fbpx TZB Info | Ekodům

TZB Info

Přihlásit se k odběru zdroj TZB Info TZB Info
portál pro stavebnictví, úspory energií a technická zařízení budov - aktuální informace z oborů vytápění, větrání a klimatizace, voda a kanalizace, obnovitelná energie, výtahy, elektrotechnika
Aktualizace: 1 hodina 48 min zpět

Nové tůně a mokřady na Knínickém potoce

14 hodin 15 min zpět
Povodí Moravy dokončilo v roce 2020 revitalizaci Knínického potoka, na kterém vznikla soustava říčních oblouků, mokřadů a tůní. Revitalizace přispěla ke zpomalení odtoku povrchové vody a zlepšila zadržování vody v krajině. Práce trvaly půl roku. Revitalizace proběhla na téměř kilometr dlouhém úseku.

Open House Praha zve na koncert k poctě Pavla Janáka

14 hodin 15 min zpět
Pavel Janák (1882–1956) patří mezi nejvýznamnější architekty první poloviny 20. století u nás. Byl žákem Josefa Zítka v Praze a Otty Wagnera ve Vídni. Spolupracoval s Janem Kotěrou, Františkem Menclem a Josefem Gočárem.

Připravte otopnou soustavu na zimu - hydraulické vyvažování systémů plošného vytápění

14 hodin 15 min zpět
Blíží se zima a s ní i nová topná sezóna. Zejména v souvislosti s neustále rostoucími náklady na energie je nyní ještě důležitější, aby otopné soustavy fungovaly efektivně. Hydraulické vyvažování je jeho základní součástí.

GROHE vyhlašuje GROHE X Summit 2023, jehož hlavní téma bude "Caring for water"

14 hodin 15 min zpět
Společnost GROHE zve své zákazníky a obchodní partnery na digitální summit, který se bude konat ve dnech 7.–9. března 2023 na zážitkové platformě GROHE X. Na téma „Caring for water“ se tato globální značka spojí s odborníky, aby společně diskutovali o budoucnosti bydlení, hygienickém průmyslu a udržitelném rozvoji. Summit je dalším stavebním kamenem hybridní zákaznické zkušenosti ze značky GROHE.

Silnice a mosty se již dnes bez kompozitních konstrukcí neobejdou

14 hodin 15 min zpět
Silnice, dálnice, mosty a jejich přidružené objekty se v současné době již neobejdou bez kompozitních konstrukčních prvků. Tuto skutečnost potvrzuje i nedávno otevřený obchvat u Olbramovic na silnici I/3 (E55). Nosné konstrukce, tvořené z kompozitních profilů, jsou pevné a lehké. Vydrží mráz, sníh i chemickou údržbu silničního povrchu bez poškození. Nekorodují a mají minimální nároky na údržbu.

Hospodářský výbor PSP podpořil odstranění bariér pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie

14 hodin 15 min zpět
Hospodářský výbor PSP ČR doporučil sněmovně schválit takzvanou novelu „Lex OZE 1“, která má za cíl odstranit zbytečně bariéry ve výstavbě nových, levných a rychle realizovatelných obnovitelných zdrojů energie. Rozhodnutí Hospodářského výboru vítají oborové organizace ze sektoru obnovitelných zdrojů a moderní energetiky.

V rámci zemí V4 jsme se stali průkopníky ve světě bateriových úložišť

14 hodin 15 min zpět
Unikátní bateriové řešení GreenBat, energetických inovátorů ze Slovenska, přináší na trh nové a efektivní možnosti bateriových úložišť. Výsledkem je první bateriové úložiště (BESS) o výkonu 1,25 MW (1,2 MWh) certifikované pro primární řízení (FCR). Nachází se v areálu bývalého závodu ZŤS v Martině.

Den otevřených dveří na Fakultě stavební ČVUT v Praze

25.11.2022 00:00
Kontaktně v sobotu 26. listopadu 2022, od 26.11. na webu stavarna.online medailonky studijních programů, virtuální prohlídky prostor fakulty a v 10.00–10.45 hod. živé představení studia.

Koupě tepelného čerpadla je životní investicí: vyvarujte se však unáhlených rozhodnutí

25.11.2022 00:00
Chcete si pořídit tepelné čerpadlo? Pak jste již jistě zjistili, že jsou tato zařízení u evropských výrobců na měsíce dopředu vyprodaná. Na obrovský nárůst poptávky po tepelných čerpadlech se většina evropských výrobců snaží reagovat výstavbou nových výrobních hal, náborem pracovníků a navyšováním dodávek všech komponent důležitých pro jejich výrobu. Problémem však zůstává, že kvůli narušení dodavatelských řetězců není možné tyto subdodávky navyšovat stejnou rychlostí, kterou vzrůstá poptávka po tepelných čerpadlech. Dobrou zprávou je, že subdodavatelé vynakládají velké investice, aby mohli začít své dodávky navyšovat.

Jak zazimovat nedokončenou stavbu: Wienerberger přináší řešení pro tři různé fáze rozestavěnosti

25.11.2022 00:00
Období zimy sebou každoročně přináší stavební klid. Ještě předtím je ale potřeba stavbu řádně zakonzervovat a předpřipravit na jaro. Rozestavěné území, ať už je v jakékoli fázi, je vhodné zajistit proti vlivům zimního počasí, vandalismu i krádežím, ale také z důvodu bezpečnosti. Aby nedošlo ke znehodnocení je žádoucí staveniště pravidelně kontrolovat a odstraňovat vlivy vody a UV záření.

Solární tepelné kolektory vám pomohou ušetřit energii. Dejte jim šanci

25.11.2022 00:00
Zdražení energií zásadně zkrátilo ekonomickou návratnost tepelných solárních kolektorů na cca 5 let, pokud zajistí polovinu přípravy teplé vody prováděné dosud jen plynovým kotlem a využije se dotace Nová zelená úsporám. Komponenty jsou skladem, realizace je možná i do konce roku.

Pozvánka na odborný seminář Optimalizace přípravy teplé vody

25.11.2022 00:00
6.12.2022 v Praze bude diskuse o možnostech úspor v přípravě teplé vody s ohledem na probíhající skokové navýšení cen energií. Jakkoliv zastropování cen situaci trochu uklidnilo, jde o dlouhodobější výhled a koncepční rozhodování.

Povinnost využívání BIM se prozatím posouvá

24.11.2022 00:00
Původně stanovený termín vázaný k červenci příštího roku se však má ještě dále posouvat. Návrh věcného záměru zákona je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení.

ACON se představil na energetické konferenci v Bruselu. Prostor dostaly i další Smart Grids projekty

24.11.2022 00:00
V Bruselu se v polovině listopadu uskutečnila energetická konference REPowerEU: A New Beginning. Experti z Česka i dalších zemí na ní představili svůj pohled a zkušenosti z probíhající transformace energetického sektoru. Významný prostor dostal projekt inteligentních distribučních soustav ACON, stejně jako „sesterské“ projekty jako Danube InGrid či Gabreta.

Eaton pokračuje v budování kompetencí souvisejících s vývojem webových aplikací

24.11.2022 00:00
V Roztokách u Prahy vznikají nové verze vizualizačního softwaru VisionGuard pro monitorování systémů nouzového osvětlení nebo nástroj pro vzdálenou diagnostiku IntelliConnect™ pro vzdálenou diagnostiku a nástroj, který poskytuje téměř v reálném čase sledování chybových kódů vozidla.

Tvárnice Ytong a Silka na novém bytovém domě v Žarošicích

24.11.2022 00:00
Dobré zkušenosti z předchozích projektů firmy ALFA KOMPLEX a.s. z Blanska, developera a stavitele bytového domu v Žarošicích, stály za rozhodnutím zvolit jako stavební materiál hrubé stavby pórobeton Ytong a vápenopískové tvárnice Silka. Na stavbě využil v plné míře výhody systémové nabídky firmy Xella.

Jak dlouho vysychá palivové dřevo? Spalovat lze již po 50 dnech sušení

24.11.2022 00:00
Po necelých sedmi týdnech uskladnění je možné palivové dřevo z našeho pokusu v případě nutnosti spalovat bez vážnějších následků pro spalovací zdroj i bez výrazného vlivu na zvýšenou tvorbu emisí.

Představujeme Samsung EHS Mono HTQuiet

24.11.2022 00:00
Společnost Samsung představuje nový systém tepelného čerpadla EHS Mono HTQuiet, určený jak pro renovace domů, tak i pro nové objekty. Tento prvotřídní systém vytápění lze jednoduše stylově a elegantně integrovat k různým venkovním fasádám u renovovaných budov až po luxusní domy. Kromě toho uživatelům a majitelům přináší větší pohodlí, protože splňuje všechny nároky na vytápění domácností s velmi tichým provozem.

Regulované ceny elektřiny výrazně klesnou u plynu mírně stoupnou. Spotřebujeme méně elektřiny, ale vyvážíme více

23.11.2022 00:00
Regulované ceny díky nulové platbě za podporu obnovitelných zdrojů výrazně klesnou, u plynu naopak mírně vzrostou. Ve třetím čtvrtletí jsme vyrobili více elektřiny a spotřebovali výrazně méně, zvýšili jsme vývoz. Po vyhlášení regulovaných cen energií dodavatelé zveřejňují ceníky na rok 2023, v některých z nich jsou ceny mírně vyšší než na burze. Nejlevnější ceníky jsou nyní ceníky ze spotu, tvoří levnější polovinu srovnání.

Jak založit zdivo a jak předejít trhlinám ve stěnách bungalovů

23.11.2022 00:00
Doporučené zásady při projektování zděných domů ze systému HELUZ byly předmětem rozhovoru se statičkou společnosti, Ing. Zuzanou Hejlovou. Hovořili jsme o založení soklu obvodového zdiva a zajištění tuhosti bungalovů ve směru vodorovného zatížení. Jaké konstrukční možnosti existují a jaká nutná opatření je třeba dodržet, si můžete poslechnout v záznamu rozhovoru.

Stránky