TZB Info

Přihlásit se k odběru zdroj TZB Info TZB Info
portál pro stavebnictví, úspory energií a technická zařízení budov - aktuální informace z oborů vytápění, větrání a klimatizace, voda a kanalizace, obnovitelná energie, výtahy, elektrotechnika
Aktualizace: 2 hodiny 4 min zpět

Společnost VESKOM předběhla dobu, více než 3000 instalací tepelných čerpadel jsou toho dokladem

20 hodin 40 min zpět
Generální ředitelství Evropské komise pro energii zveřejnilo dvoudílnou studii o výhodách, které mohou přinést investice do odvětví obnovitelných zdrojů do roku 2030, především v oblasti vytápění a chlazení.

EuroClean WatiMin bude součástí projektu S.A.W.E.R. na EXPO 2020 v Dubaji

20 hodin 40 min zpět
Solar Air Water Energy Resource (S.A.W.E.R.) vyrábí vodu ze vzdušné vlhkosti pro kultivaci pouště v úrodnou půdu a na získávání vody pitné úpravou v remineralizační jednotce Euroclean WatiMin.

Jaké okno do jaké stavby?

20 hodin 40 min zpět
Když sklo hraje prim. Ať už opravujete dům a měníte stará okna za nová, nebo plánujete novostavbu a společně s projektantem o oknech přemýšlíte, bude se vám hodit pár rad, jak se k výběru postavit.

Monitorování teploty a vlhkosti národní kulturní památky Libušín

20 hodin 40 min zpět
Součástí obnovy chaty Libušín byla i instalace moderních hasicích systémů, která s sebou nese určitá specifika. Pojďme se na ně podívat blíže.

Projekt SAS Jeseník získal 1. místo v rámci ČEEP 2018 v kategorii Inovace

20 hodin 40 min zpět
Na vyhodnocování Českého ekologického a energetického projektu získal projekt velkokapacitního úložiště první místo v kategorii Inovace a rovněž mimořádnou cenu TAČR.

Český trh se dřevem se zhroutil, kvůli suchu a kůrovci se prodává i do Číny

20 hodin 40 min zpět
Vlivem sucha a kůrovcové kalamity došlo podle odborníků prakticky ke zhroucení trhu se dřevem. Kvůli ztrátovosti pro lesníky ho tak statisíce tun míří do Číny. K nejvíce postiženým oblastem patří Jeseníky, experti přitom varují před tím, že jejich odlesnění bude mít zásadní dopad na změnu vodního režimu v krajině. Právě spotřeba vody i přes výrazné sucho v posledních letech stoupá, odborníci proto doporučují přijmout komplexní balík opatření včetně většího zapojení obcí.

Správná implementace knihoven Wavin do projektu

20.11.2019 00:00
V úvodním dílu seriálu o BIM (Building Informatin Modeling) jsme vysvětlili, jaké jsou hlavní výhody a důvody, proč začít projektovat pomocí této metodologie. Další díl se věnoval implementaci, zkušenostem a poznatkům projektantů, kteří již metodiku BIM používají. V dnešním dílu se budeme podrobněji zabývat knihovnami Wavin a poradíme, jak je správně do projektu implementovat.

Přehled nových ČSN v oboru vytápění a příprava teplé vody (září a říjen 2019)

20.11.2019 00:00
V následujícím stručném přehledu jsou uvedeny vybrané nové ČSN a změny ČSN ze září a října 2019 související s oborem vytápění a příprava teplé vody (kromě některých norem výrobků). Jsou uvedeny jednak vydané ČSN (překladem, převzetím originálu) se základními údaji a stručnou anotací obsahu na základě předmětu normy, jednak některé evropské normy schválené k přímému používání jako ČSN (vyhlášené bez překladu) pouze se základními údaji.

Nová kolekce vodovodních baterií GROHE Plus

20.11.2019 00:00
Digitální preciznost, která překonává design. Stejně jako v případě ostatních součástí našeho života, i do koupelny vstupují inteligentní technologie, které umožňují zjednodušovat rutinní úlohy a zvyšovat každodenní životní kvalitu.

Nový stavebnicový systém stropního vytápění s topnou fólií ECOFILM

20.11.2019 00:00
Od října 2019 uvádíme v České republice na trh modulové stropní vytápění i pro svépomoc. Jedná se o systém stropního vytápění s topnou fólií ECOFILM, vyznačuje se nejen velmi snadnou instalací, ale s výjimkou finálního zapojení také nulovými požadavky na kvalifikované elektroinstalační práce.

Zájem o kotlíkové dotace i půjčky je mimořádný, na výměny dalších 1,5 miliardy korun

20.11.2019 00:00
Zájem o kolíkové dotace potvrzuje funkčnost programu, a proto MŽP uvolní další finanční prostředky z podporovaných oblastí, kde je zájem menší.

Příprava průmyslové výroby mezerovitého vláknobetonu

20.11.2019 00:00
Článek se zabývá praktickým využitím mezerovitého vláknobetonu v praxi. Mezi laboratorní a průmyslovou výrobou totiž existuje velké množství různých objemů vláknobetonu (cca 100 m3). Výsledky počáteční zkoušky in situ ukazují skutečný rozdíl mezi dvěma procesy výroby betonu vyztuženého vlákny.

Tepelná čerpadla, osvědčený topný zdroj do novostavby

19.11.2019 00:00
Tepelné čerpadlo jako topný zdroj do novostavby. Pro někoho samozřejmost, pro někoho mnoho důvodů ke zvážení pro a proti. Pojďme projít základní otázky, důvody a výhody proč využít tepelné čerpadlo pro vytápění vašeho domu.

Novinka na trhu přípravků pro záchranu dřeva napadeného hmyzem nebo houbami

19.11.2019 00:00
Pokud jste někdy zažili ten pocit, když zjistíte, že se do vašeho domu, chalupy či chaty nebo nábytku či parket pustili tesaříci, červotoči, hrbohlavi nebo nějaký druh dřevokazné houby, jistě mi dáte za pravdu, že je to pocit velice nepříjemný.

Jak má vypadat prezidentská rezidence?

19.11.2019 00:00
Jubilejní 25. ročník mezinárodní studentské soutěže Xella se bude nést v znamení diskuse a ideových řešení prezidentské rezidence v 21. století. Letošní výzvou budoucím architektům je vytvoření architektonicko – urbanistické studie pod názvem „Prezidentská rezidence – prezidentská vila na bratislavském Slavíně“. Záštitu nad tímto ročníkem převzala samotná prezidentka Slovenské republiky paní Zuzana Čaputová. Studenti své projekty mohou do soutěže přihlásit až do 24. února 2020.

Instruktážní video: Podlaha z lehkého betonu Liapor Mix

19.11.2019 00:00
Lehký keramický beton v podobě suché směsi, kterou stačí na stavbě smíchat v příslušném poměru s vodou, představil před několika lety Liapor pod značkou Liapor Mix. Materiál si díky mnoha výhodám velmi brzy našel své místo na trhu a k první verzi s obsahem kameniva do 8 mm přibyla ještě varianta "final" s kamenivem frakce 1-4 mm. Společně tak tvoří systém pro realizaci “lehkých” betonových podlah.

Unikátní věžový vodojem

19.11.2019 00:00
Vlastně to jsou čtyři stavby v jedné. Byla odstraněna ekologická zátěž, byly obnoveny centrální vodojemy v Ohrazenicích, byly přivedeny nové vodovody a vznikl unikátní věžový vodojem.

HE3DA: výroba v Horní Suché, certifikace TÜV a téměř 100 % zvýšení kapacity baterie

18.11.2019 00:00
Schyluje se k zahájení provozu ryze české gigafactory na výrobu baterií HE3DA. Vynálezce Jana Procházky jsme se zeptali na poslední vývoj.

Revoluce ve vyúčtování tepla je na spadnutí

18.11.2019 00:00
Nechystá se žádné lidové povstání, řeč je o vědecké revoluci. Paradigmata mají ve vědě dočasnou platnost a vědecká revoluce představuje radikální obrat, kterým jejich změna obvykle probíhá. A na obzoru jedna taková změna právě je a týká se rozúčtování nákladů za teplo.

Nová generace plechových krytin: Jak odolávají zimě a sněhu?

18.11.2019 00:00
Zima – to je prověrka všech vnějších stavebních konstrukcí. Musejí bezpečně zvládnout extrémy, které jim počasí chystá, od silných mrazů, přes rychlé střídání teplot, až po sníh a led. Jak jsou na tom z tohoto pohledu plechové střechy?

Stránky