fbpx TZB Info | Ekodům

TZB Info

Přihlásit se k odběru zdroj TZB Info TZB Info
portál pro stavebnictví, úspory energií a technická zařízení budov - aktuální informace z oborů vytápění, větrání a klimatizace, voda a kanalizace, obnovitelná energie, výtahy, elektrotechnika
Aktualizace: 48 min 50 sek zpět

Modernizace bioplynky, soláry. Jak zajistit finance na rozvoj zemědělské farmy?

17 hodin 28 min zpět
Co přispívá rozvoji zemědělských farem i změny v dotační politice komentuje Tomáš Trávníček, farmář a ředitel strategie investičního fondu Verdi fond farem. Rozvoj zemědělských farem zemědělských farem je obor budoucnosti podobně jako kdysi IT.

Přímé chlazení průmyslových prostorů s využitím inteligentní adiabatické chladící jednotky COLT CoolStream

17 hodin 28 min zpět
Vysoce konkurenční prostředí nutí výrobní firmy hledat další úspory v provozních nákladech a cesty, jak zefektivnit výrobu a vytvořit lepší pracovní podmínky pro své zaměstnance. Nadměrné tepelné zisky v provozních prostorách mají negativní dopad na výkonnost lidí i výrobního zařízení a v konečném důsledku i na finanční výsledky společnosti. Jednou z možností, jak zlepšit pracovní prostředí a uspořit provozní náklady, je použít tzv. adiabatické chlazení.

Ohlédnutí za Stavebním veletrhem v Brně 2023

17 hodin 28 min zpět
Trhákem letošního Stavebního veletrhu byl 3D tisk v architektuře, problematika řešení malometrážního bydlení, a také objekty pro krátkodobé bydlení, pro business nebo rekreační bydlení, tedy tiny houses, glampingové moduly a případné menší modulární bydlení.

Nahlédněte do vývoje tradičních německých tepelných čerpadel alpha innotec

17 hodin 28 min zpět
Historie značky alpha innotec se začala psát před více než dvaceti lety. Dnes patří tepelná čerpadla této značky k těm nejúčinnějším a nejtišším na trhu. Kde a jak značka vznikla? Co předcházelo její dnešní podobě? Pojďte se spolu s námi podívat tam, kde to všechno začalo.

Domácí bateriové úložiště HES

17 hodin 28 min zpět
Domácí bateriové úložiště HES je chytré, na síti nezávislé, energetické řešení pro Vaši domácnost. Integrovaným systémem kontroly s adaptivní logikou lze kontrolovat a optimalizovat tok energie, maximalizovat míru energetické soběstačnosti Vaší domácnosti, a zároveň ukládat energii vyrobenou solárními panely.

Co si pohlídat při instalaci tepelného čerpadla a jak vybrat realizační firmu

17 hodin 28 min zpět
Tepelná čerpadla si získávají v českých domácnostech čím dál tím silnější pozici. Jejich přednosti jsou jednoznačné, a navíc mají velice širokou škálu užití od novostaveb po starší domy. Jak si tedy to správné čerpadlo vybrat právě pro vaši domácnost?

Víte, že i okna mohou být SMART?

27.03.2023 00:00
Zvykli jsme si, že moderní technologie ovlivňují náš život v mnoha směrech a pronikly i do sféry bydlení. Není proto divu, že při své expanzi nevynechaly ani okenní systémy. Vizionářský a průkopnický přístup REHAU, tradičního německého výrobce okenních systémů, ovlivňuje jejich vývoj již mnoho let.

Studie odhalila nečekaný zdroj zdržení a plýtvání prostředky ve výrobních závodech

27.03.2023 00:00
Průzkum značky Tork ukázal, že mnoho pracovníků obsluhujících stroje musí denně až dvacetkrát přerušit práci, když si chtějí vzít nebo jdou zahodit ubrousky a další čisticí produkty. Studie dále odhalila, že si zaměstnanci často berou více utěrek, než je potřeba, aby se častému přerušení práce vyhnuli. Ve snaze pomoci firmám omezit plýtvání vytvořil Tork bezplatnou aplikaci Tork Motion Waste Calculator, která jim umožňuje měřit dopad neefektivního rozmístění utěrek.

Architekt: Tiny Houses ideální jako provizorní a víkendové bydlení

27.03.2023 00:00
Bydlet na malém prostoru dnes není pouhým rozmarem, ale zajímavou možností. Kolega Ing. arch. Petr Brandejský ocenil koncept a zajímavé detaily na výstavě Tiny Houses v Brně, ale upozornil, že je třeba si pečlivě předem rozmyslet požadavky a představy o fungování.

Kompletní řešení Unipi pro MaR a automatizaci budov

27.03.2023 00:00
Řídicí jednotky Unipi ve spojení se softwarovou platformou Mervis představují úplný balíček pro úspěšnou realizaci Vašeho podnikání v oborech měření a regulace či automatizace budov.

Zkušenosti s provozem tepelných čerpadel 8.: Teplotní spád a průtok primárním okruhem TČ země/voda

27.03.2023 00:00
Úspornost tepelného čerpadla závisí i na optimálním návrhu primárního sběrače tepla, nejčastěji ve formě vrtu, plošného kolektoru, ale též i slinek či energetických košů. Délka potrubí a jeho dimenze těsně souvisí s provozním teplotním spádem v primárním okruhu tepelného čerpadla.

Účinek nových nátěrů na dřevo s fungicidními vlastnostmi na bázi nanočástic a nové směry vývoje

26.03.2023 00:00
Cílem článku je prezentace výsledků výzkumu v oblasti vývoje nových fungicidních preparátů na bázi nanočástic na ochranu dřevěných konstrukcí před výskytem dřevomorky domácí (Serpula lacrymans L.). Zkoumány byly dvě formy energie – sálavé teplo a mikrovlnný ohřev. Nově byl vyvinut preparát na bázi nanočástic a sledován byl jeho účinek v inaktivaci degradačního účinku dřevomorky domácí. Rovněž byl zkoumán synergický efekt různých forem záření doplněný o účinek nanočástic selenu. Zkoumaným materiálem se stalo dřevo smrku (Picea abies) jako nejpoužívanější stavební řezivo. Výsledky jsou uvedeny a popsány v předkládaném článku.

Více chytrých prvků v síti i nové rozvodny

26.03.2023 00:00
Nároky na distribuční síť se každým rokem zvyšují. Společnost EG.D, člen skupiny E.ON, se musí vypořádat s rekordním počtem žádostí o připojení obnovitelných zdrojů i s rozvojem elektromobility. Aby zajistila bezpečnou a spolehlivou dodávku energií svým zákazníkům, musí každoročně investovat do obnovy a inovací své distribuční sítě.

Společnost Wavin zpřístupnila nový bezplatný sw nástroj pro projektování TZB

26.03.2023 00:00
Společnost Wavin, přední světový výrobce plastových potrubních systémů, zpřístupnila projektantům TZB nejmodernější firemní verzi softwarového nástroje Wavin TechCON 10. Ten umožňuje vytvářet komplexní návrhy vnitřních rozvodů vody, topení a kanalizace ve 2D i 3D, a to včetně všech souvisejících výpočtů a projektové dokumentace. Nástroj je k dispozici zdarma.

Rozhovor: Spolupráce K2 Systems a Solarity je spojením kvalitních služeb a špičkových montážních systémů pro FVE

26.03.2023 00:00
Využití solární energie patří, zejména v posledních letech, k velmi diskutovaným tématům. V rozhovoru s Matjažem Grošeljem, Country Managerem společnosti K2 Systems věnující se vývoji a výrobě montážních systémů pro FVE a s Petrem Hašplem Marketingovým Managerem ze společnosti Solarity, která je mezinárodním distributorem a velkoobchodním prodejcem fotovoltaických systémů, se na toto téma podíváme blíže z jejich pohledu.

Moderní a efektivní izolace střechy pro novostavby i rekonstrukce: iRoof Top, Uni a Renova

26.03.2023 00:00
Únik tepla v domácnosti a přehřívání interiéru v letních měsících v podkroví? To lze jednoduše vyřešit kvalitním tepelněizolačním systémem Tondach iRoof. Vzduchotěsnost zabrání infiltraci vzduchu z exteriéru, střecha je díky deskám bez tepelných a akustických mostů a oproti běžným skladbám nesnižují výšku půdy. Navíc je materiál plně recyklovatelný, odolný vůči ohni a zdravotně nezávadný.

Woltair garantuje instalaci tepelného čerpadla do 30 dnů. Jinak odpustí polovinu ceny

26.03.2023 00:00
Česká společnost Woltair, která patří mezi největší dodavatele tepelných čerpadel a fotovoltaiky, spustila pod názvem 30/50 unikátní akci pro zájemce o tepelná čerpadla. Nově v ní garantuje nainstalování tepelného čerpadla do 30 pracovních dnů od hotové stavební připravenosti. Pokud firma tento termín nedodrží, získá zákazník nárok na 50% slevu z ceny díla.

Modro-zelená infrastruktura

25.03.2023 00:00
Modro-zelená infrastruktura je síť vodních a zelených prvků budovaných v harmonii s přírodou, které se v architektuře využívají k řešení klimatických problémů, udržení vody ve městech, zlepšení ovzduší či zmírnění mikroklima. Jejich vliv na životní prostředí a zdraví člověka je významný.

Nová zelená úsporám bude od září přístupnější. Rozšíří se a změní podporovaná opatření

24.03.2023 00:00
V dotačním programu Nová zelená úsporám se chystají výrazné změny. Připravuje se financování formou záloh, nebude nutné předkládat faktury. U některých opatření se zmírní kritéria, podpora projektu bude automaticky zahrnuta. Za stávajících podmínek půjde žádat do konce června. Nová etapa NZÚ bude spuštěna v září.

Entalpické výměníky pro klimatizaci a větrání se zvýšenou účinností a tlakovou odolností

24.03.2023 00:00
Tepelný výměník zajišťující přestup tepla z odváděného vzduchu do přiváděného nebo naopak, včetně přestupu vodních par, snižuje náklady na vytápění, chlazení i na udržování potřebné vlhkosti vzduchu. Inovativní konstrukce s vyšší účinností má i vyšší tlakovou odolnost.

Stránky