Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 4 hodiny 34 min zpět

V úterý začne třetí ročník Evropského týdne udržitelného rozvoje

16 hodin 52 min zpět
Každý rok od 30. května do 5. června probíhá v celé Evropě Týden udržitelného rozvoje. Jeho cílem je šířit myšlenku udržitelného rozvoje pomocí festivalu akcí, které připravují jednotliví lidé, spolky nebo města ve všech regionech. Česko se k akci připojuje již po třetí. Informuje o tom Ondřej Charvát z vládního Odboru pro udržitelný rozvoj.

MŽP bude chtít navýšení provozních výdajů o 200 milionů korun

27.05.2017 04:56
Ministerstvo životního prostředí se bude snažit dojednat zvýšení svého rozpočtu na příští rok o 200 milionů korun na provozní náklady. Celkový propad o 3,82 miliardy korun ministerstvu nevadí, rozpočet se bude moci operativně při čerpání evropských fondů navýšit, řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Odcházející ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhl pro resort na příští rok snížení výdajů na 13,09 miliardy korun.

Expert na změny klimatu Petr Kalaš převzal francouzský Řád za zásluhy

26.05.2017 13:32
Velvyslanec Francie v České republice Roland Galharague dnes předal českému expertu na životní prostředí Petru Kalašovi insignie rytíře Řádu za zásluhy. Francie udělením vyznamenání ocenila dlouhodobé úsilí Kalaše v boji proti změně klimatu na národní, mezinárodní i evropské úrovni. Velvyslanec Galharague označil Kalaše občana otevřeného a odpovědného světa a připomněl jeho celoživotní práci v oboru.

Papuánce baví technologie a sociální sítě, říká oceněný vědec

26.05.2017 12:16
Obyvatelé státu Papua-Nová Guinea za poslední léta prodělali velký civilizační skok. Dříve byli lidojedi, dnes často drží v ruce mobilní telefon a baví je sociální sítě, řekl antropolog Martin Soukup z Filozofické fakulty Univerzity Palackého, který získal speciální Cenu Nadačního fondu Neuron za zkoumání sociálních vazeb obyvatelstva státu Papua-Nová Guinea.

Trump chce těžit ropu v rezervaci na Aljašce

26.05.2017 11:17
Americký prezident Donald Trump chce povolit těžbu ropy v chráněné Arktické národní rezervaci (Arctic National Wildlife Refuge - ANWR) na Aljašce. Podle návrhu rozpočtu by ropa a zemní plyn z rezervace měla státu vydělat během příštích deseti let téměř dvě miliardy dolarů (47 miliard Kč), uvedl server CNN.

V Indonésii vzniklo díky brněnské zoo záchranné centrum pro želvy

26.05.2017 10:40
V Indonésii na ostrově Nusa Penida vzniklo díky brněnské zoo rehabilitační centrum pro mořské želvy. Je určené pro zraněné želvy nebo pro želvy zabavené pašerákům. Zvířata budou po ošetření vypouštěny zpět na svobodu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí zoo v Brně Gabriela Tomíčková. Brněnská zoo na projektu spolupracovala s indonéskou nadací.

Island má problémy s dodržováním dohod o snižování emisí

26.05.2017 08:46
Nese jméno severského boha a jeho kořeny protínají srdce sopky: Thor symbolizuje výjimečné postavení Islandu v geotermii. Tento experimentální vrt, který patří k nejhlubším a nejteplejším na světě, nicméně jen maskuje slabou snahu ostrova pokud jde o ochranu životního prostředí, píše agentura AFP.

Recyklované PET lahve na pultech nehledejte. Nejsou tam

26.05.2017 04:38
Pokud jste žili v představě, že se z PET láhví od různých nápojů díky recyklaci plastů znovu stanou nápojové obaly, mýlili jste se. Jak ukazují závěry zprávy organizace Greenpeace, pochází vlastně jen nepatrná část plastových lahví z recyklovaných plastů. Výroba lahví z nerecyklovaných surovin je totiž vyjde levněji. O tématu informuje server CNBC.

Vídeň nabízí podíly v občanských solárních elektrárnách

26.05.2017 01:29
Vídeň spustila 30. kolo projektu občanských solárních elektráren. Za 950 euro mohou odběratelé získat podíl na nově stavěných elektrárnách s ročním výnosem 1,75 %. Informuje o tom Zahraniční kancelář města Vídně.

Strážníci kvůli kachně s mláďaty na chvíli zastavili dopravu

25.05.2017 13:00
Strážníci v Brně řešili kuriózní situaci, když pomáhali kachní rodině bezpečně přejít silnici. Na chvíli kvůli tomu dokonce zastavili dopravu, aby se kachní rodinka bezpečně dostala z jedné strany vozovky na druhou. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Alza.cz začne prodávat elektromobily přes internet

25.05.2017 12:00
Internetový obchod s elektronikou Alza.cz začne v nejbližší době prodávat elektromobily. Vozy bude nabízet výhradně přes internet. Uvedla to dnes společnost v tiskové zprávě. Jiné internetové obchody zatím elektromobily neprodávají a jejich nabídka se soustřeďuje do showroomů výrobců.

Analytici: Pokuta pro Fiat Chrysler nepřekročí miliardu dolarů

25.05.2017 10:15
Jakákoli pokuta, kterou by případně platila italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve sporu s USA, nepřevýší jednu miliardu dolarů. Její případ se jeví jako méně závažný než kauza Volkswagenu. Uvedli to analytici oslovení agenturou Reuters.

Zaroste Antarktida mechem?

25.05.2017 10:00
Za posledních padesát let se množství a míra vegetačního pokryvu Antarktidy výrazně zvětšila. Mechů je tu teď čtyřikrát až pětkrát více, než před půl stoletím. A jak vědci předpokládají, pokračující oteplování kontinentu v důsledku klimatických změn povede k dalšímu ozelenění. Informuje o tom deník Guardian.

Letos by mohla být jenom dvě kůrovcová rojení, doufá ředitel Lesů

25.05.2017 09:55
V minulém týdnu se oteplilo a začal se rojit kůrovec. Je to však zhruba o měsíc později, než je běžné. Státní podnik Lesy ČR do ochranných opatření letos investoval meziročně o pětinu více, celkem 172 milionů korun. Generální ředitel podniku Daniel Szórád dnes na tiskové konferenci řekl, že díky tomu by v letošním roce mohla být jenom dvě kůrovcová rojení místo tří, případně až čtyř, která se můžou vyskytnout v suchých letech. Největší problém i letos bude podle něj na střední a severní Moravě. Podnik vlastní zhruba polovinu lesů v zemi.

Brazilští horníci objevili obří smaragd za deset miliard korun

25.05.2017 09:50
Skupina brazilských horníků narazila při práci v dole na severovýchodě země na obří smaragd vážící 360 kilogramů. Znalci mimořádný zelený drahokam ocenili na 450 milionů dolarů (10,6 miliardy korun). Cenný kámen krátce po nálezu od důlní společnosti koupil místní zámožný podnikatel, uvedla v úterý televize Globo.

Město Jihlava prodává nákupní látkové tašky na více použití

25.05.2017 09:46
Město Jihlava chce svým občanům usnadnit nevytváření odpadů. Začala proto prodávat bavlněné nákupní tašky, které nejen pro občany Jihlavy mohou být náhradou plastových nákupních tašek. "Navíc pobaví dvěma druhy vtipných potisků s ježky ze znaku města a s jelenem," říká Jiří Tulis, tiskový mluvčí města Jihlavy.

Moravskoslezští vodohospodáři zahájili plošnou deratizaci

25.05.2017 07:30
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která je jednou z největších vodárenských firem v Česku, spustila plošnou deratizaci kanalizační sítě. Do kanalizačních sítí o celkové délce přes 1800 kilometrů a související infrastruktury vodohospodáři rozmístí více než 3,3 tuny návnad pro potkany. Deratizace přijde společnost ročně téměř na 1,9 milionu korun. ČTK to v pondělí sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

Liberecká nadace s obcemi vysadí téměř 20.000 stromů

25.05.2017 07:00
Osm obcí na Liberecku a Jablonecku se letos zapojí do projektu k obohacení druhové skladby lesů. Vysazeno bude téměř 20.000 jedlí a buků. ČTK to v pondělí sdělil ředitel liberecké Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody Ondřej Petrovský. Nadace projekt za téměř 700.000 korun zaštiťuje.

Počet certifikovaných budov v ČR loni vzrostl o třetinu na 147

24.05.2017 14:13
Počet certifikovaných budov v Česku se loni meziročně zvýšil o třetinu na 147. Na konci prvního čtvrtletí letošního roku jich bylo 152. Na tiskové konferenci to dnes uvedl výkonný ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub. Certifikace znamená audit budovy a je důkazem její kvality. Mezi kritéria pro udělení certifikátu patří spotřeba energií, spotřeba a užívání vody, kvalita materiálů či napojení budovy na MHD.

Evropská unie zvažuje zákaz využívání kalů v zemědělství

24.05.2017 12:55
Evropská unie zvažuje úplný zákaz využívání čistírenských kalů na hnojení zemědělské půdy. Možný termín potenciálního zákazu ale není zatím známý, řekl dnes na výstavě Vodovody - Kanalizace ředitel odboru odpadů ministerstva životního prostředí Jaromír Manhart. Cílem by podle něj mělo být sušení a spalování kalů. V Česku se podle oficiálních údajů na hnojení půdy využívá čtvrtina až třetina kalů z čistíren odpadních vod.

Stránky