fbpx TZB Info | Ekodům

TZB Info

Přihlásit se k odběru zdroj TZB Info TZB Info
portál pro stavebnictví, úspory energií a technická zařízení budov - aktuální informace z oborů vytápění, větrání a klimatizace, voda a kanalizace, obnovitelná energie, výtahy, elektrotechnika
Aktualizace: 1 hodina 36 min zpět

Zdravotní rizika interaktivních městských vodních prvků a jejich prevence

1 hodina 10 min zpět
Metodické doporučení pro bezpečný provoz interaktivních městských vodních prvků, vodních hřišť a parků je nezávazné a vzniklo jako pomůcka pro provozování a kontrolu těchto objektů pro omezení možných zdravotních rizik souvisejících s jejich užíváním.

Malá, ale designová! Jak sestavit stylovou koupelnu i v menším prostoru?

1 hodina 10 min zpět
Návrh a zařízení malé koupelny je vždy nelehkým úkolem. I přesto, že je prostoru málo, není třeba slevovat z nároků na design, estetičnost nebo kvalitu. Moderní koupelnové vybavení je navrženo tak, aby maximálně využilo i ten nejmenší prostor. I malá koupelna tak může působit luxusně, aniž by ztrácela na praktičnosti při každodenním používání. Klíčem je správné rozvržení a kombinace jednotlivých prvků do harmonického celku, který zaujme jak vizuálně, tak funkčně.

Další teplárny vymění uhlí za ekologické zdroje energie, pomůže jim 20 miliard korun

1 hodina 10 min zpět
Dvacet miliard korun z programu HEAT Modernizačního fondu podpoří teplárny, které přejdou z uhlí na ekologičtější zdroje.

Na zvýšený zájem o plyn jsme připraveni

1 hodina 10 min zpět
Kromě zákazu starých kotlů přispívá ke zvýšené poptávce i vývoj cen zemního plynu. Po zajištění většího množství zdrojů zemního plynu přicházejícího do Evropy jeho ceny dlouhodobě klesají. Vrátily se na úroveň před třemi lety.

Návrhy protipovodňových opatrení v pláne manažmentu povodňového rizika

1 hodina 10 min zpět
Stáročie si ľudstvo menilo krajinu pre svoje potreby (živobytie, bývanie, ochranu obcí pred nepriateľmi alebo prírodnými živlami a pod). Svojimi aktivitami zasahovali, ale aj stále zasahujú do prirodzeného rázu krajiny a snažia sa ju pretvoriť na svoj obraz. Príroda nám však v posledných rokoch ukazuje svoju silu a „nesúhlas“ s našimi snahami o zmenu (napr. suchom, povodňami, zemetraseniami, alebo lesnými požiarmi). Od roku 2010 sa Slovensko ako aj väčšina okolitých krajín snaží zmeniť a hlavne zmierniť túto nepriaznivú situáciu. Vytváraním smerníc, plánov a koncepcií navrhujúce systematické ciele a typy opatrení na zníženie tohto neutešivého stavu.

Fotovoltaika na paneláky patří, ale na střechu, ne na balkon

15.06.2024 00:00
V poslední době se zvyšuje poptávka po malých fotovoltaických elektrárnách na balkony bytových domů. Je to logické, ceny energií rostou, a tak už na penězích poznáte i malé zmenšení spotřeby elektřiny v bytě. Fotovoltaika už dávno není jen pro obyvatele rodinných domů, ale s jejím umisťováním na balkony bychom byli opatrní. Proč?

Rezidenční budovy v projektu Eden Rožnov

15.06.2024 00:00
Projekt do Beskyd přinesl moderní domy oceňovaného architektonického Studia acht, které jsou citlivě zasazeny na okraj Rožnova pod Radhoštěm a horské přírody.

Nová řešení pro brownfieldy?

15.06.2024 00:00
Ke zlepšení brownfieldové situace v Česku přispělo i MPO. Do přílohy novely zákona o liniových stavbách loni definovalo sadu lokalit, na kterou by se mohly vztahovat rychlejší povolovací procesy. Za legislativu týkající se brownfieldů zodpovídá MPO a MMR.

Energetiční inovátoři Delta Green získali 2,2 milionu eur od tří investičních fondů

15.06.2024 00:00
Česká energetická společnost Delta Green (dříve Nano Green) oznámila investici ve výši 2,2 milionu Eur od tří investiční fondů — Tilia Impact Ventures jako lídr investice, Credo Ventures a Purple Ventures. Prostředky chce firma využít na další růst — expanzi do západní Evropy a dokončení softwaru, který otevře domácnostem cestu k výdělkům prostřednictvím vyrovnávání energetické sítě.

PET láhve ve žlutých kontejnerech - skončí na recyklaci nebo na skládce?

15.06.2024 00:00
Ministerstvo životního prostředí pomocí nové technologie datové společnosti Adastra Lab sledovalo pohyb nápojových PET lahví vytříděných do žlutých kontejnerů. Jen každá druhá PET lahev putuje k recyklaci.

PVK aktivně přispívají svými projekty k plnění klimatického plánu hlavního města Prahy

15.06.2024 00:00
Využití inteligentních systémů pro monitorování a řízení vodovodní sítě snižuje ztráty vody, další projekty snižují energetickou náročnost provozů využitím energetického potenciálu pitné a odpadní vody za pomoci tepelných čerpadel a ploch vodohospodářských areálů pro instalaci FV.

Revoluce v bezpečnosti: umělá inteligence chrání naše domovy a firmy

14.06.2024 00:00
Nahlédněte s námi pod pokličku inovativního technologického řešení české společnosti CertiCon a. s. Revoluční systém, jež spojuje umělou inteligenci (AI) a moderní technologie, posouvá bezpečnost našich domovů a firem na zcela novou úroveň.

Vyúčtování služeb za užívání bytu ve světle nové legislativy

14.06.2024 00:00
V souvislosti s vyúčtováním služeb lze aktuálně zaregistrovat i změny v příslušné legislativě. Zeptali jsme se odborníků nejenom na tyto na změny, ale také na možnosti obrany proti nesprávnému vyúčtování. Článek vychází ve spolupráci s portálem epravo.

Operativní leasing v Česku narostl o 48 %. Od Arval nyní i pro domácnosti a živnostníky

14.06.2024 00:00
Zákazníci si budou moci jednou za rok vybrat jiný vůz, a to už po 3 měsících užívání toho předchozího. Podle typu smlouvy si pak mohou zvolit z několika variant měsíčních nebo ročních nájezdů vozidla.

Největší česká baterie s výkonem 10 MW úspěšně zvládla zkušební provoz

14.06.2024 00:00
Největší česká baterie ve Vítkovicích hlásí 100% spolehlivost a prvních 1 000 MWh uložené energie. Zařízení o výkonu 10 MW pracující ve vazbě s plynovými kogeneracemi zmodernizovaného Energocentra postavila společnost ČEZ Energetické služby z holdingu ČEZ ESCO.

Česká firma přichází s řešením radiátorů pro tepelná čerpadla. Jejich účinnost potvrzuje studie UCEEB ČVUT

14.06.2024 00:00
České domácnosti se z důvodu úspor a snahy o snížení škodlivých emisí uchylují k vytápění tepelnými čerpadly. Tento nízkoteplotní zdroj tepla však se staršími radiátory mnohdy nepracuje efektivně. Na trhu se ale nyní objevují inovativní modely otopných těles českého výrobce KORADO, které dokážou využít výhod tepelných čerpadel a přinést tak úsporu.

Odvětrání střechy: Klíč k dlouhodobé životnosti a optimální teplotě v podkroví

14.06.2024 00:00
Střecha skrývá řadu úskalí, která mohou životnost krytiny i celé konstrukce zkrátit. Jedním z nejdůležitějších aspektů je vhodné řešení odvětrání. Pokud chybí, konstrukce vlhne a její prvky jsou ohroženy. Kromě podstatně kratší životnosti je ovlivněna i funkčnost všech komponentů. Díky správně provedenému větracímu systému však vnější vlhkost mezi taškami nezůstane a zmizí i vodní pára, která vzniká při vaření, praní či sprchování. Větrací systém navíc vyrovná teplotní rozdíly v konstrukci a odvede nahromaděné teplo ze slunečního záření. Kvalitní větrání je třeba i v případě toho, že jsou v konstrukci zabudována střešní okna.

Drenážní systémy v roce 2024

13.06.2024 00:00
Stavební materiály prochází neustále vývojem. Porozumění, jak má správně vypadat splašková a dešťová kanalizace, se za posledních 20 let výrazně změnilo. Drenážní potrubí se ovšem opomínalo. Převážně na českém trhu si pod pojmem drenážní potrubí každý vybavil křehkou žlutou trubku, která se jako had motala kolem budovy. Jediná funkčnost byla vyplnění prostoru v zemině a nikdo moc neřešil funkčnost či jakoukoli další přidanou hodnotu, kterou toto potrubí může přinést.

Zdravotnické organizace mají schválené projekty z EU za téměř 16 miliard

13.06.2024 00:00
Zdravotnické organizace mají v letech 2021 až 2027 schválené projekty financované z EU za téměř 16 miliard korun, většinu realizují organizace přímo řízené Ministerstvem zdravotnictví. Za 6,3 miliardy korun vzniknou 4 nové budovy. Inspirací může být modulární nemocnice v Karviné.

Stránky