fbpx Ekolist | Ekodům

Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 5 hodin 52 min zpět

Vědci vytvořili další tři embrya ohrožených nosorožců, mají jich celkem 12

30.07.2021 01:58
Mezinárodnímu vědeckému týmu se podařilo vytvořit další tři embrya nosorožců bílých severních, kteří jsou ohrožení vyhynutím. Mají tak 12 embryí, přičemž 11 z nich pochází ze spermatu uhynulého samce Suniho. Tentokrát se ale poprvé vědcům podařilo úspěšně využít genetický materiál samce Angalifu, který uhynul v roce 2014. Poslední dvě samice tohoto druhu na planetě Fatu a Nájin žijí v rezervaci Ol Pejeta v Keni. Obě patří Zoo Dvůr Králové, která o vytvoření dalších embryí informovala.

Z rozvojového programu půjde na podzim 1,2 miliardy korun na lesy

30.07.2021 01:27
Ministerstvo zemědělství na podzim přerozdělí v dalším kole evropského rozvojového programu 1,2 miliardy korun. Peníze mají jít na zlepšení stavu lesů, informovalo ministerstvo. Peníze z programu dlouhodobě klesají, nyní jde již o 13. kolo.

Ostravská zoo představila největší průchozí voliéru v zahradě

30.07.2021 01:07
Ostravská zoo představila novou expozici pro kondory a další jihoamerické ptáky nazvanou La Pampa. Jde o největší průchozí voliéru v zahradě, která byla pojmenovaná po provincii v centrální Argentině. Voliéra je součástí chovatelsko-expozičního zařízení Jižní Amerika, které vzniklo úpravou expozice malých šelem, řekl ředitel zoo Jiří Novák.

Želivka, největší úpravna vody v ČR, prošla modernizací, čistí vodu pomocí aktivního uhlí

30.07.2021 01:04
Úpravna vody Želivka, která je největším zařízením svého druhu v zemi a zároveň hlavním zdrojem pitné vody pro Prahu, má za sebou rozsáhlou modernizaci za 1,2 miliardy korun bez DPH. Původní technologickou linku doplnila hala o rozloze 5000 metrů čtverečních vybavená filtry s granulovaným aktivním uhlím, díky němuž se zlepšila kvalita vody. Zařízení je od ledna ve zkušebním provozu, s kolaudací se počítá počátkem příštího roku.

Čtvrtletní zisk automobilky Tesla poprvé překonal miliardu dolarů

30.07.2021 00:46
Zisk výrobce elektromobilů Tesla ve druhém čtvrtletí byl opět rekordní a poprvé překonal hranici miliardy dolarů. Lépe než konkurence si firma poradila s nedostatkem čipů a s narušenými přepravními řetězci. Společnost miliardáře Elona Muska to uvedla v pondělí po skončení burzovního obchodování. Výsledky výrazně překonaly odhady analytiků.

Libanon již druhý den sužují lesní požáry, rozšířily se i do Sýrie

29.07.2021 16:32
Lesní požáry na severu Libanonu se rozšířily do sousední Sýrie. Plameny, které si vyžádaly zatím jednu oběť na životě, se snaží hasiči dostat pod kontrolu již druhý den. S odvoláním na syrskou a libanonskou civilní obranu o tom píše agentura AP.

V Bavorském lese přibývá turistů, kteří i přes zákaz nocují v přírodě

29.07.2021 16:29
V německém národním parku Bavorský les, který sousedí se Šumavou, se v poslední době zvýšil počet lidí, kteří nocují na zakázaných místech chráněného území. Podobný trend pozorují i zástupci Národního parku Šumava na české straně. Za nocování na zakázaných místech v přírodě hrozí pokuta ve výši několik tisíc korun, informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.

Entomologové dělají na Vsetínsku výzkum výskytu modráska černoskvrnného

29.07.2021 16:16
Entomologové dělají na Vsetínsku výzkum výskytu motýla modráska černoskvrnného. Mapování provádí tým entomologa Muzea regionu Valašsko Lukáše Spitzera ve spolupráci s kolegy z Entomologického ústavu Akademie věd ČR, sdělil zástupce muzea Jiří Koňařík.

Z hnízd sokolů v Jeseníkách letos vylétlo 41 mláďat, je to rekordní počet

29.07.2021 10:55
Z hnízd v Jeseníkách letos vylétlo 41 mláďat sokolů stěhovavých, což je nejvyšší počet v novodobé historii sledování jejich hnízdění. V jesenických lesích letos zahnízdilo 21 párů a počet vyvedených mláďat byl o deset vyšší než v dosud nejúspěšnějším roce 2014, sdělil vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj.

Vědci řeší odolnost vůči antibiotikům u prasat způsobenou zinkem

29.07.2021 10:53
Vědci z Ústavu chemie a biochemie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně zjišťují, jak zastavit zvyšování odolnosti vůči antibiotikům, které způsobuje zinek preventivně podávaný selatům po odstavení od prasnic.

V pražské botanické zahradě začala stavba nového pavilonu

29.07.2021 10:52
Nový výstavní pavilon v jižní části botanické zahrady v pražské Troji by měl být hotový na jaře roku 2023. Ve dvou nových budovách bude mimo jiné zázemí pro návštěvníky a zaměstnance zahrady, multifunkční sál a obchod se suvenýry, sdělila mluvčí zahrady Michaela Bičíková. Zřizovatelem trojské botanické zahrady je hlavní město.

Lev ráno zastavil Nairobi, lidé propadli panice a přišli pozdě do práce

29.07.2021 09:50
V keňské metropoli Nairobi vyvolal paniku lev, který utekl z nedalekého národního parku. Dospělí kvůli tomu přišli ve středu pozdě do práce a děti do školy. Občané čtvrti ležící na okraji parku ho spatřili v době ranní dopravní špičky v příkopu, informovala agentura AFP.

Tereza Valkounová: Děti by se riziku neměly vyhýbat ani v předškolním věku

29.07.2021 07:00
Pozor, ať nespadneš, nechoď tam, něco se ti stane, polož to, nebo se řízneš... Jak se staneme rodičem, svět nám může mnohdy připadat více nebezpečný než dříve. O své děti máme přirozeně strach, ale neměl by být limitem pro učení se, jak to ve světě chodí. Pokud je totiž od všeho “zlého” ochráníme, může to mít mnohem významnější dopady než odřené koleno nebo malé škrábnutí.

Jizerskohorské bučiny se staly první přírodní památkou ČR na seznamu UNESCO

29.07.2021 02:11
Jizerskohorské bučiny byly dnes zapsány na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Staly se tak první tuzemskou přírodní lokalitou na tomto seznamu a přidaly k takovým fenoménům světové přírody jako je Yellowstonský park, Bělověžský prales, Bajkalské jezero nebo Velký bariérový útes.

Toxic Tour: V ekvádorské Amazonii pořádají prohlídky pralesa poškozeného těžbou ropy

29.07.2021 01:54
Na severovýchodě Ekvádoru v oblasti přezdívané některými Amazonský Černobyl pořádají řadu let komentované prohlídky pralesa poškozeného těžbou ropy. Pod názvem Toxic Tour je organizuje unie UDAPT, která sdružuje a zastupuje obyvatele poškozených oblastí v soudních sporech s těžařskými společnostmi, zejména s americkou společností Chevron. Informoval o tom deník El País.

V Keni zavádějí vařiče na plyn z vodních hyacintů

29.07.2021 01:44
V Keni se pokoušejí nahradit znečišťující paliva používaná v domácnostech k vaření nezávadným plynem. V rámci nového projektu jej vyrábějí z invazivních vodních rostlin pokrývajících Viktoriino jezero. Agentura Reuters informovala, že se k tomu spojila keňská energetická společnost Biogas International s výrobcem léků AstraZeneca a ústavem pro udržitelnost z Cambridgeské univerzity.

Kvůli nedělnímu požáru haly v Uhříněvsi je zákaz koupání ve třech rybnících

29.07.2021 00:57
Kvůli kontaminaci vodou použitou při hašení nedělního požáru skladovací haly v Uhříněvsi platí zákaz koupání a lovu ryb nejenom v Říčanském potoce a Lítožnickém rybníce v pražské Dubči, ale také v rybníce Rohožník a preventivně i v Podleském rybníce. Po prvotním úhynu menšího množství ryb je situace v současnosti stabilizovaná, ve vodě jsou však stále zvýšené hladiny zásaditých látek, uvedl magistrát.

Hodonínská zoo po tornádu znovu otevře v sobotu

29.07.2021 00:10
Hodonínská zoo po tornádu znovu otevře v sobotu. Z technických důvodů zůstanou uzavřeny pavilony ptactva a akvárií, nepřístupné bude také dětské hřiště poblíž pokladen, uvedla Šárka Krakovská. Zoo byla k otevření připravená už dříve, příjezdové cesty i parkoviště jsou ale zaskládané dřevem z okolních poničených lesů.

Spolek arboHELP prozkoumá rozsah poškození dřevin v tornádem zasažených obcích

28.07.2021 17:12
Obnovit poškozené stromy a zeleň v jihomoravských obcích, které koncem června postihlo tornádo, pomůže spolek arboHELP. Odborníci ze společnosti Safe Trees, Českého svazu ochránců přírody, Arboristické akademie a Nadace Partnerství odhadují škody na mimolesní zeleni na desítky až stovky milionů korun. Některé dřeviny navíc mohou být poškozené, aniž to je na první pohled vidět, a ohrozit v budoucnu kolemjdoucí. ČTK o tom informoval Jan Forejt ze společnosti Safe Trees.

Studie v BioScience varuje - životní funkce planety jsou v ohrožení

28.07.2021 17:10
Autoři nové studie, která byla publikována v odborném časopise BioScience, varují, že v mnoha ohledech se svět blíží ke kritickému bodu klimatických změn, nebo již tento bod překročil. Vědci se zaměřili na 31 klíčových indikátorů, které nazvali životními funkcemi planety, a u zhruba poloviny z nich včetně koncentrace skleníkových plynů, oteplování oceánů nebo ubývání ledové plochy zaznamenali rekordní zhoršení.

Stránky