fbpx Soběstačný dům na Větrném kole nad Chocní | Ekodům

Soběstačný dům na Větrném kole nad Chocní

Soběstačný dům na Větrném kole nad Chocní

Dům, který je pro Pavla Černého splněným snem. Dřevostavba na nádherném místě, vnitřní hliněné omítky, těžká akumulační kamna a hlavně – žádné inkaso. Nevedou sem žádné kabely ani trubky z venku. Voda je z vrtu, elektřina z ostrovní fotovoltaické elektrárny, teplo ze slunce nebo dřeva. Celý dům se stavěl s ohledem na rozpočet, takže je tu použita spousta recyklovaných materiálů, trámy ze staré stodoly či stará dlažba dovezená až z Jihlavy.

Pavel je kluk z vesnice, kde jako malý poznal život blízko přírodě a "takové to domácké hospodaření." Oboje prarodiče měli zvířata, včely, vlastní zeleninu, topení dřevem i uhlím, dělalo se seno atp. Od mala jej příroda táhla, hodně času trávil v lese, kde bylo krásně. Po spoustě stěhování si rodiče postavili řadový dům, kde žijí dodnes. Pavel odešel po maturitě bydlet s babičkou do Vysokého Mýta, kde tenkrát koupili asi 120 let starý dům (80 cm tlusté kamenné zdi). Člověk tam chodil ve svetru i v nejparnějším létě. Bydlelo se tam dobře, jen účet za plyn byl trochu vetší. Po smrti babičky Pavel všechny úspory investoval do rekonstrukce a nedlouho poté i do malé (1,5kWp) síťové fotovoltaické elektrárny. Situace se notně zlepšila, nové plynové topení hodně uspořilo, zatepleno, nový krb.... ale pořád tomu něco chybělo ... místo. Dům byl situován u rušné silnice a z druhé strany fabrika s nočním provozem. Potřeba změny, více přírody, více souladu s prostředím a méně moderního hluku, narůstala.
A tak stalo se, že v roce 2014 s kamarády postavil přírodní domek.

Dům je v kategorii nízkoenergetický (pokud by okna byla s trojskly tak by byl pasivní).
V zimě 2018 protopili přibližně 4 m3 dřeva.

Skladba stěny z vnitřní strany:

hliněná omítka (1cm)
slámokarton (6cm)
přelepené OSB – parobrzda (1,5cm)
dutina foukaná celulosou (32cm)
slámokarton (6cm)
paropropustná folie
dřevěný obklad na roštu (6cm)
Skladba střechy zevnitř
dřevěný obklad na roštu (4cm)
přelepené OSB natřené fermeží - parobrzda
dutina foukaná celulosou (40cm)
hobra deska (2,2cm)
paropropustná folie
kontralať, lať a betonová taška

Skladba podlahy zevnitř:

dřevěná podlaha
trámky (u stěn vatová izolace)
dřevěné polštáře z prken
písek (10cm)
geotextilie
pěnosklo (15cm)
geotextilie
zemina

Ostrovní fotovoltaická elektrárna

Elektrárnu si Pavel Černý navrhl i montoval sám. Jakožto elektrikář měl zkušenosti se síťovými systémy. Elektrárna je čistě ostrovní s možností dobíjení z centrály. Skládá se z 18 ks panelů s výkonem cca 4kWp, regulátoru MightNite, dvou baterií BMS 24V Lion 2,7kWh, celkem tedy 5,5kWh na výstupu. Dva střídače 48V-230V: Victron 800VA slouží pro nízké odběry a nepřetržitý chod a Victron 3000VA slouží pro velké odběry (čerpadlo, pračka atp.) - zapíná se automaticky, když je třeba. 
Většina energie jde do ohřevu teplé vody, která se ohřívá, pokud je plná baterie. K topení jsou využívány dva tepelné panely, které v přechodných obdobích dům temperují. V zimně se voda dohřívá výměníkem ve sporáku na dřevo.
Komponenty jsou voleny s ohledem na životnost a tudíž i cenu, jediné, co by dnes Pavel měnil, je že místo střídače Victron 3000VA by volil verzi 5000VA, protože řešení priorit spotřebičů je dosti komplikované. Kompletní schéma a popis zapojení elektrárny je v příloze na Pavlových stránkách http://www.cernyp.cz/fve-ostrovni-elektrarna/.
V této podobě zvládá elektrárna většinu roku být "plnohodnotnou" náhradou sítě při dodržení určitých pravidel. V zimním období se musí více hlídat stav baterie, takže už to je méně komfortní, pere se při lepším počasí a věci jako fén jsou tabu. :)
Rozhodně nelze říct, že to je elektřina zadarmo, vzhledem k nemalé počáteční investici (cca 300tis.) a komponenty mají také určitou životnost. Ale když při plánování stavby ČEZ nabídl připojku z lesa vzdáleného 250 m daleko a ať si to majitel vyřídí a vykope sám, bylo jasno. Toto rozhodnutí Pavlovi stále dělá radost!
V domě se žije krásně, energie ze slunce, voda načrpaná z vrtu se přes kořenovou čističku vrací zpět do oběhu, rodící zahrada a v zimě teplo z kamen, na kterých se dá i ležet.... co více si přát. Často přicházení návštěvy které hledají inspiraci a všichni jsou nadšeni. Tento domek využil jak staré technologie (dřevo, hlínu i slámu), které daly domu onen pocit domova a útulna, tak využil i nové technologie na výrobu energie, která je třeba pro dosažení určitého životního komfortu.

Rok: 
2014
Kategorie: