fbpx Ekolist | Ekodům

Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 8 min 30 sek zpět

Pražané loni vyhodili méně směsného odpadu, více třídili

4 hodiny 15 min zpět
Pražané v loňském roce vyhodili do černých kontejnerů na směsný odpad 253 806 tun odpadků, což je meziročně o 2204 tun méně. Množství vytříděného odpadu vzrostlo proti roku 2022 o zhruba pět procent na 80 431 tun, sdělil mluvčí Pražských služeb (PSAS) Alexandr Komarnický. Společnost vlastní hlavní město, má na starost svoz odpadu a provozuje spalovnu v Malešicích.

Testování uhynulých prasat a divočáků ve Zlínském kraji africký mor neprokázalo

4 hodiny 18 min zpět
Veterináři ve Zlínském kraji loni preventivně vyšetřili na africký mor prasat 69 uhynulých prasat domácích v chovech. U žádného z nich se nákaza neprokázala, řekl ČTK ředitel krajské veterinární správy Michal Kamarád. O rok dříve veterináři v regionu vyšetřili 80 prasat domácích, ani tehdy u žádného africký mor nezjistili. Pracovníci krajské veterinární správy loni pokračovali také v monitoringu afrického moru prasat u uhynulých divočáků. Vyšetřili jich 101, meziročně o šest méně, ve všech případech s negativním výsledkem.

Greenpeace si u Evropské komise stěžuje na nedostatečnou ochranu vzácných lesů v ČR

12 hodin 57 min zpět
Česko podle ekologické organizace Greenpeace nedostatečně chrání vzácné lesy v evropsky významných lokalitách patřících do sítě Natura 2000. Greenpeace proto dnes podala stížnost k Evropské komisi (EK). Organizace dlouhodobě upozorňuje především na pochybení úřadů při schvalování lesních hospodářských plánů, které umožňují kácení ve Východním Krušnohoří. Už dříve si kvůli tomu stěžovala například u ombudsmana.

Expert: Rostlinné viry mohou zničit celou úrodu i jen tím, že změní její vzhled

13 hodin 6 min zpět
Viry u rostlin sice nejsou pro člověka nebezpečné, nicméně mohou pěstitele připravit o jeho úrodu a zvýšit ztráty v zemědělské produkci. Do rostliny se dostane patogen ve většině případů skrze přenašeče, což bývá nejčastěji hmyz. Virus se začne v buňce množit a postupně se šíří. Výsledný plod není ve většině případů toxický, nicméně může být pozměněn jeho vzhled, struktura a nebo chuť, řekl v rozhovoru s ČTK Tomáš Moravec z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR.

Kapské Město zahalil odporný zápach, pocházel z lodi vezoucí dobytek

13 hodin 7 min zpět
Úřady v jihoafrickém Kapském Městě zahájily vyšetřování poté, co se městem začal šířit odporný zápach. Dělníci kontrolovali, jestli něco neuniká z kanalizačních zařízení, a město aktivovalo tým pro ochranu životního prostředí, než byl objeven zdroj zápachu: loď zakotvená v přístavu, která převážela 19 000 kusů živého dobytka z Brazílie do Iráku, informoval zpravodajský server The Guardian.

Jan Staněk: Elektromobilita a co rok 2024 nepřinese

17 hodin 11 min zpět
Oblast elektromobility patří mezi nejrychleji se rozvíjející obory. V zemích jako Norsko, Nizozemí, Švédsko či Dánsko převýšil v roce 2023 už počet nově prodávaných elektromobilů podíl 25 % a v celé EU činil v prosinci 2023 tržní podíl elektroaut 18,5 % - víc než podíl dieselových vozů. Mnoho Čechů se zatím k praktickému využití elektromobilů staví skepticky a v určité části společnosti panují i ryze nenávistné názory. Co podle mě nejvýznamnějšího přinese rok 2024?

Stav podzemních vod v Česku je nejlepší od roku 2015, uvedl hydrolog ČHMÚ

1 hodina 57 min zpět
Stav podzemních vod v Česku je nyní nejlepší od roku 2015, uvedl hydrolog Martin Zrzavecký z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Do některých studní se podle něj po několika letech vrátila voda. ČHMÚ o tom informoval na sociální síti X. Minulý a předminulý týden byl v Česku bohatý na srážky a kvůli teplému počasí také tál sníh na horách.

Slovensko potvrdilo výskyt komára přenášejícího nemoci na člověka

22 hodiny 7 min zpět
Slovensko potvrdilo výskyt invazního druhu komára tygrovaného, který přenáší na člověka viry horečky dengue a chikungunya, žluté zimnice či ziky. Informovala o tom Slovenská akademie věd, podle které byl tento komár opakovaně zjištěn v Bratislavě.

Zemědělci budou ve čtvrtek protestovat na hranicích, provoz zastavit nechtějí

22 hodiny 27 min zpět
Čeští zemědělci budou ve čtvrtek protestovat na hranicích s Polskem, Slovenskem a Německem i v ulicích velkých měst. Vyjede několik set kusů zemědělské techniky, provoz ale blokovat nechtějí. Pojedou převážně po státních silnicích. Na hranicích se sedláci setkají s kolegy ze sousedních zemí. Protest pořádaný Agrární komorou a Zemědělským svazem bude součástí evropských protestů zemědělců proti politice Evropské unie. Zemědělcům vadí zejména vysoká byrokratická zátěž a množství kontrol, které podle komory vzrostly mezi lety 2022 a 2023 téměř dvojnásobně. Vadí jim také podmínky Green Dealu a bezcelní dovozy zemědělských produktů ze zahraničí. Od pondělní akce v Praze se hlavní zemědělské organizace distancovaly.

Slovenští farmáři a potravináři ohlásili největší protest proti politice EU

20.02.2024 23:36
Slovenská zemědělská a potravinářská komora (SPPK) ohlásila na čtvrtek největší protesty svého druhu v historii Slovenska, namířeny jsou hlavně proti opatřením Evropské unie v oblasti zemědělství. Demonstrace bude také na hraničním přechodu Holíč/Hodonín, kde se slovenští farmáři sejdou se svými českými kolegy a krátce tam i zablokují dopravu. Novinářům to řekli zástupci SPPK, která je největší stavovskou organizací slovenských farmářů.

Průzkum: Konkrétní kroky ke snížení uhlíkové stopy podniklo 53 procent firem

20.02.2024 19:10
Víc než polovina českých firem, konkrétně 53 procent, podnikla konkrétní kroky vedoucí ke snížení uhlíkové stopy. Třetina už sestavila strategii vedoucí k dekarbonizaci nebo si začala svou uhlíkovou stopu počítat. Nižší výnosy od zavádění ekologičtějších produktů a služeb odrazují pětinu podniků. Vyplývá to z průzkumu CEO Survey, který společnost PwC uskutečnila koncem loňského roku mezi 188 řediteli českých firem.

Norsko chce na hranicích se Švédskem postavit plot proti divokým prasatům

20.02.2024 19:01
Norsko zvažuje postavení plotu proti divokým prasatům na hranicích se Švédskem, uvedl server The Guardian. Zábrana má být součástí balíčku opatření ke snížení populace těchto zvířat poté, co ve Švédsku během minulého roku vypukl africký mor prasat. Plot na hranici by měl zabránit přesunu divokých prasat ze Švédska, ve kterém jejich populace činí 300 000 jedinců. Podobnou situaci řešilo i Dánsko, které migraci divokých prasat snížilo díky postavení plotu podél Německa.

Výborný: Ministři EU budou 26. února jednat o protestech zemědělců

20.02.2024 18:53
Ministři zemědělství zemí EU se 26. února sejdou mimořádně v Bruselu a jediným tématem jejich jednání mají být protesty zemědělců v Evropě a také reakce Evropské komise na ně, řekl minulý týden ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Je podle něj potřeba zmírnit byrokracii, která na zemědělce dopadá. Zemědělské organizace střední a východní Evropy vyzvaly zemědělce k protestům proti agrární politice Evropské unie. Akce se mají konat 22. února.

Na Rokycansku se vyskytli sršni asijští, jejich šíření po tomto případu nehrozí

20.02.2024 14:41
V Hrádku na Rokycansku se v pátek objevili další sršni asijští. Spatřili je zaměstnanci firmy Monteferro Hrádek v kamionech, které přijely z Francie. Výskyt invazivních sršňů nahlásili a hmyz byl odchycen. Riziko jejich rozšíření po tomto incidentu nehrozí, uvedl dnes na konferenci Pracovní společnosti nástavkových včelařů Jan Walter ze Západočeské univerzity v Plzni.

Pavel Pešout: CHKO Soutok znamená přínos pro přírodu i prosperitu regionu

20.02.2024 12:45
Vyhlášení každého chráněného území představuje změnu a každá změna s sebou vždy nese otázky a nejistoty z neznámého. Nejinak je tomu v případě připravované CHKO Soutok. Přesto, že AOPK ČR před oficiálním oznámením záměru vyhlásit CHKO návrh rok předjednávala a na několika stovkách setkání s představiteli obcí, místní veřejností, s místními hospodáři, spolky a dalšími partnery podrobně vysvětlovala všechny otázky s vyhlášením CHKO spojené, vytvořila speciální web, kde všechny dokumenty včas zveřejňovala, stejně jako odpovědi na nejčastější otázky, stále u některých místních partnerů nejistoty přetrvávají. Proto níže uvádíme pár poznámek k tomu, jak vyhlašování chráněné krajinné oblasti Soutok aktuálně probíhá.

Vědci identifikovali vlka, který se přesunul ze západního Německa do Katalánska

20.02.2024 10:34
Vědcům se podařilo identifikovat vlka, který se přesunul ze severozápadního Německa do Katalánska. Zvíře tak urazilo nejméně 1240 kilometrů, což je největší vzdálenost zaznamenaná pro vlka obecného (canis lupus), informovala agentura EFE. Vědci zmapovali pohyb šelmy díky záznamům v genetických databázích.

Lombardie se dusí, zastaví provoz starších aut a omezí vytápění

20.02.2024 10:28
Kvůli zhoršené kvalitě ovzduší zavádí italský region Lombardie, kde žije deset milionů lidí, přísná opatření. Na většině svého území region omezí ode dneška provoz starších aut s vysokými emisemi či vytápění, informovala tisková agentura ANSA. Podle serveru IQAir, který sleduje kvalitu ovzduší ve světě, byl v pondělí Milán třetím městem na světě s nejhorším vzduchem, což však radnice odmítá. Problémy mají i další oblasti Pádské nížiny.

Singapur nechá cestující zaplatit za přechod na šetrné letecké palivo

20.02.2024 10:25
Singapur nechá cestující leteckých společností zaplatit za přechod na šetrná paliva. Z toho důvodu chystá poplatek, jenž bude součástí ceny letenek, oznámil ministr dopravy Chee Hong Tat. Téma se zřejmě bude probírat i na aerosalonu, který v Singapuru začíná právě dnes. Na něm se představí velcí i menší výrobci, americký Boeing tam ale žádná letadla pro civilní dopravu nepředstaví. Podle zdrojů CNBC je to kvůli problémům, jimž firma v poslední době čelí. K vidění tak od Boeingu bude pouze vojenská technika.

Otakar Pražák: Vyhlášení CHKO Soutok doprovázejí lži, diktát a ignorace zákona

20.02.2024 06:30
Od roku 2000 jsem se zúčastnil několika pokusů o vyhlášení CHKO Soutok. Všechny skončily hned v počátcích, kdy tehdejší ministři životního prostředí, případně jejich zástupci, shodně konstatovali, že pokud se záměr neshledává s širokou podporou místních lidí, tak se nic vyhlašovat nebude. Nutno dodat, že takto se ke snahám vyhlášení stavěli především politici Občanské demokratické strany.

Africká unie zakázala po celé Africe obchod s oslí kůží, o niž je zájem v Číně

20.02.2024 01:19
Zákaz zabíjení oslů pro kůži bude nezákonný po celé Africe, rozhodli představitelé Africké unie na závěr nedělního summitu v Etiopii. Poptávku po zvířecích kůžích vyvolává obliba starobylého čínského léku zvaného e-ťiao, který se tradičně vyrábí z oslích kůží. Organizace na ochranu zvířat zákaz uvítaly, uvedl server BBC News.

Stránky