Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 7 hodin 9 min zpět

Pozor, v lesích se pracuje, počítejte se tím, vzkazují lesníci před velikonočními svátky

09.04.2020 13:24
Jarní teplé počasí a volné velikonoční dny zvou k vycházkám a výletům, tedy i do lesů. Tam se ale intenzivně pracuje, především těží a zalesňuje, takže se na cestách mohou lidé potkat s lesnickou technikou, harvestory, nákladními a jinými vozy lesnického personálu. S tím je třeba počítat. A také je nutné nedělat z lesa parkoviště. Lesní zákon stání i vjezd motorových vozidel do lesů zakazuje. Informují o tom Lesy ČR.

Bude enzym, rozkládající tuny plastů v řádu hodin, přelomový objev?

09.04.2020 10:07
O společnostech, které ve velkém vyrábí kosmetiku nebo osvěžující nápoje, si z hlediska dopadů jejich činnosti na životní prostředí můžeme myslet ledacos nehezkého. Faktem ale je, že partnerská spolupráce Pepsi a L´Oréal s chemickým konsorciem Carbios teď přinesla zásadní objev na poli efektivní recyklace plastů. Píše o tom Guardian.

Hříbě divokých koní jako symbol jara a záchrany milovické rezervace

09.04.2020 10:03
Tisíce Čechů zachraňují i v dobách pandemie koronaviru ohrožená zvířata v rezervaci divokých koní ve středočeských Milovicích. Přestože se řada lidí musí obejít s omezenými příjmy a mají obavy o sebe i o své nejbližší, přispívají na záchranu rezervace. Ochranáři potřebují získat částku 1,5 milionu korun na ohrazení zbývající části pastvin. Na jejich dokončení závisí desítky vzácných zvířat.

Je sucho. Jak se na něj zemědělci připravili?

09.04.2020 04:30
Sucho se stalo pravidelným problémem, který ovlivňuje zemědělskou produkci v České republice. Suché jaro se tak trochu očekávalo. Jak se na něj zemědělci připravili?

Jan Metzl: Jak rozetnout gordický uzel na cestě k přirozenému lesu?

09.04.2020 04:00
Citace: Je těžko myslitelné vzdát se pěstování smrku, přinejmenším s výhledem půl století neztratí vůdčí pozici a není důvodu, aby mu byla upřena. Vysoké podíly nahodilých těžeb v nedávné minulosti se jednalo o relativně příznivý stav. Novinkou je ale poznání o přetrvávající vysoké ekonomické efektivnosti pěstování smrku. S touto dřevinou jsou z lesnického hlediska největší zkušenosti. Snížíme obmýtí smrku na 40-60 roků. Smrk má spokojenou existenci. Pakliže tam budou listnaté porosty, Praha bude plavat víc, než při povodních před pár lety. Vystoupení představitelů českého lesnictví na různých aktivech, seminářích a v lesnických periodikách svědčí o tom, že jsou zamrzlí ve smrkovém hospodářství lesa věkových tříd. Vedoucí lesnických institucí studovali v době normalizace, kdy jsme si chtěli podrobit přírodu a „poručit větru, dešti“ s funkčně integrovaným lesním hospodářstvím a s ekonomicky usměrněnou biocenózou.

Pandemie v USA pozastavila boj proti jednorázovým plastům

09.04.2020 00:29
Ještě před několika týdny zakazovala některá americká města či dokonce celé státy používání plastových brček či igelitových pytlíků a omezovaly počty obalů na jídla s sebou. Dnes kvůli pandemii způsobené kronavirem a zvýšeným hygienickým nárokům na mnoha místech tato omezení ruší v obavách, že opakované používání obalů a brček může přispívat k šíření nákazy, napsala agentura AP.

V Malešické spalovně začala výměna třetího ze čtyř kotlů

09.04.2020 00:23
Pražská spalovna v Malešicích spustila do ostrého provozu druhý vyměněný spalovací kotel a začala pracovat na výměně třetího. Včera o tom informoval mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Modernizace spalovny spočívá ve výměně všech čtyř kotlů, provoz podle něj již nyní produkuje výrazně méně škodlivin. Celkem má rekonstrukce vyjít na 2,8 miliardy korun. Ve spalovně končí drtivá většina pražského odpadu.

Evropská komise chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

09.04.2020 00:20
Evropská komise (EK) hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části států či průmyslových lobby, které volají po odkladu plnění klimatických cílů kvůli koronavirové krizi. Priority plánu známého jako Zelená dohoda pro Evropu chce předsedkyně EK Ursula von der Leyenová zohlednit v chystaném návrhu příštího sedmiletého rozpočtu EU a Brusel plánuje do podzimu představit analýzu dopadů dalšího zpřísnění emisních limitů. Někteří experti tvrdí, že současný útlum ekonomiky spojený s šetrnějším provozem může být pro zelený plán dobrým stimulem.

Podle průzkumu má pro lidi existence NP Šumava smysl

09.04.2020 00:18
Pro většinu veřejnosti má existence šumavského národního parku smysl. Vyplývá to z tříletého socioekonomického monitoringu. Podle něj 95 procent turistů považuje park za smysluplný a 93,5 pct obyvatel Šumavy hlasovalo ve virtuálním referendu pro zachování národního parku. NP Šumava včera výsledky monitoringu, do nějž se zapojilo 4500 lidí, zveřejnilo v tiskové zprávě.

Den proti jadernému úložišti je kvůli koronaviru odložený

09.04.2020 00:15
Celostátní Den proti úložišti, kdy chtěly 18. dubna obce a spolky z míst, kde by podle vlády mohlo být hlubinné úložiště jaderných odpadů, je kvůli opatřením proti šíření koronaviru odložený. Důvody k protestům ale trvají, proto se šestý ročník akce uskuteční, až to situace kolem epidemie dovolí. Včera to za Platformu proti hlubinnému úložišti sdělil Edvard Sequens. Náhradní termín organizátoři zatím neoznámili.

Svatokopecké zoo po uzavření klesly příjmy o více než dva miliony Kč

09.04.2020 00:13
O více než dva miliony korun už přišla na tržbách zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce, která je kvůli pandemii koronaviru od 10. března uzavřena pro veřejnost. Zoo musela omezit investice, aby měla peníze na základní provozní výdaje. Novinářům to v úterý řekl ředitel svatokopecké zoo Radomír Habáň.

V hradeckém kraji v březnu meziročně přibylo požárů v přírodě

09.04.2020 00:11
V Královéhradeckém kraji v březnu meziročně přibylo požárů v přírodě a v komínech. Může to souviset i s tím, že lidé jsou v těchto dnech více doma, protože kvůli koronaviru je pohyb a veřejnosti omezený. V úterý to řekla mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

V Česku se do března prodalo téměř pětkrát víc aut do zásuvky

09.04.2020 00:08
V Česku se v prvním čtvrtletí prodalo 1320 osobních elektromobilů a hybridů do zásuvky. Loni to ve stejném období bylo jen 280 aut, tedy skoro pětkrát méně. Celkový počet registrovaných vozů do zásuvky všech kategorií se přiblížil 10.000. Uvedlo to Centrum dopravního výzkumu.

Iva Nevečeřalová: Komunitou podporované zemědělství zažívá v době koronavirové boom

08.04.2020 04:00
Pandemie koronaviru uzavřela hranice národních států a odkryla tak mimo jiné zranitelnost současného nastavení globální potravinové politiky. Pokud by měl tento výjimečný stav trvat déle než několik měsíců, může být řadu lidí obtížné dostat se k celé řadě potravin, či je vůbec vypěstovat.

Měly by fosilní zdroje nést podobné varování pro spotřebitele jako cigarety?

08.04.2020 01:00
Fosilní paliva si zaslouží, aby na nich bylo vytištěno zdravotní varování, podobně jako na cigaretách. Tento postřeh, který ve formě názorového příspěvku zveřejnila nerecenzovaná rubrika týdeníku British Medical Journal, se dočkal poměrně velkého ohlasu. O podrobnostech píše Independent.

Vědci zaznamenali rekordní ozonovou díru nad Arktidou

08.04.2020 00:27
Vědci z evropské služby Copernicus uvedli, že vrstva ozonu nad Arktidou se rekordně ztenčila, a nad oblastí severního pólu se tak vytvořila neobvyklá ozonová díra. Vyplývá to z tiskové zprávy služby. Vznik ozonových děr nad severním pólem přitom není obvyklý.

Rekonstrukci silnice u Podbozkova padlo za oběť 850 stromů

08.04.2020 00:25
Rekonstrukci silnice z Podbozkova do Cimbálu na Semilsku padlo za oběť 850 stromů. Obnova zhruba dvoukilometrového úseku krajské silnice druhé třídy přijde na 104 milionů bez DPH a hotová by měla být v listopadu. Po dokončení opravy se počítá s náhradní výsadbou za pokácené stromy, řekl na dotaz novinářů náměstek libereckého hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Voda z Moravy zaplavuje lužní lesy, jde o opatření proti suchu

08.04.2020 00:23
Lesy ČR i letos zaplavují lužní lesy na Břeclavsku a Hodonínsku, nyní voda z řeky Moravy takto zaplavuje asi 1000 hektarů mezi Hodonínem a Lanžhotem na Břeclavsku. V tiskové zprávě to včera uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Jde o opatření proti suchu, lužní lesy na jihu Moravy totiž nyní potřebují k přežití více vody, než je roční úhrn srážek v kraji.

Zlínský kraj letos rozdělí mezi 123 včelařů téměř 1,2 milionu Kč

08.04.2020 00:20
Zlínský kraj letos podpoří včelaře částkou téměř 1,2 milionu korun. Rozhodli o tom krajští radní. Podpora je určena současným i začínajícím včelařům. Mezi 123 z nich rozdělí hejtmanství peníze na pořízení vybavení. V tiskové zprávě to v pondělí sdělil Jan Vandík z oddělení vnějších vztahů a komunikace krajského úřadu.

Koronavirus dopadá i na záchranné stanice, pomůže jim sbírka

08.04.2020 00:18
Krize kolem koronaviru dopadá i na záchranné stanice pro zvířata. Podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) některým hrozí nedostatek peněz kvůli omezení pravidelných příspěvků od obcí či krajů. Svaz tak pro stanice vyhlásil sbírku Velikonoční nadílka. Za ČSOP to sdělila Zdeňka Nezmeškalová.

Stránky