fbpx Pasivní RD v Dědicích - Ateliér ELAM | Ekodům

Pasivní RD v Dědicích - Ateliér ELAM

Dřevostavba z přírodních materiálů, izolovaná slaměnými balíky a s použitím hliněných omítek.

Dodavatel, rok dokončení: Vala dřevostavby + svépomoc, 2012
Měrná potřeba tepla na vytápění: dle TNI: 20 kWh/m2.rok.
Užitná plocha: 119,6m2

Architektonické řešení objektu:
Objekt je řešen jako jednopodlažní dřevostavba ve tvaru L s pultovou střechou, orientovaná hlavním průčelím na jihozápad. Před průčelím e dřevěná terasa s pergolou. Fasáda je obložená dřevem, vystupující obytná část je obložena cementotřískovými deskami v přírodní barvě a popnuta zelení.

Stavební řešení objektu:
Nosná konstrukce je provedena jako dřevostavba z úsporných vazníků tvaru I, které jsou opláštěny deskami OSB a difúzními deskami. Vazníky tvoří uzavřené rámy tvořící podlahu, stěny a strop. Podlaha je nosná a je s instalační mezerou mezi podlahou a terénem.

V celé konstrukci – v podlaze, stěnách a stropu je použito izolace ze slaměných balíků. Vnitřní příčky jsou z nepálených cihel a celý interiér má hliněné omítky.

Vytápění a větrání:
Jsou použity dva aktivní systémy – větrací rekuperační jednotka s velkým akumulačním zásobníkem a solární kolektory. Jednotka zajišťuje větrání a vytápění objektu teplým vzduchem. Dotápění je krbovými kamny na dřevo v obývacím pokoji.

Příprava teplé vody:
Teplá voda se odebírá z akumulačního zásobníku se solárním ohřevem.

Použité pasivní prvky:
Objekt má pasivní standard izolací. Je použito špičkových oken s izolovanými rámy s trojskly. Jižní fasáda je stíněná přesahem střechy před letním přehříváním.

Další použité ekologické prvky:
Je použito přírodní jezírko, které je využito i na zachytávání dešťové vody.

Rok: 
2012
Kategorie: