nepřerušeným plněním produkční funkce. Po velkoplošných katastrofách mohou mít prioritu i mimoprodukční funkce lesa. Topoly svým charakterem pionýrských dřevin s rychlým růstem mohou plnit všechny požadavky včetně dočasnosti zakládaných porostů.

Nejstarší známý pták na světě má v 70 letech další mládě

06.03.2021 15:15
Nejstarší známý volně žijící pták na světě, minimálně 70letá samice albatrosa pojmenovaná ornitology Wisdom (Moudrost), vychovává letos na tichomořském atolu své další, už nejméně čtyřicáté mládě. O raritní události napsal list The Independent.

Pro tučňáky v Norsku je očkování proti chřipce cestou z karantény

06.03.2021 14:08
Hejno tučňáků z akvária v norském Bergenu má naději, že díky očkování proti ptačí chřipce bude moci po několika měsících opustit karanténu. Veterináři začali ptáky očkovat tento týden, už od prosince přitom žijí v přísné izolaci kvůli obavám z nákazy chřipkovým kmenem H5N8. Ten se loni v Norsku objevil poprvé, až pro 90 procent nakažených ptáků je přitom smrtelný, napsala agentura AFP.

Pařížský metař a popelář se stal hvězdou sociální sítě TikTok

06.03.2021 12:28
Jednoho pařížského metaře a popeláře rozčilovaly odpadky poházené okolo košů, které musel každý den sbírat. Ludovic Franceschet se proto rozhodl začít točit krátká videa, aby zejména mladou generaci naučil, jak správně zacházet s odpadem. Po několika měsících se stal hvězdou sociální sítě TikTok, píše agentura Reuters.

Vědci zjistili, že běžně používaný pesticid ohrožuje včely samotářky

06.03.2021 07:27
Vědci z kanadské University of Guelph právě dokončili tříletý výzkum, během kterého sledovali vliv celosvětově používaného insekticidu na volně žijící včely. Zjistili, že pro včely samotářky, hnízdící u země, představuje látka imidacloprid velké nebezpečí. O studii informuje žurnál Scientific Reports.

Na chvaletickém komíně jsou budky pro sokoly stěhovavé

06.03.2021 02:04
Na 300 metrů vysokém komíně Elektrárny Chvaletice mohou začít hnízdit sokolové stěhovaví. Podnikoví hasiči jim zhruba v polovině komína připravili budky a do nich stelivo, uvedla firma.

Ve dvorském Safari parku se narodilo další mládě vzácného hrošíka

06.03.2021 01:12
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se na konci února narodilo mládě vzácného hrošíka liberijského. K krátké době jde o druhý úspěšných odchov. Předchozí hrošík se v zoo narodil loni na konci října, předtím to bylo v roce 2006. Novým přírůstkem je sameček, matkou je šestiletá samice Malaya. Nyní je safari park kvůli vládním epidemickým nařízením uzavřený.

V Austrálii zemřel mladík po žahnutí medúzou čtyřhrankou

06.03.2021 00:02
V Austrálii zemřel tento týden sedmnáctiletý mladík, kterého u pobřeží Queenslandu žahla smrtelně jedovatá medúza čtyřhranka. Informoval o tom zpravodajský server BBC News, podle nějž se jedná o první úmrtí způsobené tímto živočišným druhem v Austrálii od roku 2006.

Jan Zeman: Tak nám exprezident Václav Klaus chytnul koronavirus

06.03.2021 00:00
V úterý 23. února 2021 jsme se z elektronických médií dozvěděli, že exprezident Václav Klaus má koronavirus. Potvrdili mu to na základě testu, provedeného ve Vojenské nemocnici v pražských Střešovicích. Ano, arogance Václava Klause, sahající nejen odmítáním ochrany životního prostředí až do nebe, dostala ošklivý políček.

Nápojový průmysl chce zálohový systém PET lahví a plechovek. Ministerstvo ale ne. Proč?

05.03.2021 18:35
Český nápojový průmysl se bude muset vypořádat s novou odpadovou legislativou, kterou zavedla Evropská unie. Hrozí mu totiž, že by v horizontu 10 let nemusel mít zajištěný dostatek potřebného recyklátu na výrobu lahví. Je to jeden z důvodů, proč firma Mattoni 1873 usiluje o zavedení zálohového systému na jednorázové nápojové obaly. Nechala si proto u analytické společnosti EEIP vypracovat model, jak by zálohový systém v ČR mohl vypadat. Stát ale v současnosti nemá o zavedení zálohového systému zájem.

Čáp stavící si v Chomutově hnízdo z podprsenek a plavek zaujal i v zahraničí

05.03.2021 17:54
Čáp z chomutovského zooparku použil na část svého hnízda nevšední materiál - podprsenky, kalhotky, plavky či rukavice. Jeho sbírka oblečení upoutala i zahraniční média. Nad jeho počínáním se baví například lidé na Slovensku nebo v Lotyšsku. Novináře o tom informovala mluvčí zooparku Helena Hubáčková.

Nový výklad výjimek: Rybáři nakonec nemohou lovit v noci ani mimo obec

05.03.2021 17:29
Rybaření v nočních hodinách nakonec možné nebude. Stát změnil výklad výjimek z plošných protiepidemických opatření. Zatímco podle čtvrtečních údajů zveřejněných na webu ministerstva zemědělství bylo možné chodit na ryby i po zákazu vycházení v 21:00, dnes úřad ČTK informoval o novém znění výkladu. Podle něj je individuální lov ryb na udici povolen pouze na území katastru obce v místě trvalého pobytu nebo bydliště rybáře od 05:00 do 20:59. Stát také zakázal společné myslivecké hony, ve čtvrtek ministerstvo uvádělo, že povoleny jsou, ale musí se při nich dodržovat rozestupy.

Stránky