fbpx TZB Info | Ekodům

TZB Info

Přihlásit se k odběru zdroj TZB Info TZB Info
portál pro stavebnictví, úspory energií a technická zařízení budov - aktuální informace z oborů vytápění, větrání a klimatizace, voda a kanalizace, obnovitelná energie, výtahy, elektrotechnika
Aktualizace: 2 hodiny 38 min zpět

Proč byla vyvinuta věncovka HELUZ RAPID

17 hodin 43 min zpět
Věncovka HELUZ RAPID 5,5/25 byla vyvinuta z důvodu optimalizace konstrukčního detailu železobetonového věnce jednopodlažních rodinných domů. Jedná se o novinku firmy HELUZ představenou na začátku roku 2024. Tento výrobek doplňuje systémové řešení HELUZ a je určen pro zdivo z broušených cihel. Díky této věncovce je detail věnce u tzv. bungalovů ideálně využit ze statického i tepelnětechnického pohledu. Další nezanedbatelnou výhodou je cihelný podklad pro omítky.

Nové kolekce, důraz na udržitelnost i vylepšený design: LAUFEN představuje novinky pro rok 2024

17 hodin 43 min zpět
Prémiová švýcarská značka LAUFEN neustále posouvá koupelnové trendy kupředu, a proto i tento rok představuje řadu designových a technologických novinek. Kolekce jsou ještě více inspirované přírodou, což se projevuje v jedinečných tvarech a zvolených prémiových materiálech. Designéři se zaměřili také na emoce, které koupelnový prostor vyvolává, nebo praktičnost při denním užívání. Podstatným aspektem jsou i technologie kladoucí důraz nejenom na perfektní provedení, větší udržitelnost, úspornost, ale i snazší instalaci sanitární keramiky.

Na co myslet při projektování škol pro 21. století?

17 hodin 43 min zpět
Architekti a projektanti čelí při navrhování moderních vzdělávacích institucí náročnému úkolu. Školy nejsou jen místa pro předávání informací, ale formují budoucnost svých uživatelů. Prozkoumejte 5 klíčových faktorů, které zajistí, že nové či rekonstruované budovy škol splní současné požadavky.

Regulační systém Lindab Simply Air - zónová regulace bytových jednotek

17 hodin 43 min zpět
Během rozhodování o přístupu k větrání bytového domu se hodnotí mnoho aspektů, které dávají odpověď na otázku, zda větrání bude zajišťovat centrální společná jednotka pro skupinu bytů, nebo decentrální jednotka umístěná v každém bytě zvlášť.

Spolehlivé řešení pro oblasti s tvrdou vodou: změkčovače vody Vitoset Aqua

17 hodin 43 min zpět
Výrobky Vitoset Aqua od společnosti Viessmann chrání vodovodní potrubí a zařízení využívající vodu, jako jsou kotle, zásobníky teplé vody a domácí spotřebiče (včetně praček, myček nádobí, kávovarů a tlakových hrnců) před usazováním vodního kamene zapříčiněného tvrdou vodou. Tím se prodlužuje jejich životnost a výrazně se snižuje pravděpodobnost nákladných oprav. Příjemným vedlejším účinkem je jednodušší čištění sanitárních zařízení.

Kogeneračná jednotka ako zdroj tepla a elektrickej energie pre biometánovú stanicu

17 hodin 43 min zpět
Vyhodnotenie podmienok a predpokladov pre nasadenie kogeneračnej jednotky, ktorá bude slúžiť ako zdroj elektrickej a tepelnej energie pre poľnohospodárske družstvo, ktoré plánuje prevádzkovať biometánovú stanicu.

Vliv alternativní suroviny obsahující mineralizované smrkové třísky na vlastnosti dřevocementových kompozitů

17 hodin 43 min zpět
Článek prezentuje výzkum zaměřený na studium chování a vlastnosti dřevocementových kompozitů při změnách vzdušné vlhkosti. Chování a výsledné změny vlastností při kolísání vzdušné (relativní) vlhkosti jsou výrazně ovlivněny obsaženými třískami. Třísky jsou při výrobním procesu mineralizovány, resp. stabilizovány. Vedlejší produkt (částicová směs) vznikající při výrobě cementotřískových desek, který byl využit pro modifikaci složení kompozitů, obsahoval již jednou mineralizované smrkové třísky (tj. stabilizovaných vlastností a struktury).

Jak jednoduše se montuje sběrnice dálkového odečtu tepla a vody v bytovém domě

21.04.2024 00:00
Technologie dálkového odečtu energií umožňuje uživatelům bytů sledování a porovnávání své spotřeby tepla a teplé i studené vody. Usnadňuje a zrychluje každoroční rozúčtování a průběžný přehled o spotřebě uvítají i všichni ti, kteří byt pronajímají.

První kolo soutěže MÁME VYBRÁNO odstartovalo. Veřejné sbírky na památky čekají na každý hlas

21.04.2024 00:00
332 veřejných sbírek bojuje o vaši přízeň v novém ročníku soutěže MÁME VYBRÁNO. Ta ukazuje na místa, kde se něco děje: kde shánějí peníze na obnovu kulturního dědictví. Hlasujte – a podpořte památku svého srdce. Finalisté si rozdělí finanční hotovost.

Češi kašlou na výměnu kotlů. Pokutu může dostat až 150 000 lidí

20.04.2024 00:00
Od letošního září si nesmíte zatopit v žádném starém kotli na pevná paliva, který spadá do 1. nebo 2. emisní třídy. Přitom je jich v provozu ještě 150 000. Ministr životního prostředí Petr Hladík potvrdil, že termín platí a pokuta může dosáhnout až 50 000 Kč. Jak budou probíhat kontroly? A proč Češi na výměny kašlou?

Potrubní systémy velkých průměrů zažívají rozmach, využití najdou v průmyslu, nemocnicích i datových centrech

20.04.2024 00:00
Společnost Wavin rozšiřuje skladovou dostupnost potrubních systémů velkých průměrů v České republice. Potrubí typu PP-RCT o průměru od 110 až do 250 mm dnes nachází široké uplatnění, a to i mimo klasické rozvody vody. Díky své zvýšené tlakové odolnosti i při vysokých teplotách je ideální volbou také pro systémy vytápění a chlazení, stlačený vzduch či průmyslové aplikace, kde dříve hrálo prim potrubí měděné či ocelové.

Seznam historických publikací, které přibyly v knihovně Cechu topenářů a instalatérů ČR

20.04.2024 00:00
K již dříve získaným publikacím přibyly v knihovně Cechu topenářů a instalatérů ČR další nově zakoupené nebo darované historické publikace.

VUT představilo první českou akreditovanou zkušebnu souladu střídačů

20.04.2024 00:00
Akreditované zkušební pracoviště pro ověření souladu střídačů na FEKT VUT představuje první pracoviště svého druhu v ČR, navazuje na legislativu a bude sloužit distributorům střídačů pro český trh.

Změny v atomové legislativě v souvislosti s přijetím stavebního zákona

20.04.2024 00:00
Změny souvisejí především se změnou terminologie v novém stavebním zákoně, s integrací kompetencí k rozhodování, se změnou koncepce vyjadřování dotčených orgánů a se změnami v územním plánování. O podrobnější informace a komentář jsme požádali zástupce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

Desigo - řídicí systém pro individuální projekty automatizace budov

19.04.2024 00:00
Desigo je vlajková loď společnosti Siemens v oblasti řídicích systémů pro individuální projekty automatizace budov a HVAC aplikací. V roce 2021 došlo k radikální změně v přístupu k rozvoji sítě systémových integrátorů, což přináší řadu novinek, které bychom vám rádi představili.

Master Therm představil řadu tepelných čerpadel s přírodním chladivem R290

19.04.2024 00:00
Trh s tepelnými čerpadly prochází důležitou změnou. Na základě nařízení Evropské unie o fluorovaných skleníkových plynech (F-plyny) bude postupně ukončen prodej výrobků, které tyto látky používají jako chladivo.

Konference 21. května: Nový stavební zákon - Hlavní změny a jak se na ně připravit

19.04.2024 00:00
Frank Bold Advokáti zvou na konferenci k novému stavebnímu zákonu, který bude plně účinný už od 1. července. Experti na právo spolu se zástupci úřadů, developmentu a Ministerstva pro místní rozvoj s vámi budou sdílet pohled na hlavní témata z různých perspektiv, provedou vás klíčovými oblastmi a společně budou diskutovat o tom, jak se na příchod legislativy připravují.

Povinnost obcí zveřejňovat záměr zřídit právo stavby na úřední desce

19.04.2024 00:00
Představujeme právní úpravu a doporučení ohledně zřizování práva stavby k pozemku obce, včetně rozhodnutí soudu se závěrem, že jakákoliv smlouva, kterou dojde k umožnění jinému subjektu stavět na pozemku obce, musí být schválena zastupitelstvem a záměr ji uzavřít musí být předem zveřejněn na úřední desce, a to pod hrozbou sankce absolutní neplatnosti. Vydáno v rámci spolupráce s portálem epravo.

ERÚ varuje před vysokými pokutami za předčasné ukončení smlouvy

18.04.2024 00:00
Spotřebitelé reagují na oživení energetického trhu a ve zvýšené míře mění dodavatele, jejichž nabídky se liší až o desítky tisíc ročně. Přesun mezi obchodníky s sebou ovšem nese některá rizika, zejména v podobě náhrady škody tzv. ušlým ziskem, který si někteří dodavatelé účtují. ERÚ radí, na co všechno myslet před podpisem nové smlouvy a jak se vyhnout potenciálním problémům.

Umyvadla JIKA: Když design potká praktičnost

18.04.2024 00:00
Umyvadlo. To je nejen praktický pomocník pro vaše každodenní rituály v koupelně, ale při správném výběru může plnit také estetickou funkci a stát se nepřehlédnutelnou dominantou, která podtrhne design interiéru. Jak se zorientovat v široké nabídce a vybrat to pravé pro vaši koupelnu?

Stránky