fbpx Aleš Brotánek | Ekodům

Aleš Brotánek

Místo

Sedlice 041
26242 Rožmitál p.Tř.
Česká republika
49° 37' 42.996" N, 13° 52' 32.0952" E
CZ
Aleš Brotánek-ABatelier

Autorizovaný architekt, absolvent VŠUP (1984) který se od studií zaměřoval na ekodesign staveb, bydlení i nábytku. Po roce 1989 se specializuje nejdříve na nízkoenergetické domy a je autorem prvního takového RD v Česku. V současnosti navrhuje již pouze na principech pasivního domu. Pro společnost Coutry Life se poprvé věnoval návrhu domu s ohledem na ekologickou stopu při výstavbě, provozu a likvidaci. V této souvislosti navštívil USA, odkud přivezl poznatky o stavění ze slámy a od té doby uspořádal řadu kurzů stavění ze slámy v rámci občanského sdružení Ekodům. V roce 2010 se podílel na vzniku Manuálu energeticky úsporné architektury, který vydala Česká komora architektů
( http://www.opzp.cz/soubor-ke-stazeni/37/11265-zu_manual_web.pdf) za podpory SFŽP ČR, kde řešil oddíl Panelové domy- jak i ty lze dobře změnit na pasivní dům.
Vede AB atelier, který je zaměřen pouze na pasivní rodinné i bytové domy a pasivní stavby pro veřejné účely. Pokud si to klient přeje a svědomí dovolí, nejraději pasivní domy navrhujeme z obnovitelných materiálů.Již řadu let je zapojen do osvěty v seznamování veřejnosti s významem úspor energií v obsluze budov, kde v současnosti mizí 40% z celkové spotřeby energie v ČR. V tomto ateliéru mimo jiné vznikl první projekt rekonstrukce podle zásad pasivního domu v ČR financovaný z veřejného rozpočtu – Ubytovna mládeže ve Vysokém Mýtě (získal čestné uznání v soutěži Energetický projektu roku 2006). V inovované soutěži Český energetický a ekologický projekt roku 2009 získal AB ateliér hlavní cenu za stavbu (rekonstrukce ZŠ Slivenec), cenu Ministerstva životního prostředí (projekt pasivní MŠ ve Slivenci) a Cenu České komory architektů (první projekt v ČR pasivního bytového domu v Praze-Strašnicích), který získal ještě nominaci na titul Stavbu roku 2012 a zde i cenu za Komplexní přístup k řešení energetické úspornosti budovy a stejný projekt ocenila 1.místem soutěž BEFA2012..
AB ateliér je zakládajícím a podporujícím členem Centra pasivního domu.
Od roku 2013 navrhujeme již jen pasivní domy připravené na větší či menší proměnu k energetické soběstačnosti.

Telefon: 
603223851
Pasivní MŠ ve Slivenci LOŽNICE
Pasivní MŠ ve Slivenci PO DOKONČENÍ