Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice
IČ: 70865957
Dům, který je pro Pavla Černého splněným snem. Dřevostavba na nádherném místě, vnitřní hliněné omítky, těžká akumulační kamna a hlavně – žádné inkaso. Nevedou sem žádné kabely ani trubky z venku. Voda je z vrtu, elektřina z ostrovní fotovoltaické elektrárny, teplo ze slunce nebo dřeva. Celý dům se stavěl s ohledem na rozpočet, takže je tu použita spousta recyklovaných materiálů, trámy ze staré stodoly či stará dlažba dovezená až z Jihlavy.
Pavel je kluk z vesnice, kde jako malý poznal život blízko přírodě a "takové to domácké hospodaření." Oboje prarodiče měli zvířata, včely, vlastní zeleninu, topení dřevem i uhlím, dělalo se seno atp. Od mala jej příroda táhla, hodně času trávil v lese, kde bylo krásně. Po spoustě stěhování si rodiče postavili řadový dům, kde žijí dodnes. Pavel odešel po maturitě bydlet s babičkou do Vysokého Mýta, kde tenkrát koupili asi 120 let starý dům (80 cm tlusté kamenné zdi). Člověk tam chodil ve svetru i v nejparnějším létě. Bydlelo se tam dobře, jen účet za plyn byl trochu vetší. Po smrti babičky Pavel všechny úspory investoval do rekonstrukce a nedlouho poté i do malé (1,5kWp) síťové fotovoltaické elektrárny. Situace se notně zlepšila, nové plynové topení hodně uspořilo, zatepleno, nový krb.... ale pořád tomu něco chybělo ... místo. Dům byl situován u rušné silnice a z druhé strany fabrika s nočním provozem. Potřeba změny, více přírody, více souladu s prostředím a méně moderního hluku, narůstala.
A tak stalo se, že v roce 2014 s kamarády postavil přírodní domek.
Dům je v kategorii nízkoenergetický (pokud by okna byla s trojskly tak by byl pasivní).
V zimě 2018 protopili přibližně 4 m3 dřeva.
Skladba stěny z vnitřní strany:
hliněná omítka (1cm)
slámokarton (6cm)
přelepené OSB – parobrzda (1,5cm)
dutina foukaná celulosou (32cm)
slámokarton (6cm)
paropropustná folie
dřevěný obklad na roštu (6cm)
Skladba střechy zevnitř
dřevěný obklad na roštu (4cm)
přelepené OSB natřené fermeží - parobrzda
dutina foukaná celulosou (40cm)
hobra deska (2,2cm)
paropropustná folie
kontralať, lať a betonová taška
Skladba podlahy zevnitř:
dřevěná podlaha
trámky (u stěn vatová izolace)
dřevěné polštáře z prken
písek (10cm)
geotextilie
pěnosklo (15cm)
geotextilie
zemina
Ostrovní fotovoltaická elektrárna
Elektrárnu si Pavel Černý navrhl i montoval sám. Jakožto elektrikář měl zkušenosti se síťovými systémy. Elektrárna je čistě ostrovní s možností dobíjení z centrály. Skládá se z 18 ks panelů s výkonem cca 4kWp, regulátoru MightNite, dvou baterií BMS 24V Lion 2,7kWh, celkem tedy 5,5kWh na výstupu. Dva střídače 48V-230V: Victron 800VA slouží pro nízké odběry a nepřetržitý chod a Victron 3000VA slouží pro velké odběry (čerpadlo, pračka atp.) - zapíná se automaticky, když je třeba.
Většina energie jde do ohřevu teplé vody, která se ohřívá, pokud je plná baterie. K topení jsou využívány dva tepelné panely, které v přechodných obdobích dům temperují. V zimně se voda dohřívá výměníkem ve sporáku na dřevo.
Komponenty jsou voleny s ohledem na životnost a tudíž i cenu, jediné, co by dnes Pavel měnil, je že místo střídače Victron 3000VA by volil verzi 5000VA, protože řešení priorit spotřebičů je dosti komplikované. Kompletní schéma a popis zapojení elektrárny je v příloze na Pavlových stránkách http://www.cernyp.cz/fve-ostrovni-elektrarna/.
V této podobě zvládá elektrárna většinu roku být "plnohodnotnou" náhradou sítě při dodržení určitých pravidel. V zimním období se musí více hlídat stav baterie, takže už to je méně komfortní, pere se při lepším počasí a věci jako fén jsou tabu. :)
Rozhodně nelze říct, že to je elektřina zadarmo, vzhledem k nemalé počáteční investici (cca 300tis.) a komponenty mají také určitou životnost. Ale když při plánování stavby ČEZ nabídl připojku z lesa vzdáleného 250 m daleko a ať si to majitel vyřídí a vykope sám, bylo jasno. Toto rozhodnutí Pavlovi stále dělá radost!
V domě se žije krásně, energie ze slunce, voda načrpaná z vrtu se přes kořenovou čističku vrací zpět do oběhu, rodící zahrada a v zimě teplo z kamen, na kterých se dá i ležet.... co více si přát. Často přicházení návštěvy které hledají inspiraci a všichni jsou nadšeni. Tento domek využil jak staré technologie (dřevo, hlínu i slámu), které daly domu onen pocit domova a útulna, tak využil i nové technologie na výrobu energie, která je třeba pro dosažení určitého životního komfortu.