Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice
IČ: 70865957
Když se sejde architekt nadšený pro používání přírodních materiálů a navrhování efektivních energetických řešení s klienty, kteří mají jasný záměr, vznikne domek minimálně zatěžující své okolí - životní prostředí, ale zároveň dokonale sloužící potřebám svých obyvatel.
Autoři: Akad. arch. Aleš Brotánek a Jan Praisler (AB Atelier)
Realizace: EP Stavby („Energeticky Pasivní Stavby“)
Zastavěná plocha: 122,5 m2 (vytápěná část)
Užitná plocha: 98,5 m2 (vytápěná část)
Obestavěný prostor: 502 m3 (vytápěná část)
Projekt a dokončení stavby: 2012 – 2015
Nadmořská výška: 312 m n. m.
Měrná potřeba tepla na vytápění dle PHPP: 19 kWh / (m2 * a)
Faktor A/V: 0,86
Zuzana a Ondřej Čítkovi bydleli se svým, tehdy dvouletým, synem v cihlovém bytovém domě ze 40. let. Tehdy se rozhodli přestěhovat do Zuzaniny rodné vesnice – středočeské Chodouně, kde měla velkou část své rodiny. Vybrali si pozemek na okraji území určeného pro budoucí zástavbu a dohodli se s majitelem – farmářem že jim prodá část louky.
Přes pozemek vede vysokotlaký plyn, takže jeho velkou část nebylo možné vůbec zastavět. Díky tomu mají Čítkovi velkou, ucelenou zahrada a také jistotu, že minimálně 80 metrů od domu, nevyroste žádná další stavba.
Pozemek byl sice výhledově určen k zástavbě, ale byla potřeba ještě změna územního plánu. Současně probíhala pozemková úprava v celé obci a proces povolování stavby natáhlo také územní řízení pro kořenovou čistírnu, výstavba sítí a přístupové cesty. Všechny potřebné úkony trvaly nakonec dlouhých osm let. K synovi přibyly ještě dvě dcery, a proto průběžně došlo ještě na drobné dispoziční změny.
Než si Čítkovi vybrali architekta, navštívili několik jeho domů. Spolupráci s ním si velmi pochvalují a všem budoucím stavebníkům tento postup doporučují. Oceňují také, že projekt vznikal dlouhých dvanáct měsíců. Tento čas dal oběma stranám možnost se vzájemně poznat a umožnil panu architektovi, aby návrh dokonale přizpůsobil specifickým potřebám, požadavkům a snům rodiny.
Původní, „naivní“ představa byla, že si dům postaví Čítkovi svépomocí z balíků slámy. Po účasti na několika workshopech však museli uznat, že to nepůjde. „Je to velmi pracné. Musíte mít spoustu pomocníků a v dnešní době nikdo nemá čas trávit půl roku na něčí stavbě.“ S těžkým srdcem tedy vyškrtli slámu a souhlasili, že si dům nechají postavit stavební firmou. Sice by možná dokázali při stavbě svépomocí něco ušetřit, ale ve výsledku pro ně bylo lepší vydělávat peníze tím, „co umí“, a pak je investovat do práce profesionálů. Kdyby se pustili do stavby sami, udělali by samozřejmě také začátečnické chyby. A jelikož neplánovali stavět víc než jeden dům, zdálo se jim jako lepší řešení přenechat tuto činnost odborníkům. Navíc nechtěli po dlouhém čekání na stavební povolení strávit stavbou další dva roky. Bylo důležité, aby děti mohly dům, zahradu i okolí užívat co nejdříve.
Schvalovací proces sice trval věčnost, ale samotná realizace pouhých pár měsíců. V květnu stavba započala a přesně 23. prosince převzali noví majitelé klíče. Po jistém zvažování si na doporučení vybrali menší realizační firmu. Přestože měla ve srovnání s velkou věhlasnou společností mnohem méně zkušeností, bylo sympatické, že staví třeba jen dva, tři domy za rok. A také dodala velmi podrobný rozpočet, takříkajíc „do posledního vrutu.“ Za svůj výběr byli nakonec velmi rádi.
Cílem rodiny bylo mít co nejméně věcí. Chtěli proto malou stavbu, aby už to, samo o sobě, vytvářelo předpoklad šetrného života. „Ve chvíli, kdy má člověk úložný prostor, přirozeně ho zaplní.“ Proto také nemají žádné šatní skříně. Vše je uloženo v šuplících pod postelemi. Velkou část plochy domu naopak zabírají nevytápěné místnosti v severní části, které suplují zahradní domek a sklep. Na zahradě tak už není potřeba nic dalšího budovat. I tak má celý objekt pouze 97 metrů čtverečních.
Základem dispozice je kuchyně a výhled z ní. Zuzana často vaří a je pro ni důležité, aby při tom měla přehled. „Od plotny“ je tak možné přehlédnout celý obývací prostor, dětské pokoje, ale i krajinu za oknem. Kuchyňskou sestavu si navrhla Zuzana sama. Byl to její sen, který si nosila v hlavě již mnoho let. Vše si nechala vyrobit na míru místním truhlářem.
Okouzlující výhled sváděl k tomu že by okna z kuchyně měla být co největší. Díky optimalizačnímu programu se podařilo najít kompromis velikosti, ceny a slunečních zisků tak, aby se dům nepřehříval, aby uvnitř zůstalo trochu „soukromého,“ prostoru chráněného pevnou stěnou, a zároveň aby prosklená plocha poskytovala dostatečné propojení s exteriérem.
Na kuchyň s jídelním stolem volně navazuje kout s patrem na ležení, jehož schody jsou zároveň využity jako knihovna a spodní prostor jako pracovna.
Ve středu domu je za oblou stěnou ukrytá technická místnost s velkou akumulační nádrží. Díky tomuto umístění jsou rozvody zkráceny na minimum. Oblá stěna je vyzděna z odpadových cihel, které vznikají při výrobě cihlových pásek. Tomu odpovídá i nízká pořizovací cena. Nevýhodou byla naopak velká pracnost, která cenu opět zvýšila.
Pokoje a koupelna jsou umístěny na severní straně, kde je díky pultové střeše nižší světlá výška. Prostory jsou tak útulnější. A naopak v obývací části poskytuje vyšší strop pocit prostoru a otevřenosti.
Dětské pokoje jsou prozatím propojeny i když časem bude možné je rozdělit příčkou.
Konstrukce domu koresponduje svou jednoduchostí a účelností s dispozicí. Klasická dřevěná fošinková konstrukce je zaklopena zevnitř OSB a zvenku dřevovláknitými deskami. Vyplněna je tepelnou izolací z foukané celulózy.
Skladba stěny (z interieru):
U = 0,097 W/(m2*K)
• Třívrstvá hliněná omítka na rákosovém pletivu (tl. 40 mm)
• Desky OSB 3 P+D (tl. 14 mm)
=> spoje jsou lepené nízkoexpanzním lepidlem a přelepené vzduchotěsnou páskou
• Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus
• Dřevovláknité desky Steico Univerzal (tl. 24 mm)
• Vodorovné latě (20x50 mm) + provětrávaná mezera
• Svislé latě (20x50) + provětrávaná mezera
• Vodorovné obkladové profily (534 mm)
Vlastnosti střechy: U = 0,084 W/(m2*K)
Vlastnosti podlahy nad terénem: U = 0,089 W/(m2*K)
Okna jsou bezrámová (Alphawin) se dřevohliníkovým rámem.
Parametry oken: Uf = 0,79 W/(m2*K), Ug = 0,6 W/(m2*K), g = 62 %
Vytápění je zajištěno pomocí sálavých ploch panelů nebo podomítkových registrů. Větrání je samostatné řízené s rekuperací tepla.
Zdroje tepla:
• Solární termické kolektory 7,5 mm2
• Interiérová teplovodní krbová kamna s externím přívodem vzduchu
• Integrovaný zásobník tepla (IZT 1000l se stratifikací) s elektrospirálami na nouzový dohřev