fbpx TZB Info | Ekodům

TZB Info

Přihlásit se k odběru zdroj TZB Info TZB Info
portál pro stavebnictví, úspory energií a technická zařízení budov - aktuální informace z oborů vytápění, větrání a klimatizace, voda a kanalizace, obnovitelná energie, výtahy, elektrotechnika
Aktualizace: 1 hodina 9 min zpět

Technické úpravy pro větší úspory, aneb užijte si příští zimu bez tepelných ztrát

1 hodina 27 min zpět
Letošní zima se sice chýlí ke konci, ale léto uteče jako nic a za chvíli tu máme další studené období. Energie stále zdražují a nejedna domácnost letos doplácí na vyúčtování za loňský rok.

ČMZRB pomůže firmám i městům s energeticky úspornými projekty

1 hodina 27 min zpět
Nejen podnikatelé, ale také kraje, města a další instituce veřejného sektoru budou moci získat kompletní pomoc při přípravě energeticky úsporných projektů, a to za minimálních nákladů.

Stabilita ocelových kruhových oblouků

1 hodina 27 min zpět
Článek analyzuje stabilitu dvojkloubových kruhových oblouků pro různá rovnoměrná zatížení (svislá na půdorys oblouku, svislá na délku oblouku a radiální na osu oblouku). Ke stanovení kritického zatížení se používá lineární bifurkační analýza a následně jsou určeny součinitele vzpěrné délky oblouků. S výjimkou radiálního zatížení je nutné vzhledem k proměnné normálové síle v obloucích uvažovat vztažný Eulerův základní prut se stejným průběhem proměnné osové síly. Analýza byla provedena pro různé okrajové podmínky oblouků v podporách. Studie zahrnovala oblouky s uzavřenými i otevřenými průřezy a prokázala významný vliv tvaru průřezu na vzpěrné délky pro vybočení z roviny oblouků. Výsledkem jsou tabulky pro korektní součinitele vzpěrných délek.

Spalování směsí zemního plynu s vodíkem v domácích plynových spotřebičích - 1. část

1 hodina 27 min zpět
Autoři analyzují možnost spalovat zemní plyn s příměsí vodíku v plynových spotřebičích. Uvedeny jsou kladné a záporné stránky obsahu vodíku v zemním plynu a doporučení pro jeho přimíchávání do distribuční soustavy zemního plynu. Převzato z časopisu Plyn s laskavým svolením redakce.

EPC je efektivní nástroj realizace úsporných opatření. Co se mění v roce 2021?

07.03.2021 00:00
Rozhovor s Ing. Vladimírem Sochorem, specialistou pro EPC v ČMZRB. Dotace nebo EPC, když investorp plánuje rekonstrukci budovy nebo areálu a počítá, kolik to bude stát?

Úřední maturita? Jsme země, která prezenčně vypnula školy nejdéle v Evropě

07.03.2021 00:00
Úřední maturita by studenty mohla poškodit v budoucnu na trhu práce. Podle premiérova návrhu by si studenti mohli vybrat běžnou maturitu, nebo úřední podle průměru.

Jika: Nový koupelnový nábytek rozšiřuje možnosti řešení úložných prostor

07.03.2021 00:00
Dostatek úložného prostoru v koupelně zajistí, aby byla koupelna vždy uklizená a všechny potřebné nezbytnosti měli uživatelé po ruce. Česká značka Jika představuje pro rok 2021 dvě velmi zajímavé novinky v segmentu koupelnového nábytku. V sérii Mio se jedná o skříňky pro umyvadlové mísy a v sérii Deep by Jika o nábytková umyvadla se skříňkami.

Firmy v době pandemie šetří. Změnu dodavatele energií zatím ale příliš nevyužívají

07.03.2021 00:00
Malé a střední podniky hledají během koronavirové krize možnosti, jak ušetřit na dodávkách energií. Do změny dodavatele energií se však příliš nehrnou. Podle průzkumu společnost Amper Market byla covidová pandemie důvodem každé páté změny. Více se o změnu zajímají firmy s vyšším odběrem energií.

Velkoformátová okna bezpečně unese kvalitní profil třídy A

07.03.2021 00:00
Okno o rozměru 4 m2 může vážit klidně i 160 kg a takovou váhu neunese dlouhodobě každý rám. Proto je důležité při výběru okna klást velký důraz na kvalitu profilu okenního rámu, který má zásadní vliv na nosnost, odolnost i životnost každého okna, a „velkoformátového“ zvlášť!

Dalších 210 milionů Kč na regeneraci brownfieldů

07.03.2021 00:00
Obce, města a kraje, které mají na svém území brownfieldy vhodné pro budoucí podnikatelské využití, mohou žádat o podporu z programu MPO ČR do 30. 6. 2021.

Jak zrychlená digitalizace z roku 2020 ovlivní udržitelnost

07.03.2021 00:00
Od digitalizace přes elektrifikaci až po obnovitelnou energii: cyklus se uzavírá tím, že obnovitelná energie potřebuje digitalizované systémy, aby mohla být efektivně vyráběna, přenášena, uchovávána a využívána.

Větší využití tepelných čerpadel může přispět k naplňování evropského plánu na dosažení uhlíkové neutrality

06.03.2021 00:00
Tepelná čerpadla jako vysoce účinné zdroje tepla mají nižší spotřebu elektřiny a snižují tak uhlíkovou stopu rodinných domů, bytových domů i firem.

Z uhlí na obnovitelné zdroje - EU přispívá na tranformaci uhelných regionů

06.03.2021 00:00
Uhelné regiony budou moci čerpat zvláštní podporu z evropských fondů. Jak tyto peníze hodlají využít? V plánu je například plovoucí solární elektrárna, která má vytvořit nová pracovní místa a zajistit výrobu zelené energie.

Zrekonstruované výstavní prostory zámku Moravský Krumlov nabízí ideální podmínky pro Slovanskou epopej

06.03.2021 00:00
Slavná Muchova epopej bude od léta pravděpodobně opět k vidění v nově zrekonstruované galerii na zámku v Moravském Krumlově. Celkem dvacet pláten, které Alfons Mucha maloval od roku 1910 po dobu 18 let, je jako každé umělecké dílo citlivé na mikroklima výstavních prostor. Rekonstrukce galerijních částí moravskokrumlovského zámku tak vyžadovala použití těch nejmodernějších technologií, které dílu zajistí ideální teplotu vzduchu i míru vzdušné vlhkosti.

MŽP přidává 100 milionů korun na výsadbu stromů ve městech a obcích

06.03.2021 00:00
Už 200 milionů korun vyčerpali obce, spolky, firmy i občané na výsadbu stromů uvnitř měst a obcí. Ministerstvo životního prostředí aktuálně navyšuje dotační titul o dalších 100 milionů korun. Peníze připraví města a obce na dopady změny klimatu.

České obce a kraje loni uspořily díky garantovaným úsporám 400 milionů korun

05.03.2021 00:00
Podle údajů Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) byl loňský rok z pohledu trhu energetických služeb se zárukou úspor (EPC) rekordní.

Změnu dodavatele elektřiny provedlo loni 418 155 spotřebitelů. Jak na ní můžete ušetřit?

05.03.2021 00:00
Změnu dodavatele elektřiny můžeme provádět už od roku 2006. Spotřebitele motivuje hlavně snaha ušetřit. Díky tomu, že zvolí jiného dodavatele, mohou snížit své účty za elektřinu až o několik tisíc. Dodavatele jsme nejčastěji měnili v roce 2018, tenkrát změnu provedlo podle statistik společnosti OTE, Operátora trhu s elektřinou, 570 511 odběrných míst.

Ojedinělá akce - revitalizace Zámeckého rybníka v Lednici

05.03.2021 00:00
Zámecký rybník v Lednici, 210 let starý vzácný biotop, se konečně dovolal pomoci. Díky spolupráci Národního památkového úřadu, Agentury ochrany přírody a krajiny, obce Lednice, Povodí Moravy, Lesů ČR, Biosférické rezervace Dolní Morava a Františka Fabičovice bude do roku 2023 znovuoživen, revitalizován.

Nová jádrová vrtačka REMS Picus DP

05.03.2021 00:00
Rems představuje zcela novou jádrovou vrtačku Picus DP pro suché vrtání. Vrtací korunky mají masivní segmenty složené ze zrnek umělého diamantu. Picus DP je vybaveno technologií mikroimpulsů. V základu je k zařízení vybaveno navrtávací pomůckou a sacím rotorem pro připojení vysavače. Podrobnosti na kameru vysvětluje Mojmír Böhm, jednatel společnosti REMS Česká republika.

Ústav elektrotechnologie FEKT VUT v Brně je odborným garantem rubriky Akumulace elektřiny na TZB-info

05.03.2021 00:00
Při zpracování tématu Akumulace elektřiny se redakce TZB-info obrátila na experty z Vysokého učení technického v Brně. Výsledkem spolupráce jsou jedinečné odborné texty k tématu, které jsou díky portálu TZB-info k dispozici široké veřejnosti.

Stránky