Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 9 hodin 43 min zpět

Na soutoku Moravy a Dyje je unikátní příroda. Stát se se státem neshodne na tom, zda a jak ji chránit

25.06.2019 12:00
Na soutoku řek Moravy a Dyje se nachází území obrovské přírodní hodnoty. Světlé a otevřené lesy s pařezy a starými stromy, které v oblasti nazývané Soutok rostou, jsou dnes v České republice velmi vzácné. A proto jsou vzácné i rostliny a živočichové, kteří je obývají. Oblast Soutoku považují odborníci na ochranu přírody za unikátní natolik, že si zaslouží ochranu. Tu jí ale stát nedokáže už několik let zajistit.

Pětice nosorožců z Česka se vrátila do Afriky. Mají přispět k obnově tamní populace

25.06.2019 10:28
Pět kriticky ohrožených nosorožců černých bylo úspěšně přepraveno ze Safari Parku ve Dvoře Králové do národního parku Akagera ve Rwandě. Tato skupina má podpořit obnovení populace nosorožců v zemi. Na převozu se podílela rwandská vláda, organizace African Parks a zastřešila ho Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií. Informuje o tom Safari park Dvůr Králové.

Jak s půdou hospodaří boží hospodáři?

25.06.2019 01:41
Proces majetkového vyrovnání mezi církvemi a státem vzedmul v nábožensky jinak spíše vlažném Česku vlnu emocí. Jejich symbolickým vyjádřením se stala ruka preláta, natahující se na předvolebních billboardech ČSSD z roku 2012 lačně po naditém žoku peněz. Stranou pozornosti účastníků disputací o adekvátnosti vynaložených miliard zůstalo mnohé. Například snaha o reflexi, co bude emancipační proces znamenat pro roli církve ve společnosti — natož co bude znamenat pro přírodu. Další díl seriálu Naše půda jsme se proto rozhodli věnovat církevnímu hospodaření na tuzemských polích a lukách.

Lukáš Čížek, Jan Miklín: Nová zonace a staré bolesti NP Podyjí v číslech a souvislostech

25.06.2019 01:01
Snaha vedení parku bagatelizovat problémy ochrany parku (Vrška, FOP 1/2016), vyslovené M. Škorpíkem (FOP 4/2015) vyvolala reakci napřed naši (FOP 2/2016), pak kolegů Lepších (FOP 4/2016). Diskusi ukončila Správa NP žádostí o přesun debaty ze stránek FOP slovy: „Vítáme jakékoli odborné debaty… Veďme ji (sic!) však, prosíme, prvotně raději u stolu…, než prostřednictvím médií“ (FOP 4/2016). Z množného čísla se přes číslo jednotné stala nula. Navzdory snahám ji vyvolat, totiž žádná taková diskuse neproběhla. V stejné době vyšla rovněž analýza krajinných změn na území NP Podyjí a byly připraveny další materiály, které se k Podyjí přímo vztahují (nakolik jsou relevantní, nechť posoudí laskavý čtenář zde a zde). V loňském roce schválila rada parku návrh zonace, který to vše ignoruje. Jaké podklady a jak připravit, aby je Správa NP brala na vědomí a byla přístupna k věcné diskusi?

Zelený návrat: Vietnamské supermarkety balí potraviny do listů banánovníků

25.06.2019 01:00
Dobré zprávy? Řetězce asijských supermarketů postupně nahrazují jednorázové plastové obaly potravin v sekci ovoce a zeleniny přírodní alternativou. Zboží teď balí do listů banánovníku. Vznikajících odpadů tak sice není méně, ale zato je bez obtíží kompostovatelný. Píše o tom například VNexpres.

Lenka Reiterová, Tomáš Rothröckl: Nová zonace NP Podyjí - Technokratický konstrukt úředníků, nebo účinný nástroj ochrany biodiverzity?

25.06.2019 01:00
V září 2018 zapadla ve společenském dění „okrajová” tisková zpráva, že Rada Národního parku Podyjí projednala návrh „nové” zonace svěřeného území a velkou většinou schválila všeobecnou dohodu o tomto koncepčním materiálu. Prakticky tak byl učiněn první jasný a zásadní krok ke startu legislativního procesu, který by měl vyústit ve schválení příslušné vyhlášky MŽP. Naplňuje se tak novela zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny (dále jen ZOPK), která byla nedávno složitě prosazena v moderní podobě právě v částech upravujících ochranu národních parků ČR. Tento postup není specifický jen pro NP Podyjí, ale procházejí jím všechny naše národní parky, resp. jejich správy.

Po nedělní demonstraci se v Praze uklidilo osm tun odpadu

25.06.2019 00:37
Účastníci nedělní demonstrace po sobě v neděli na pražské Letné a v jejím okolí zanechali přibližně osm tun odpadu, na jehož úklidu se podíleli pracovníci Pražských služeb a dobrovolníci. Na dotaz novinářů to včera uvedl mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Úklid začal po skončení akce po 19:15 a trval do 1:00. Zřejmě největší polistopadovou demonstraci zorganizoval spolek Milion chvilek, další protest je v plánu opět na Letné 16. listopadu.

V Pacifiku byla opět instalována hráz na zachytávání odpadu

25.06.2019 00:33
V Tichém oceánu byla znovu instalována plovoucí bariéra na zachytávání plastového odpadu. Systém, jehož autorem je 24letý Nizozemec Boyan Slat, má přispět k vyčištění moře v oblasti takzvané velké pacifické skládky mezi Kalifornií a Havajskými ostrovy, kde podle odhadů vědců pluje na 1,8 bilionu kusů plastu. Informoval o tom v neděli list The Guardian. Poprvé bylo zařízení umístěno do oceánu loni v září, ale záhy se rozpadlo.

Studie: Velryby v řeckých vodách hynou kvůli spolykaným plastům

25.06.2019 00:30
Studie zkoumající mrtvé velryby a delfíny vyplavené na březích Řecka ukázala, že jejich žaludky obsahují znepokojivě velké množství plastů, které jim přivozují často pomalou a bolestnou smrt. Informovala o tom agentura AP.

Uhelná komise by měla poprvé zasednout v létě

25.06.2019 00:25
Nová uhelná komise by měla poprvé zasednout o prázdninách. V tuto chvíli má 16 nebo 17 členů, bude mít paritní zastoupení ministerstev průmyslu a životního prostředí. Novinářům to včera po zahájení Konference ekonomických diplomatů v pražském Černínském paláci řekl ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) hovořil o založení komise po vzoru Německa poprvé v březnu.

Ruské úřady rozpouštějí "velrybí vězení"

25.06.2019 00:20
Ruské úřady začaly s osvobozováním skoro stovky nelegálně odchycených kosatek a běluh z "velrybího vězení" na ruském Dálném východě, proti kterému ostře a hlasitě protestovali ochránci životního prostředí. Podle místopředsedy ruské vlády Alexeje Gordějeva potrvá asi čtyři měsíce, než budou všichni kytovci na svobodě. Podle doporučení vědců totiž mají být vypuštěni tam, kde byli chyceni.

Ekologičtí aktivisté v Porýní ukončili blokádu hnědouhelného dolu

25.06.2019 00:19
Ekologičtí aktivisté v neděli vyklidili povrchový důl Garzweiler v porýnské hnědouhelné pánvi na západě Německa, kam se jim podařilo v sobotu i přes policejní uzávěru proniknout. Končí také blokáda tratě, po které se vozí uhlí do blízkých elektráren v Neurathu a Niederaussemu, které stejně jako důl Garzweiler patří skupině RWE. S odvoláním na policii to napsala agentura DPA a na twitteru to potvrdila také ekologická skupina Ende Gelände, která demonstraci organizovala.

Ekologické organizace kritizují vládu kvůli odpadovému zákonu i recyklaci

25.06.2019 00:15
Vláda nepředložila nový zákon o odpadech do konce roku 2018, jak slíbila ve svém programovém prohlášení, ale až letos v dubnu. Návrh navíc nedostatečně podporuje recyklaci a prodlužuje dobu skládkování z roku 2024 na 2030. Shodli se na tom zástupci ekologických organizací a Výboru pro životní prostředí. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) je ale nový zákon naopak klíčem ke zvýšení recyklace a občany k třídění motivuje. Tento týden uplyne první rok od jmenování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO).

Město Slavičín chce vysázet 500 stromů, zejména ovocné odrůdy

25.06.2019 00:12
Slavičín na Zlínsku chce vysázet 500 stromů. Město tak chce obnovit nebo zatraktivnit zaniklé či málo využívané polní cesty i některé cyklotrasy, sdělil minulý týden v tiskové zprávě starosta Tomáš Chmela (nez.)

Dobříš zkouší úpravnu vody, která pomůže v období sucha

25.06.2019 00:08
Dobříš na Příbramsku testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko. Město by díky tomu získalo nový zdroj využitelný hlavně v období, kdy lidé z vodovodní sítě odebírají více vody kvůli zalévání. Loni měla radnice na tři měsíce zapůjčenou mobilní úpravnu vody od Státní správy hmotných rezerv (SSHR), tato technologie mu ale nevyhovovala. Zkouší proto další zařízení, která jsou na trhu, řekl předminulý týden technolog Martin Kolařík z Vodohospodářské společnosti Dobříš.

Miroslav Bobek: Nejtěžší „Návrat divokých koní“

24.06.2019 15:43
Teď už nám je hej. Klisny Tárik, Tara a Spina se v poklidu procházejí v aklimatizační ohradě opodál a tady, na základně v Tachin talu, se na počest devátého „Návratu divokých koní“ chystá oslava. Konečně si můžeme oddechnout. A tentokrát opravdu zhluboka.

Pavel Podruh: Budoucnost přírody je v našich zásuvkách

24.06.2019 12:00
Na pozvání Evropské komise jsem strávil skoro celý týden na největší konferenci o budoucnosti čisté energetiky, tzv. European Sustainable Energy Week. Možná jste v médiích zaregistrovali, co tam říkal náš premiér Andrej Babiš. Pro jistotu ho ocituji: „Proč máme řešit teď, 31 let dopředu, rok 2050?“. A možná by váš mohlo zajímat, jak jsem konferenci viděl já.

Libor Ambrozek: Věcný záměr stavebního zákona je potřeba ještě dopracovat

24.06.2019 10:03
Otevřený dopis ČSOP Vládě ČR k dnešnímu projednávání věcného záměru stavebního zákona.

České pušky přispívají k vybíjení afrických nosorožců. Report ukazuje, jak se k nim pytláci dostali

24.06.2019 08:00
Statistiky hovoří o tom, že v Africe jsou každý den upytlačeni dva nosorožci. Několikaleté vyšetřování ukázalo, že s vybíjením vzácných zvířat je přímo spojená i Česká republika. Mosambičtí pytláci si totiž velmi oblíbili výkonné pušky z České zbrojovky v Uherském Brodě. Ty byly však určené pro americký trh. Otázka zní, jak se k nim dostali pytláci v Africe. Odpověď přináší zpráva Follow the Guns.

Pušky, které končily v rukou afrických pytláků? Přestali jsme je vyrábět, říká za zbrojovku Radek Hauerland

24.06.2019 01:02
V dubnu vydala organizace Conflict Awareness Project obsáhlý report Follow the Guns, který mapuje, jak se k africkým pytlákům dostávají kvalitní lovecké pušky. Některé z nich byly vyrobené Českou zbrojovkou. Za zbrojovku s námi po e-mailu komunikoval Radek Hauerland.

Stránky