fbpx Ekolist | Ekodům

Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 11 hodin 7 min zpět

Josefovské louky u Jaroměře jsou větší, přibylo dalších šest hektarů

12 hodin 56 sek zpět
Ornitologové získali od firmy Beas Agro Rasošky všechny její pozemky v území ptačího parku Josefovské louky u Jaroměře. Jde o téměř šest hektarů, informovali zástupci České společnosti ornitologické (ČSO). Společnost ornitology podpořila také částkou 300 000 korun. Území v údolí řeky Metuje pod barokní pevností Josefov o velikosti 85 hektarů, které ČSO vykupuje z darů, slouží jako rezervace pro ptáky.

Historik: Sezonní přesuny dobytka v Krkonoších byly většinou na kratší vzdálenost

12 hodin 5 min zpět
V Krkonoších v minulosti chov dobytka určovaly geografické podmínky, historická specifika a roztříštěná forma osídlení charakterizovaná tzv. budním hospodářstvím. Proto v těchto horách nejsou ve větší míře doloženy sezonní přesuny dobytka na delší vzdálenosti. Chov dobytka byl od raného novověku běžnější v dnes české části Krkonoš, kde byly vhodnější podmínky. ČTK to řekl historik Krkonošského muzea ve Vrchlabí Správy KRNAP Jiří Louda.

Pobřeží slonoviny plánuje do roku 2030 ztrojnásobit lesní porost

12 hodin 9 min zpět
Pobřeží slonoviny chce do roku 2030 ztrojnásobit zalesněnou plochu. V uplynulých 50 letech totiž tento přímořský stát v západní Africe přišel zejména kvůli kakaovým plantážím téměř o všechny své lesy. Informuje o tom BBC.

Asociace: Koncept rodinných farem by se měl týkat i bydlení farmářů

12 hodin 14 min zpět
Stanovení pojmu rodinná farma v legislativě by mělo podle Asociace soukromého zemědělství (ASZ) přinést výrazné zjednodušení fungování až 25 000 podniků. Zákon by měl kromě jiného umožnit menším farmářům postavit si bydlení mimo zastavěnou část obce, aby mohli jednodušeji hospodařit na svých pozemcích, řekl ČTK předseda ASZ Jaroslav Šebek. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) tento týden na twitteru uvedl, že zřídí pracovní skupinu, která by měla legislativní definici rodinných farem připravit.

Kanada představila strategii na přizpůsobení se změnám klimatu

12 hodin 53 min zpět
Kanadská vláda zveřejnila svoji vůbec první strategii pro přizpůsobení se změnám klimatu. Počítá s investicemi ve výši 1,6 miliardy kanadských dolarů (asi 28 miliard korun), které mají obcím pomoci s dopady globálního oteplování.

Stanice Pavlov chystá stavbu voliér, lidé mohou přispět koupí kalendáře

13 hodin 35 min zpět
Stanice Pavlov na Havlíčkobrodsku, která se stará o zraněná zvířata, potřebuje nové voliéry. Uzdravená zvířata by se díky nim mohla rychleji dostat do takové kondice, aby se mohla vrátit zpátky do přírody. Pracovníci by se také případně mohli krátkodobě postarat třeba i o zraněného vlka. Jen materiál na 16 nových voliér bude stát okolo 1,5 milionu korun. Lidé na ně mohou přispět zakoupením kalendáře na rok 2023, řekl ředitel stanice Zbyšek Karafiát.

Reuse centrum v Ostravě za dva roky fungování prodalo asi 100 000 věcí

13 hodin 43 min zpět
Reuse centrum v Ostravě během dvou let svého fungování prodalo zhruba 100 000 předmětů, které by jinak skončily v odpadu. Zájem o jeho služby vzrůstá nejen v souvislosti s ekonomickou krizí, ale i s příchodem uprchlíků z Ukrajiny, sdělili zástupci města a městské odpadové společnosti OZO Ostrava, která centrum zaměřené na opětovné použití starších věcí provozuje.

Ústecká zoo představila plán rozvoje, část prvního výběhu bude hotová v létě

13 hodin 58 min zpět
Část prvního výběhu ústecké zoo bude hotová začátkem letních prázdnin. Půjde o expozici gibonů, během roku je ještě doplní jeleni sika. Počítá s tím plán rozvoje zahrady, který tento týden představila ředitelka zoo Ilona Pšenková se svým týmem, sdělila vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková. Zejména kvůli nevhodným expozicím měla ústecká zoo pozastavené plné členství v Asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA).

Společnost Nespresso uvede na trh kompostovatelné kapsle na bázi papíru

14 hodin 1 min zpět
Společnost Nespresso uvede na trh kompostovatelné kávové kapsle na bázi papíru. Zákazníky dceřiné firmy švýcarského potravinářského gigantu Nestlé odrazovalo, že dosavadní kovové kapsle často končí na skládce, i když jsou recyklovatelné. Vývoj papírových kapslí trval tři roky a budou se testovat ve Švýcarsku a ve Francii, uvedla agentura Reuters.

Rybář ve Francii chytil třicetikilovou "zlatou rybku", jednu z největších vůbec

14 hodin 15 min zpět
Britský rybář Andy Hackett chytil druhou vůbec největší "zlatou rybku", tedy karase zlatého. Úlovek z rybí farmy Bluewater Lakes v bývalé provincii Champagne v severovýchodní Francii vážil přes 30 kilogramů a trvalo 25 minut jej vytáhnout z vody, píše deník The Guardian.

Farmáři z Děčínské boudy v Krkonoších přehánějí stáda jako před staletími

25.11.2022 18:28
Než stádo krav a býků v doprovodu tří honáků a dvou psů dorazí "domů" na Růžohorky ve východních Krkonoších, musí ještě zvládnout ve sněhu poslední ostré stoupání. Manželé Mlejnkovi pak budou mít na začátku zimy všechen svůj hovězí dobytek přehnaný z letních pastvin v bezpečí na své farmě u Děčínské boudy v nadmořské výšce 1280 metrů. Letos kvůli zpožděnému nástupu zimy v Krkonoších mohli nechat dobytek na letních pastvinách na stráních údolí Malé a Velké Úpy asi o dva týdny déle. ČTK to řekla Radomíra Mlejnková.

Slovensko vyčlenilo na pobídky ke snížení emisí v průmyslu 357 milionů eur

25.11.2022 17:58
Slovensko ohlásilo zahájení programu poskytování státní pomoci na opatření, která povedou ke snížení emisí skleníkových plynů v průmyslu. Na projekt z fondu obnovy země vyčlenila 357 milionů eur (8,7 miliardy Kč), řekl premiér Eduard Heger. Slovensko se v EU řadí k nejprůmyslovějším zemím a zároveň ke státům s vysokou energetickou náročností.

Analýza: Poptávka po palivovém dříví klesá kvůli rostoucí ceně

25.11.2022 17:53
Cena palivového dříví u dodavatelů v říjnu meziročně stoupla o 37 procent, kdy byla průměrná cena štípaného dříví i s dopravou 2121 Kč za metr krychlový, uvedl srovnávač Srovnejdrevo.cz, který sleduje ceny více než stovky dodavatelů a zprostředkovává prodej dříví. Proti srpnu klesly prodeje přes server o 82 procent. Důvodem jsou podle provozovatelů webu rostoucí ceny, kdy náklady na topení některými druhy dřeva se blíží vytápění pomocí plynu nebo elektřiny.

Jméno nového šéfa státních Lesů ČR oznámí ministr zemědělství Nekula v úterý

25.11.2022 17:50
Jméno nového generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky (LČR) oznámí ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v úterý 29. listopadu dopoledne. V sídle podniku v Hradci Králové se k tomu bude konat tisková konference. Do té doby nebude ministerstvo zemědělství výběr ředitele komentovat, řekl ČTK mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v Česku.

Za každého uloveného divočáka vyplatí v Jablonci nad Nisou myslivcům odměnu

25.11.2022 17:48
Odměnu 2000 korun vyplatí radnice v Jablonci nad Nisou mysliveckému sdružení za každý prokazatelně ulovený či odchycený kus černé zvěře. Na jednání zastupitelstva o tom informoval primátor Miloš Vele (ODS). Divoká prasata se v oblasti přemnožila, lidé je potkávají i na sídlištích a za bílého dne, bojí se o děti i psy. Od 1. prosince budou proto kvůli odlovu prasat v noci uzavřené lesy v Srnčím dole a na Prosečském hřebeni a město pořídilo i odchytovou klec.

Hledá se místo na Zemi, které nejvíce poznamenala lidská aktivita

25.11.2022 10:52
Skupina geologů, klimatologů a paleontologů od letošního 17. listopadu vybírá místo na planetě Zemi, které nejvíc poznamenala lidská aktivita. Na analýzu devíti lokalit, která nejlépe ilustrují vliv člověka, mají měsíc. Hlavním ukazatelem pro ně bude přítomnost radioaktivního materiálu, v potaz ale vezmou i další stopy antropogenního původu, jako jsou prachové částice ze spalování fosilních paliv, mikroplasty nebo oxid uhličitý. Jedno z nominovaných míst, mezi kterými je i polská strana Sněžky, se pak může stát bodem, který označuje začátek nového období zvaného antropocén, napsal list El País.

Fiala chce pro podání návrhu na jmenování lidovce Hladíka ministrem více času

25.11.2022 10:46
Premiér Petr Fiala (ODS) řekl prezidentovi Miloši Zemanovi, že ještě potřebuje "nějaký čas", než mu podá návrh na jmenování lidoveckého kandidáta Petra Hladíka ministrem životního prostředí. Chce si být nejdříve jistý, že budou vysvětleny všechny nejasnosti kolem Hladíka a že se tento místopředseda KDU-ČSL bude moci práci v čele ministerstva naplno věnovat. Fiala to řekl novinářům po včerejší pracovní večeři s prezidentem na zámku v Lánech. Hladík má ve funkci ministra nahradit stranickou kolegyni Annu Hubáčkovou, která počátkem října rezignovala ze zdravotních důvodů. Jmenování bývalého náměstka brněnské primátorky ministrem zkomplikovala kriminální kauza přidělování městských bytů v Brně.

Němečtí klimatičtí aktivisté dočasně zastavili provoz letiště Berlín-Braniborsko

25.11.2022 10:41
Němečtí klimatičtí aktivisté včera dočasně zastavili provoz na letišti Berlín-Braniborsko, informovala agentura DPA s odvoláním na mluvčího letiště. Členové skupiny Letzte Generation (Poslední generace) vnikli na jeho pozemek a na dvou místech se přilepili. Policie je zadržela. Ve středu večer se aktivisté z té samé skupiny přilepili k dirigentskému pultu krátce před koncertem v hamburské Labské filharmonii.

Dvojí přístup ke správě lesů v Národním parku Šumava

25.11.2022 05:50
Nedávno publikovaná studie ukazuje, že les v Národním parku Šumava prošel od orkánu Kyrill v lednu 2007 významnými změnami. Ty však nejsou rovnoměrně rozprostřeny po celém území parku. Vliv na podobu těchto změn mělo kromě fyzicko-geografických podmínek i rozdílné hospodaření vlastníků lesa. Takové změny se nevyhýbaly ani prioritním biotopům chráněným celoevropskou sítí lokalit Natura 2000. Soukromí vlastníci při řešení důsledků orkánu Kyrillu upřednostňovali své ekonomické zájmy, zatímco Správa NP Šumava, která pečuje o státní lesy na území NP, častěji volila metody k přírodě více citlivé.

Stránky