fbpx Ekolist | Ekodům

Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 3 hodiny 56 min zpět

Kromě EU chce spalovací motory omezit asi 20 dalších zemí, průkopníkem je Norsko

5 hodin 14 min zpět
Ministři energetiky zemí EU dnes nejspíš schválí normy zásadně omezující prodej nových aut se spalovacími motory po roce 2035. EU se tak připojí k asi 20 dalším zemím či blokům, které plánují omezit či zakázat k určitému datu prodej automobilů se spalovacími motory.

Ministři EU patrně schválí požadavek na bezemisní spalovací motory

5 hodin 19 min zpět
Definitivní schválení normy zásadně omezující prodej nových aut se spalovacími motory po roce 2035 budou dnes mít v rukou ministři energetiky zemí Evropské unie. Kromě toho by se mohli shodnout také na dalším dobrovolném omezení spotřeby plynu či na pravidlech zavádění vodíku a biometanu do plynové infrastruktury. Budou také diskutovat o úpravě fungování unijního trhu s elektřinou, navržené v polovině března Evropskou komisí.

Klima se mění, je potřeba připravit protipožární prevenci pro celé Česko, shodl se šéf hasičů s ministrem životního prostředí

7 hodin 29 min zpět
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v rámci pondělního výjezdu do Ústeckého kraje navštívil Národní park České Švýcarsko. Nad požárem zasaženým územím se setkal se šéfem Hasičského záchranného sboru generálem Vladimírem Vlčkem, ředitelem Správy Národního parku České Švýcarsko Petrem Křížem a starosty zdejších obcí. Společně se shodli, že v souvislosti s probíhající klimatickou změnou musí být Česká republika připravena na možnost dalších velkoplošných požárů. Mezi hlavní společné kroky Hasičského záchranného sboru, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství patří definice zásad požární bezpečnosti v lesích a zajištění kapacit pro letecké hašení. Zároveň se shodli na společném postupu při nákupu nové hasicí techniky. O setkání informuje ministerstvo životního prostředí.

Vlk z Polska se opět pohybuje v oblasti Českomoravské vrchoviny

7 hodin 56 min zpět
Vlk, kterého výzkumníci polské organizace SAVE – Wildlife Conservation Fund vloni na jaře v Polsku odchytili a opatřili telemetrickým obojkem, se opět pohybuje v oblasti Českomoravské vrchoviny. Vyplývá to z výsledků telemetrického sledování i pozorování v terénu. Na Vysočině se objevil v posledních měsících již podruhé. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Pavel Podruh: Proč jsem ještě nesplnil to, co jsem slíbil?

11 hodin 6 min zpět
Možná bych mohl tento příspěvek napsat v množném čísle a rozpustit zodpovědnost do nějakého anonymního „týmu“, ale ne, neudělám to, i když by to bylo fakt pohodlnější. Věřím, že je nutné přebírat osobní odpovědnost za to, když něco člověk pokazí nebo nedodrží slovo. Pokládám to za dospělé, normální chování. V tomto postu bych tedy rád prostě normálně přiznal svou chybu, omluvil se za ní, trochu jí vysvětlil a možná Vám nabídl možnost se se mnou i nakonec ztotožnit. To už nechám na Vás, čest každému, kdo to dočte.

Jak jde dohromady památková ochrana, úspory energií a fotovoltaika na střechách?

12 hodin 4 min zpět
Zateplit, vyměnit okna, dát na střechu soláry. To je pár rychlých tipů, jak šetřit finance i klima při vytápění domu. Tyto možnosti jsou ale mnohem omezenější, pokud bydlíte v domě pod památkovou ochranou. Jaké úpravy jsou přijatelné tam?

EBRD poskytne skupině zemí EU včetně Česka 1,1 miliardy eur na udržitelnost

16 hodin 19 min zpět
Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) poskytne skupině členských zemí Evropské unie včetně České republiky 1,1 miliardy eur (26 miliard Kč). Chce jim pomoci zlepšit udržitelnost a minimalizovat dopady na životní prostředí, aby tak dosáhly svého plného zeleného potenciálu. Banka to uvedla ve svém sdělení.

Asociace: Obchodníci velmi zřídka odebírají produkci od drobných farmářů

16 hodin 1 min zpět
Obchodní řetězce v ČR podle Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) podporují velké průmyslové producenty potravin. Předseda asociace Jaroslav Šebek uvedl, že obchodníci velmi zřídka odebírají produkci od drobných farmářů, které asociace sdružuje. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza pak ČTK řekl, že mezi obchodníky je po regionálních potravinách velká poptávka, ale u nejmenších dodavatelů je problém s nevyvážeností dodávek a obchody si nemohou dovolit mít prázdné regály. Zemědělci se s obchodníky v poslední době přou o to, kdo může za současné vysoké ceny potravin.

Počet dobíjecích stanic pro elektromobily loni v ČR stoupl o třetinu na 1364

16 hodin 1 min zpět
Počet dobíjecích stanic pro elektrická auta loni v Česku vzrostl o více než 30 procent. V závěru loňského roku stát evidoval 1364 stanic, které byly rozmístěny v celkem 1200 lokalitách. Vyplývá to ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). V současnosti je v ČR registrováno kolem 15 000 elektromobilů, další desetitisíce tvoří hybridy.

Prasečí mor potvrdila laboratoř u dalších dvou divokých prasat na Frýdlantsku

16 hodin 52 min zpět
Africký mor prasat potvrdila laboratoř u dalších dvou divokých prasat na Frýdlantsku. Uhynulé kusy našli myslivci o víkendu v katastru Horní Řasnice. Od objevení nákazy v Česku se už mor potvrdil u devíti divokých prasat, v osmi případech šlo o prasata uhynulá, v jednom případě o uloveného divočáka. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Nové nálezy podle něj spadají stále do vymezeného pásma, mimořádná veterinární opatření se proto v tuto chvíli nijak nemění.

Mandloňový sad v Benátkách nad Jizerou má dnes přes 500 stromů, dál se rozrůstá

17 hodin 6 min zpět
Mandloňový sad v Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku, který město v roce 2017 založilo z první stovky darovaných stromů, dnes čítá přes 500 mandloní. Mezi stromy, které začaly na konci března jako jedny z prvních rozkvétat, město vybudovalo síť cest, v plánu má také retenční nádrž na dešťovou vodu. Počítá i s dalším rozšiřováním sadu, pozemek má čtyři hektary, osázeno je zatím 1,5 hektaru. ČTK to řekl starosta Karel Bendl (ODS).

AgroRisk: Riziko poničení vykvetlých ovocných stromů mrazy je poměrně velké

27.03.2023 19:11
Riziko, že úrodu ovocných stromů, které už stihly vykvést, poničí mrazy, je poměrně velké. Vyplývá to jak z předpovědi počasí, tak z webu AgroRisk, který je podpůrným projektem pro zemědělce a na mapě zobrazuje míru různých rizik včetně mrazů. Riziko hrozí v noci na úterý a ještě větší v noci na středu. Po krátkém oteplení se mrazy mají vrátit i na začátku příštího týdne, přičemž předpověď je zatím do úterý, ale mrazy mohou přijít až do poloviny května. Jak velké bude případné poškození, se ukáže až později.

S hašením lesních požárů v ČR mají letos případně pomoci dva pronajaté vrtulníky

27.03.2023 16:16
Ministerstvo zemědělství vypíše tendr na pronájem dvou vrtulníků. Budou připraveny k zásahu u lesního požáru kdekoli v České republice, řekl dnes v Hřensku ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Příští rok už by chtěl stát koupit vlastní techniku.

Karolina Gyurovszká: Jak Česko ovlivní energetickou budoucnost Evropy?

27.03.2023 16:06
V Bruselu se schyluje ke klíčovému jednání o energetické budoucnosti Evropy. Takzvaný trialog neboli jednání mezi Evropskou komisí, Radou a Parlamentem o nové podobě směrnice o obnovitelných zdrojích se chystá už 29. března. Hlavní otázkou přitom bude “Jaký má být podíl obnovitelných zdrojů (OZE) na výrobě energie v roce 2030?” Řešit se ale budou i opatření vedoucí k naplnění tohoto cíle - povolovací procesy, připojování k síti nebo postavení malých výrobců a energetických komunit.

Zástupci zemí EU podpořili normu o bezemisních spalovacích motorech

27.03.2023 15:45
Velvyslanci zemí Evropské unie dnes podpořili normu zavádějící od roku 2035 bezemisní požadavky pro spalovací motory. Informovalo o tom švédské předsednictví bloku, podle něhož dostanou pravidla ke konečnému schválení v úterý na stůl unijní ministři pro energetiku. Německo, které spolu s dalšími zeměmi přijetí textu blokovalo, se v sobotu s Evropskou komisí dohodlo na kompromisním znění výjimky pro syntetická paliva.

Státní zástupce: Při demolici budov v Milovicích bylo území kontaminováno azbestem

27.03.2023 15:39
Při bourání zchátralých objektů po sovětské armádě v Milovicích na Nymbursku byly stovky tun materiálu s azbestem nadrceny a rozvezeny po celém areálu. Území bývalého vojenského prostoru tak bylo kontaminováno. Kriminalisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného nakládání s odpady a podvodu. Zasahují kvůli tomu na středočeském krajském úřadě v Praze a městském úřadě v Milovicích, řekl ČTK okresní státní zástupce v Nymburce Štěpán Brunclík. Podle serveru SeznamZprávy policisté zamířili i do pražského sídla společnosti Mladá RP, která objekty po sovětské armádě bourala.

Možnou podobu CHKO Krušné hory představí ministerstvo v dubnu v Ústeckém kraji

27.03.2023 12:34
Ministerstvo životního prostředí představí v dubnu v Ústeckém kraji možnou podobu chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory. Následně jeden zástupce ministerstva a jeden z kraje budou objíždět dotčené obce, které seznámí s dopady a přínosy CHKO pro konkrétní území. Po dnešní návštěvě ministra životního prostředí Petr Hladíka (KDU-ČSL) v Ústí nad Labem to ČTK a Českému rozhlasu řekl hejtman Jan Schiller (ANO). Harmonogram vyhlášení CHKO podle něj zatím není stanoven, chráněné krajinné oblasti vyhlašuje vláda.

Seznam Zprávy: Policie vyšetřuje likvidaci ekologických škod v Milovicích

27.03.2023 12:22
Na středočeském krajském úřadě dnes zasahují policisté, od rána sbírají dokumenty a data z počítačů. Podle serveru Seznam Zprávy vyšetřují, jak dal kraj vyčistit území bývalého vojenského prostoru v Milovicích na Nymbursku od nebezpečných látek. Hejtmanka Petra Pecková (STAN) na twitteru potvrdila, že převzala od policie příkaz k prohlídce některých kanceláří, včetně kanceláře zastupitele, který byl v bývalém vedení kraje. Mluvčí hejtmanství David Šíma ČTK řekl, že na úřadě jsou zástupci policie a pracovníci hejtmanství jim poskytují součinnost.

V Berlíně neuspělo referendum o dosažení klimatické neutrality do roku 2030

27.03.2023 12:20
V Berlíně v referendu neuspěla iniciativa, která žádala, aby byla německá metropole klimaticky neutrální už do roku 2030. Volební komise po sečtení hlasů oznámila, že se nepodařilo splnit jednu z podmínek pro schválení, podle které se musí vyslovit pro nejméně čtvrtina oprávněných berlínských voličů, tedy asi 610 000 lidí. Informovala o tom agentura DPA.

Ministr Hladík navštíví místa v Českém Švýcarsku, kde loni hořelo

27.03.2023 12:19
Národní park České Švýcarsko dnes navštíví ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Sejde se zástupci krajské samosprávy a správy parku, podívá se na místa, kde loni hořelo. V současnosti v okolí Hřenska pokračuje sanace skal a odstraňují se stromy, zničené nejrozsáhlejším požárem v historii České republiky. Na místo, kde bojovali hasiči několik týdnů s ohněm, přijede i ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček.

Stránky