Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 11 hodin 2 min zpět

Se smrkem a kůrovcem na věčné časy a nikdy jinak. Nebo v Krkonoších jinak?

11 hodin 10 min zpět
V Krkonoších byste přirozené lesy poznali snadno – v nižších polohách, kde je delší vegetační doba v roce, rostou různé druhy stromů, různě staré stromy a je v nich dost „mrtvého“ dřeva. To vyhovuje smíšeným lesům s jedlí, bukem, javorem, břízou atd. O něco výš, cca od 1 000 m nad mořem, to buky už nezvládají, ale líbí se tam smrkům. Smrky mohou dokonce vytvářet monokulturu, kde jiné druhy dřevin najdete jen těžko. Ještě výš, od 1 200 m nad mořem, jsou klimatické podmínky tak kruté, že tam smrk spíš živoří, než žije, ale dobře to snáší kleč. Na samotných hřebenech, kde je vegetační doba dlouhá něco málo přes dva měsíce v roce, je už jen tundra. Slovo tundra prochází od sámského tūndâr, což označuje místo, kde je tak hnusně, že ani les neroste.

Britové oživili zaniklou bezejmennou řeku

11 hodin 35 min zpět
Britští ochránci přírody si mohou gratulovat k velmi úspěšnému počinu. Dva zdejší lokální pozemkové trusty daly dohromady projekt, který po skoro sedmdesáti letech vrátil vodu do zdejší krajiny. Jak se jim to podařilo? Nadšenci z Bristolu a Avonu prostě oživili zaniklou bezejmennou řeku. Píše o tom Guardian.

Libanonce uchvátily migrující babočky bodlákové

12 hodin 15 min zpět
Nebývalou podívanou připravily babočky letos obyvatelům Libanonu. Po nezvykle vydatných zimních deštích i jinde na Blízkém východě hojně rozkvetly louky, které přilákaly migrující motýly. Babočky bodlákové s charakteristickými černými, bílými a hnědými skvrnami na křídlech se naposledy v Libanonu v takovém množství objevily před více než 100 lety, v roce 1917, uvedla agentura Reuters.

Češi předloni zvýšili nákupy biopotravin skoro o třetinu

12 hodin 20 min zpět
Česká spotřeba biopotravin předloni vzrostla o 30,5 procenta, spotřebitelé si koupili zboží za 3,33 miliardy Kč. Nárůst byl nejvyšší od roku 2008, sdělil včera mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Ministerstvo tyto údaje zjistilo z dotazníkového šetření mezi výrobci a distributory biopotravin. V Evropě předloni rostla spotřeba biopotravin o 10,5 procenta. Nejvíce biopotravin čeští konzumenti nakupují v supermarketech a hypermarketech, kde za ně předloni utratili 1,4 miliardy korun.

Letošní Den Země je věnován ochraně zvířat a rostlin

12 hodin 23 min zpět
Letošní celosvětový Den Země je věnován ochraně druhů zvířat a rostlin, kterým hrozí kvůli činnosti lidí vymírání. Podle organizátorů letošních akcí při příležitosti Dne Země z organizace Earth Day Network čelí značnému úbytku například i včely nebo řada druhů stromů a ptáků. Den Země se slaví každoročně 22. dubna. Protože letos připadl na Velikonoční pondělí, konaly se v Česku oslavy Dne Země na některých místech už dříve, nebo se uskuteční v následujících dnech.

Chcete čistou vodu v rybnících? Pak nepomůže vyhnat rybáře a přestat chovat kapry, říká Jindřich Duras

22.04.2019 01:51
Rybníky, ve kterých by se dalo koupat, aby jeden pohledal. O různých způsobech využívání rybníků, rybářích, kaprech, odpadních vodách a znečištění rybníků jsme si povídali s vodohospodářem ze státního podniku Povodí Vltavy Jindřichem Durasem.

Zdá se, že svět bere zákaz jednorázových plastů vážně

22.04.2019 01:10
Roční spotřeba plastových sáčků loni dosáhla rekordní sumy, 500 miliard kusů. To je nějakých 150 kusů na každého lidského obyvatele planety Země. Jednorázový benefit sáčku, jehož průměrná užitečnost trvá 12 minut, ale rozhodně nemůže vynahradit tisíc let rozkladu a škody na životním prostředí. Proto se stále více zemí odhodlává k jejich zákazu. Víte, kde můžete jít za jejich prodej do vězení? O tom píše Bussines Insider.

V keňském muzeu se našly kosti dosud neznámého "obřího lva"

22.04.2019 00:30
Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které desítky let ležely uložené v zásuvce v keňském muzeu. O objevu tento týden informoval odborný časopis Journal of Vertebrate Paleontology a BBC.

Kroměřížský entomolog, který sbírá brouky již 70 let, ukázal své exempláře

22.04.2019 00:15
Část své bohaté sbírky představil minulý víkend na kroměřížském výstavišti entomolog Jiří Stavinoha z Kroměříže. Lidé si mohli prohlédnout exotické brouky, například největší brouky Afriky či Asie velké kolem deseti centimetrů. Sběru brouků se Stavinoha věnuje 70 let, začal v devíti letech, řekl minulou neděli Stavinoha.

Miroslav Hruška: Opravdu to budeme pít?

21.04.2019 01:00
Plánovaná výstavba dálnice D3 v západní variantě, tedy Posázavím, i podle přiznání mnoha odborníků a projektantů a podle oponentních posudků znalců zcela jistě znehodnotí nebo zcela zničí v mnoha obcích na trase této dálnice zdroje pitné i povrchové vody. Některé prameny zcela zmizí a ostatní budou znehodnoceny stažením dešťové vody z tělesa dálnice do retenčních nádrží a z těchto do prostor, kde jsou rozlehlé mokřady se zásobami vody či do pramenišť. Tato voda již s obsahem soli, úniků ropných produktů a dalších nečistot bude dále sváděna do potoků a dále do řek.

Rybník Rosnička budou čistit i plovoucí ostrůvky

21.04.2019 00:30
Svitavy nechají na rybník Rosnička instalovat takzvané plovoucí ostrovy. Ukotvené plováky, na kterých je vegetace, mají pomoci vyčistit vodu od sinic, kvůli kterým se v nádrži nedá koupat. Kolem rybníka také město vysadí mokřadní a vodní rostliny, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Svitav Jiří Johanides.

Ochránci v Pavlově vypustili ježky a netopýry, přijímají mláďata

21.04.2019 00:20
Ochránci přírody z Pavlova na Havlíčkobrodsku už vypustili desítky ježků a netopýrů, kteří v tamní záchranné stanici přečkali zimu. Ve stanici, která se stará o oslabená nebo zraněná zvířata, teď začala přibývat mláďata. Přispělo k tomu i kácení v lesích způsobené kůrovcovou kalamitou. V jednom poraženém stromě poblíž Golčova Jeníkova byli čerstvě vylíhlí puštíci obecní, řekl ve čtvrtek ředitel stanice Zbyšek Karafiát.

Evropský parlament potvrdil podobu snižování emisí u nákladních aut

21.04.2019 00:18
Evropský parlament (EP) ve čvrtek potvrdil pravidla pro snižování emisí oxidu uhličitého u nákladních automobilů. Cílem je k roku 2030 snížit emise o 30 procent, už od roku 2025 to má být o 15 procent v porovnání s letošními hodnotami. Je to vůbec poprvé, co si EU stanoví pravidla pro emise u těžkých nákladních automobilů, které jsou v Evropě zodpovědné zhruba za čtvrtinu objemu emisí v dopravě.

Jak se daří zemím, které zavedly uhlíkovou daň?

20.04.2019 01:37
Nápad zdanit produkci emisí oxidu uhličitého a bojovat tak proti znečištění ovzduší a klimatickým změnám je tu s námi už dobře dvacet let. V současnosti toto schéma využívá přes čtyřicet různých vlád světa a jiné země, například členské státy EU, mají své vlastní plošné variace uhlíkové daně. Otázka zní, jak opatření funguje v praxi. A podle New York Times nás výsledky úplně nepotěší.

Otec v Austrálii zachránil synka, kterého z karavanu odvekl dingo

20.04.2019 01:14
Jistý muž v Austrálii zachránil svého 14měsíčního synka, kterého v noci na pátek z jejich karavanu odvlekl pes dingo. O této události, která se stala na ostrově Fraser ve státu Queensland, včera informuje agentura AP.

Čech převážel po německé dálnici klokana a ptáky bez dokladů

20.04.2019 00:29
Německá policie zastavila při kontrole na dálnici A3 v Bavorsku 62letého Čecha, který ve voze převážel klokana, dvě sovy, šest bernešek (z čeledi kachnovitých) a deset kachen. Muž pro neobvyklý náklad neměl potřebné doklady, a tak byla ve čvrtek zvířata převezena do norimberské zoo a do přírodního parku Sommerhausen poblíž Würzburgu, informoval podle agentury DPA policejní mluvčí.

Výstava orchidejí v Českých Budějovicích nabízí tisícovku exponátů

20.04.2019 00:10
Přibližně tisícovku exponátů si mohou návštěvníci prohlédnout na výstavě orchidejí a dalších exotických rostlin, která ve čtvrtek začala v českobudějovickém kulturním domě Metropol. Většina vystavovaných rostlin je prodejná. Expozice kombinuje především komerční a botanické orchideje a dále africké sukulenty. Řekl to organizátor akce Karel Willinger.

Český unikát. V rezervaci velkých kopytníků se loni narodila první dvojčata zubrů v republice

19.04.2019 01:52
Vůbec první dvojčata zubrů v historii České republiky se v loňském roce narodila v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, nedaleko Benátek nad Jizerou. O vzácném přírůstku informovali vědci a ochranáři v rámci zveřejnění výsledků sčítání českých zubrů za rok 2018.

Evropští odborníci budou hledat způsoby, jak chránit aleje podél silnic. Zatím u nás spíš mizí

19.04.2019 01:25
Pátý ročník mezinárodní konference Aleje 2019 bude koncem dubna hostit zástupce ministerstva životního prostředí, silničáře a úředníky za účasti odborníků z celé Evropy. Diskutovat budou o systematické ochraně a obnově alejí v krajině. Konferenci pořádá spolek Arnika ve spolupráci s Krajským úřadem Libereckého kraje a polskou organizací Fundacja Ekorozwoju.

Ekologičtí aktivisté v Londýně protestují u letiště Heathrow

19.04.2019 01:15
Skupina ekologických aktivistů od dnešního rána demonstruje u nejrušnějšího britského letiště Heathrow. Provoz londýnského vzdušného přístavu, přes který dnes před velikonočním víkendem projde na 250.000 lidí, narušen nebyl, na místě je podle agentury Reuters více policistů než protestujících.

Stránky