Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 8 hodin 37 min zpět

Viktoriiny vodopády z mapy nemizí

10 hodin 22 min zpět
Dokládat negativní vliv klimatických změn a ničivé sucho tím, že světu ukážete půlku snímku Viktoriiných vodopádů, respektive tu polovinu, která je v momentálním nedeštivém období vyschlá pravidelně pokaždé, není úplně dobrá ukázka férové práce žurnalistů. Je to podobné, jako demonstrovat zhoubný vliv globálního ochlazení a příchodu nové doby ledové do Čech lednovými fotkami ze Sněžky.

ČIŽP zastavila provoz čistírny odpadních vod Březhrad. Její provoz by mohl ohrozit zdroj pitné vody

11 hodin 9 min zpět
Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) zastavili provoz čistírny odpadních vod Březhrad. Její provozovatel, společnost Purum, provozovala čistírnu tři měsíce nelegálně. Firma také nedoložila, jakým způsobem naložila s minimálně 1220 m3 odpadních vod. Inspekce se rozhodla zastavit provoz čistírny především proto, že se nachází blízko podzemního zdroje pitné vody.

Ondřej Dočkal: Pojďme promyslet jednu opravdu šílenou metodu ochrany našich karasů a slunek před invazními druhy ryb

18 hodin 7 min zpět
Carassius carassius m. humilis). Jedna z ryb pokusně vysazená v roce 2011 do tzv. Malého jezera v PP Chomoutovské jezero nedaleko Olomouce. "> Karas obecný (Carassius carassius) již nějakou dobu není obecný, spolu se slunkou obecnou (Leucaspius delineatus) se blíží hranici vymření. Jednou z možností, jak je zachránit před invazními druhy, je použití drastické metody lovu ryb, podle vzoru indiánů v Amazonii. Pojďme ale popořadě.

Summit EU se shodl na klimatické neutralitě, Polsko má výjimku

22 hodiny 39 min zpět
Lídři 26 zemí Evropské unie se dnes nad ránem po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Výjimku ze závazku si vyjednalo Polsko, o jehož pozici bude jednat summit v červnu příštího roku. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Závěry obsahují zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko.

Babiš: Je černé na bílém, že bez jádra ČR neutralitu nezvládne

22 hodiny 40 min zpět
Česká republika se dnes mohla přihlásit k ambici Evropské unie dosáhnout do roku 2050 uhlíkovou neutralitu, protože se do závěrů zasedání Evropské rady podařilo prosadit zmínku o jaderné energii. Uvedl to český premiér Andrej Babiš, podle něhož jednání pro ČR dopadla velice dobře. Společné prohlášení lídrů EU ale neobsahuje slova o podpoře jádra, pouze formulaci, že některé členské země řadí tento zdroj do svých "energetických mixů". Předseda vlády si kromě toho pochvaloval i celkovou atmosféru na prvním summitu unie, který coby nový šéf Evropské rady vede bývalý belgický premiér Charles Michel.

Trump doporučil Thunbergové, aby se zklidnila a zašla si do kina

22 hodiny 44 min zpět
Americký prezident Donald Trump doporučil ve svém včerejším ranním tweetu Švédce Gretě Thunbergové, která se stala symbolem mladých lidí dožadujících se účinnějšího boje proti klimatickým změnám, aby se zklidnila a šla raději s kamarádkou do kina. Thunbergová na to reagovala velmi rychle a získala si tím ocenění mnoha lidí, když svou charakteristiku na twitterovém účtu rozšířila v duchu Trumpova doporučení. Trump tweet napsal krátce potom, co časopis Time ve středu vyhlásil Thunbergovou osobností roku.

Svaz: Česko má slabé plány pro rozvoj moderní energetiky

22 hodiny 47 min zpět
Česko má slabé plány pro rozvoj moderní energetiky, existuje přitom řada impulsů, které ho v této oblasti mohou posunout vpřed. Při včerejší debatě o inovacích v moderní energetice v Praze to řekl programový ředitel Svazu moderní energetiky (SME) Martin Sedlák. Česko má podle něj mimo jiné jeden z nejnižších závazků v rozvoji obnovitelných zdrojů pro výrobu elektřiny v Evropské unii.

EU nemá podporovat jadernou energii, řekl lucemburský premiér

22 hodiny 50 min zpět
Jaderná energie by se neměla podporovat z unijních peněz, její financování je záležitostí jednotlivých zemí. Před začátkem včerejšího summitu EU to řekl lucemburský premiér Xavier Bettel, který nechce připustit zmínku o takzvaném zeleném financování jaderné energie v usnesení schůzky unijních lídrů. To před zahájením summitu původně požadovala Česká republika, podporovaná Polskem a Maďarskem.

Proti jmelí zabírá postřik, který testuje Mendelova univerzita

22 hodiny 52 min zpět
Jmelí není jen oblíbená vánoční dekorace, ale také parazit, který škodí hostitelským stromům. Odborníci z Mendelovy univerzity našli způsob, jak prostřednictvím postřiku jmelí likvidovat. Před Vánoci ale řeší paradoxní problém - sběrači jmelí jim kradou ze stromků vzorky, řekl včera mluvčí univerzity Filip Vrána.

Pokuty za přestupky firem u vykazování emisí vzrostou

22 hodiny 56 min zpět
Horní hranice pokut firmám za přestupky týkající se vykazování emisí a nákupu emisních povolenek se zdesetinásobí na 20 milionů korun. Postihy zvýší vládní novela o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, kterou ve středu schválil Senát. Předlohu, která mimo jiné také zavede modernizační fond, nyní dostane k podpisu prezident.

Trutnov zdraží poplatek za svoz odpadu na 540 korun ze 480 Kč

22 hodiny 58 min zpět
Poplatek za vyvážení popelnic a svoz odpadu v jednatřicetitisícovém Trutnově od ledna vzroste na 540 korun za osobu a rok z nynějších 480 korun. Důvodem zdražení je podle vedení města zvýšení nákladů spojených se svozem a likvidací odpadů. Nové ceny v úterý schválili zastupitelé. Nynější ceny za odvoz odpadů platily od roku 2008.

Firma dostala od ČIŽP za nepovolený odběr vody pokutu 820.000 Kč

23 hodiny 47 sek zpět
Pokutu 820.000 korun uložila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) společnosti Moravamalt, která se v Brodku u Přerova zabývá výrobou pivovarnického sladu a bez povolení odebírala podzemní vodu. "Pokuta je od 26. listopadu pravomocná," řekla včera mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Novinářům se zatím nepodařilo získat vyjádření společnosti Moravamalt.

Štěpán Chalupa: Babiš by nám z jednání o klimatické neutralitě mohl přivézt krásný vánoční dárek

12.12.2019 14:43
Hlavy států evropské osmadvacítky čeká dnes odpoledne a večer debata a hlasování o klimatické neutralitě EU do roku 2050. Z posledních vyjádření premiéra Babiše není zřejmé, zda bude (jako donedávna) tento cíl odmítat, nebo souhlas s ním podmíní zařazením jaderné energetiky mezi čisté zdroje, které je možné financovat z evropských peněz. Evropská komise včera představila nový fond, součást nového programu Evropský zelený úděl, který chudším státům EU nabídne 2,5 bilionu korun na očištění jejich ekonomik.

Petr Klásek: Hledání trvalého úložiště jaderného odpadu - nespěchejme a udělejme to pořádně

12.12.2019 14:00
Slibované posílení práv obcí při výběru úložiště cestou nového zákona se nekoná. Ministerstvo průmyslu a obchodu neakceptovalo prakticky žádné připomínky obcí, které si samo vyžádalo, a dál tak pracuje s naprosto nevyhovující podobou zákona o zapojení obcí do procesu výběru a výstavby úložiště radioaktivních odpadů. Reakci ministerstva obce sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti na svém členském shromáždění označily za arogantní. Pokud by pokračovalo ignorování oprávněných zájmů dotčených obcí při přípravě zákona, pak by obce musely zvážit, zda mají zapojením do poradního expertního panelu pro výběr lokalit vytvářet dojem otevřeného a férového postupu.

Vratislav Santini: Omyly a iluze bělochů o životě amazonských indiánů. A vice versa

12.12.2019 05:00
Amazonské džungli se nic nevyrovná. A přesto z ní mnoho turistů odjíždí s rozčarováním. Zpravidla proto, že tu nenašli svou romantickou představu. Byl jsem v ucayalských bažinách více jak rok a viděl jsem na straně bělochů stále to stejné zklamání.

Jak hovězí steaky zachraňují planetu a vytváří lepší svět pro všechny

12.12.2019 01:00
Rádi si pochutnáte na dobře upraveném kousku masa, ale pociťujete environmentální úzkost? Straší vás představa, že s každým plátkem slaniny nebo kuřecím křidýlkem přibližujete planetu k ekologickému kolapsu? V těžce hloubavých chvílích s výčitkami v srdci zvažujete, že se snad nakonec stanete vegetariánem, ale přitom si bez živočišných bílkovin spokojený život nedokážete představit? Řešení existuje. Píše o něm Euronews.com.

Začíná summit EU, lídry čeká pře o klimatické závazky

12.12.2019 00:30
Podmínky dosažení takzvané klimatické neutrality jsou nejočekávanějším tématem summitu Evropské unie, který dnes odpoledne začíná v Bruselu. Prezidenti a premiéři 27 zemí se podle představ nového předsedy Evropské rady Charlese Michela mají zavázat, že EU do poloviny století bude schopna kompenzovat všechny emise skleníkových plynů. Kvůli rozdílným požadavkům některých států však může jednání zkrachovat.

Šéfka Evropské komise představila klimatický plán, počítá se zákonem i fondem

12.12.2019 00:27
Při přechodu ke klimaticky odpovědnému hospodářství chce Evropská komise (EK) v nejbližších měsících přijít s řadou kroků a iniciovat masivní investice do ekologických projektů. Prohlásila to včera šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová, která představila klimatický plán označovaný jako Evropská zelená dohoda. Mezi první opatření bude patřit návrh normy zavazující unii ke klimatické neutralitě v polovině století či k vytvoření fondu pro podporu regionů závislých na energii z fosilních paliv. Z něj by vedle dalších zemí mohlo čerpat i Česko.

Greenpeace považuje nový zelený plán Evropské komise za správnou cestu

12.12.2019 00:25
Zřízení fondu pro podporu regionů závislých na energii z fosilních paliv, evropský klimatický zákon či uhlíková cla považuje ekologická organizace Greenpeace ČR za cestu správným směrem. Ve vyjádření pro ČTK to uvedl Jan Freidinger. Předsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti) na twitteru uvedla, že přeshraniční uhlíková daň může srovnat podmínky pro evropské podniky čelící konkurenci z jiných kontinentů. Klimatický plán označovaný jako Evropská zelená dohoda, který obsahuje tyto návrhy, včera představila šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Strategii podporuje také Svaz moderní energetiky.

Babiš: Uhlíková neutralita v ČR bude stát 675 miliard korun

12.12.2019 00:20
Náklady na dosažení uhlíkové neutrality v Česku budou činit 675 miliard korun. Evropská unie by to měla zohlednit v příštím rozpočtovém období. Na twitteru to po včerejším jednání s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO), generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem a státní tajemnicí pro evropské záležitosti Milenou Hrdinkovou uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Později napsal, že v ČR budou náklady mnohem vyšší než v jiných státech. Čtveřice se podle něj shodla na strategii pro zasedání Evropské rady, které začne dnes v Bruselu.

Stránky