fbpx Ekolist | Ekodům

Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 5 hodin 4 min zpět

Prezidenti EU: Unie by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj

08.05.2021 16:40
Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná. ČTK ho poskytl mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček.

Opatovický kanál překlene kamenný most podle návrhu Leonarda da Vinciho

08.05.2021 16:30
Přes Opatovický kanál u Lázní Bohdaneč povede most, do července vznikne dřevěný, později je v plánu kamenná stavba. Bude podle návrhu renesančního malíře a vynálezce Leonarda da Vinciho. Přírodně a historicky zajímavou lokalitu také propojí naučná stezka. ČTK to řekl podnikatel Radek Machala z Golf clubu Pardubice, který provozuje u lázeňského města golfové středisko.

Stane se rokling oblíbenou rodinnou aktivitou? Fanoušci nyní mapují rokle na Valašsku

08.05.2021 16:10
Na Valašsku vznikla nová aktivita, která podporuje trávení volného času v přírodě. Projekt nazvaný Rokling mapuje rokle v přírodě. Vznikl web a skupina na facebooku, kde je možné sdílet tipy a zážitky s ostatními. Zatím je zmapováno 12 roklí na Valašsku, ale platforma je otevřená a zájemci do ní mohou snadno přidávat další, sdělil ČTK autor projektu Petr Hurta.

NP Šumava zahajuje provoz v návštěvnických centrech

08.05.2021 15:40
Šumavský národní park zahajuje ode dneška provoz v návštěvnických centrech pro pozorování jelenů, rysů a vlků. Střediska se pro veřejnost otevřou po pěti měsících. Kvůli opatřením souvisejících s koronavirem však návštěvníci musí počítat s přísnějším režimem. ČTK to řekl mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.

Studie odhalila, kam oceánské proudy zanesly tonery vypadlé z kontejneru velké nákladní lodi

08.05.2021 07:48
V roce 2014 vypadl z nákladní lodi kontejner obsahující tonery do tiskáren. Stalo se tak asi 1500 km východně od New Yorku. Nová studie University of Plymouth ukazuje, jak byly tonery v průběhu let unášeny oceánskými proudy. Vědci přitom spolupracovali s projektem “Lost at Sea”, který využíval k lokalizaci vyplavených tonerů na pevninu sociální sítě. O studii informuje žurnál Environmental Pollution.

Martin Hanousek: Na Plachtě – likvidace chráněných druhů za lhostejného přihlížení ČIŽP

08.05.2021 07:00
V tomto textu chci podrobně popsat jeden z řady příkladů, kdy se Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) opět ukázala jako bezzubá a neschopná instituce. Tato kritika nemíří na všechny zaměstnance a rozhodně je neházím do jednoho pytle, protože v ČIŽP pracují i lidé nadšení a nelhostejní k životnímu prostředí.

Keňa zahajuje první sčítání divoce žijících zvířat na svém území

08.05.2021 03:22
V Keni začne první sčítání stavu zvěře, které má přinést poznatky o počtu divoce žijících zvířat ve 47 keňských oblastech. Informoval o tom keňský deník The Star.

Na jihu Moravy připomínají historickou jízdou osud koní ve válce

08.05.2021 02:04
Členové historického spolku Acaballado třídenní jízdou na jihu Moravy připomínají osud armádních koní ve druhé světové válce. Koňmo a v dobové technice vyrazili ve čtvrtek na trasu, která byla inspirována přesuny spojeneckých armád na území Moravy. Spolek o tom informoval v tiskové zprávě. Jde o akci k připomenutí 76. výročí konce druhé světové války a osvobození Československa.

Život vesničanů v okolí pyramid turistům přibližuje nový projekt

08.05.2021 01:49
Turistům navštěvujícím egyptské pyramidy se málokdy poštěstí nahlédnout do života Egypťanů mimo hlavní turistické trasy. Nyní je k tomu ale vybízí nový projekt zaměřený na vesnice v okolí archeologických lokalit, píše agentura Reuters.

V pražském Karolinu probíhá výstava o českých výpravách k pramenům Amazonky

08.05.2021 00:59
Úspěchy českých vědců při cestě za objevením pramenů Amazonky mohou lidé od čtvrtka zhlédnout na výstavě v pražském Karolinu. Koná se u příležitosti 20. výročí českých expedic k nejdelší řece na Zemi. Výstava potrvá do 25. června. Vstup bude zdarma denně mezi 10:00 a 18:00 s podmínkou dodržení aktuálních epidemických opatření. V současné době je maximální počet návštěvníků 30, povinné jsou roušky a rozestupy dva metry, informoval mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

Návštěvníci hodonínské zoo se mohou těšit na mládě sitatungy západoafrické

08.05.2021 00:40
Návštěvníci hodonínské zoo se mohou těšit na mládě sitatungy západoafrické, známé také pod názvem antilopa bahenní. Narodilo se 1. května, uvedla mluvčí zahrady Marie Blahová.

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady

07.05.2021 15:15
Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Do popředí kulturních válek v USA se dostávají spory o konzumaci masa

07.05.2021 15:14
Američtí konzervativci minulý týden hltali falešnou zprávu, podle nichž chce prezident Joe Biden zavést přídělový systém na konzumaci masa. Kongresmanka z Colorada Lauren Boebertová Bidenovi vzkázala, aby "se klidil z její kuchyně". Guvernér Texasu Greg Abbott na twitteru napsal vzkaz, v němž varoval, že se Biden snaží "lézt do grilování". Zprávy nebyly pravdivé - Biden nic podobného neplánuje. Ukázaly však, že republikáni stále více používají jídlo jako zbraň v takzvaných kulturních válkách, napsala agentura AP.

Vědci zkoumají vliv šetrného hospodaření na ptactvo v Praze a v okolí

07.05.2021 15:13
Vliv změny hospodaření na stav ptactva zkoumají vědci na stovkách hektarů půdy v majetku hlavního města Prahy. Tým sleduje ptáky v polích, kde se hospodaří šetrným způsobem i na konvenčně obstarávaných plochách. Opatření byla zavedena loni. Na výzkumu spolupracují odborníci z České společnosti ornitologické (ČSO), Akademie věd ČR (AV) a České zemědělské univerzity v Praze (ČZU).

Vzorky z Bíliny, které odebralo Povodí Ohře, nic toxického neodhalily

07.05.2021 13:46
Vzorky odebrané Povodím Ohře z řeky Bíliny, kde podle rybářů v neděli hromadně uhynuly ryby kvůli úniku neznámé látky, nic toxického neodhalily. Povodí míní, že za úhyn mohou vydatné deště. Podle mluvčího instituce Jana Svejkovského to potvrzuje i množství mrtvých ryb. Povodí jich eviduje osm, řekl mluvčí ČTK. Podle mluvčího Severočeského územního svazu Českého rybářského svazu Jana Skalského většinu uhynulých ryb odnesl proud, na místě však byli rybáři, očití svědci, kteří množství mrtvých zvířat viděli, řekl Skalský ČTK.

Soud uložil šéfovi Lesní správy Lány Balákovi tříletý trest za ovlivnění zakázky

07.05.2021 13:45
Kladenský soud uložil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi nepodmíněný tříletý trest ve věznici s ostrahou, čtyřletý zákaz činnosti a peněžitý trest 1,8 milionu Kč. Podle rozsudku ovlivnil veřejnou zakázku. Manažer firmy Energie stavební - báňská (ESB) Libor Tkadlec dostal podmíněný trest dva a půl roku s odkladem na čtyři roky a peněžitý trest. Firma ESB má zaplatit jako trest přes pět milionů korun a má tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách. Rozsudek není pravomocný, na místě se odvolala advokátka ESB, ostatní počkají na písemné vyhotovení rozsudku. Obžalovaní od začátku odmítají, že by se dopouštěli nezákonného jednání.

Na pobřeží Kaspického moře bylo nalezeno 150 uhynulých vzácných tuleňů

07.05.2021 11:25
Na pobřeží Kaspického moře poblíž města Machačkaly, dagestánské metropole, bylo nalezeno přes 150 uhynulých ohrožených tuleňů, informují ruská média. Některá zvířata byla bez kůže a téměř na všech byly patrné stopy po rybářských sítích. Tuleni přitom figurují na červeném seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) i na ruském seznamu vzácných druhů.

Nizozemští vědci naučili včely odhalovat covid-19

07.05.2021 11:24
Nizozemští výzkumníci vycvičili včely, aby rozpoznaly vzorky s nákazou covidu-19. S pomocí tohoto hmyzu s mimořádnou schopností rozpoznávat pachy podle nich bude možné zkrátit čekací dobu na výsledky covidových testů na pouhé vteřiny, informovala agentura Reuters.

Jakub Hruška: Změna stavebního zákona by mohla být největší malér tohoto volebního období

07.05.2021 07:00
Pokud dojde ve Sněmovně ke schválení stavebního zákona (který je teď ve třetím čtení, tedy už stačí jen trochu), a který si pro sebe navrhli developeři skrze ministerstvo pro místní rozvoj, bude to největší malér tohoto volebního období. Mnohem větší než střety zájmů premiéra či kauza Vrbětice. Protože to ovlivní naši zemi nadlouho a plíživě.

Jak si stojí slonovina dostupná na českém trhu? Starožitnosti při testech neobstály

07.05.2021 05:01
Jak si stojí slonovina, dostupná na českém trhu? Pochází skutečně z dávné minulosti, jak tvrdí její prodejci, je skutečně prokazatelně po pokolení předávaným, legálně obchodovatelným zbožím? Anebo je o poznání čerstvější a obchod s ní by mohl být tedy nezákonný? Jasno, tedy spíše jasněji, v tom dělá aktuální studie.

Stránky